NAGRANIA SWOICH PATRIOTYCZNYCH RECYTACJI, SPIEWU, GRY NA INSTRUMENTACH MUZYCZNYCH, ZDJĘCIA WYWIESZONYCH FLAG PROSIMY PRZESYŁAĆ NA MESENGERA SZKOŁY lub na adres biblioteka250@wp.pl
W dniu 3 maja 2021 roku obchodzimy 230. rocznicę ustanowienia przez Sejm Czteroletni Ustawy Rządowej, Konstytucji Trzeciego Maja. Była ona pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Była odważną i nowatorską próbą naprawy Rzeczypospolitej, budziła nadzieję na wyzwolenie kraju spod wrogiej kurateli zaborczych sąsiadów. Dawała świadectwo tego, że są w Ojczyźnie obywatele pewni ocalenia pogrążonego w anarchii kraju i gotowi do podjęcia działań, przełamujących jego słabość. Do najważniejszych postanowień Konstytucji 3 Maja można zaliczyć:
• zniesienie liberum veto, czyli możliwość blokowania uchwał przez pojedynczych posłów.
• wprowadzono trójpodział władzy. Władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy Sejm o dwuletniej kadencji, ograniczono rolę senatu. Władzę wykonawczą Konstytucja przyznawała królowi oraz radzie, tzw. Straży Praw,
- D ecyzje Sejmu miały zapadać zwykłą większością głosów.
• uznano chłopów za część narodu
• zniesiono wolną elekcję i wprowadzono dziedziczność tronu
• ograniczono odrębność Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego
• zagwarantowano tolerancję religijną
Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za święto narodowe. Dzieje święta były jednak niezwykle burzliwe. Z powodu niewoli kraju zostało na długi czas 123 lat zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku. Podczas okupacji ponownie je zdelegalizowano. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Dochodziło wówczas do demonstracji i protestów antykomunistycznych, tłumionych przez milicję. Ten, kto po 1 maja nie zdjął w porę flagi państwowej mógł narazić się na surowe represje ze strony PRL-owskich władz. Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce i dniem wolnym od pracy.
Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką. Dzieło Konstytucji 3 Maja nie było jednak bezowocne. Pozostało w pamięci pokoleń jako fakt historyczny, narodowe dziedzictwo oraz świadectwo rozwagi i odpowiedzialności narodu. Uchwalona dla dobra powszechnego, ugruntowania wolności, ocalenia Ojczyzny i jej granic, jest ważną lekcją odpowiedzialnego korzystania z wolności, a udział w obchodach święta narodowego jest wyrazem naszego patriotyzmu.
Dzień 3 maja jest jednocześnie świętem narodowym i kościelnym. Obchodzimy tego dnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Kult Maryi jako szczególnej Opiekunki Królestwa i Korony Polskiej, datuje się od lwowskich Ślubów Jana Kazimierza w 1656 r. przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej. Król ogłosił wówczas Maryję Królową Polski i powierzył Polskę jej opiece. Na pamiątkę tych wydarzeń na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, papież Benedykt XV w 1920 roku ustanowił dzień 3 maja Świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Nie bójmy się przyznawać do naszej polskości. Bądźmy dumni i odważni ponieważ mamy się czym szczycić, a duma i odwaga to nasze cechy narodowe. Pielęgnujmy więc świadomość narodową w sobie i w swojej rodzinie, aby nie uległy zapomnieniu polskie tradycje narodowe i aby młode pokolenia zawsze manifestowały swój patriotyzm podczas świąt narodowych chociażby przez wywieszenie biało-czerwonej flagi, śpiew pieśni patriotycznych czy też recytację wierszy.