„#Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i tej lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Szkolny Klub Wolontariatu działający w Szkole Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej każdego roku aktywnie działa na rzecz upamiętnienia wydarzeń, osób związanych z historią lokalną oraz dbają o miejsca pamięci w Tarnogrodzie.
Ważną inicjatywą wolontariuszy było porządkowanie pomnika ku czci zamordowanych przez Niemców tarnogrodzkich Żydów i zasadzenie Żonkilowego Pola Pamięci. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej udało się zebrać ponad 200 cebulek żonkili, które zostały posadzone przy pomniku. Tragiczne wydarzenia, o których on przypomina miały miejsce 2 listopada 1942 roku i były kontynuacją niemieckiej operacji "Reinhardt", której celem było wymordowanie ludności żydowskiej z pięciu dystryktów Generalnego Gubernatorstwa: warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego. Działanie to jest wyrazem szacunku i pamięci o ofiarach II wojny światowej.
Na terenie szkoły została również po raz kolejny zorganizowana zbiórka białych i czerwonych zniczy w ramach akcji Telewizji Rzeszów pt. „Światełko Pamięci dla Łyczakowa” pomagającej Polakom opiekującym się miejscami pamięci i grobami za wschodnią granicą. W dniu 20 października ok. 300 zniczy dostarczono do TVP Rzeszów. 1 listopada zebrane podczas akcji lampki zapłoną na mogiłach Orląt Lwowskich - młodych obrońców Lwowa z lat 1918-1920 oraz na grobach wybitnych Polaków, między innymi Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, matematyka Stefana Banacha, czy malarza Artura Grottgera. Znicze znajdą się też na grobach zwykłych mieszkańców miasta, którzy nie mają już nikogo bliskiego. Poprzez każdy przyniesiony a następnie zapalony znicz uczniowie z naszej szkoły chcą wyrazić swoją pamięć i wdzięczność Rodakom – wybitnym pisarzom, poetom, twórcom kultury, żołnierzom, którzy zginęli w walce o wolność ojczyzny, a obecnie ich groby znajdują się poza granicami naszego kraju.
Wolontariusze jak każdego roku posprzątali groby na nowym i starym cmentarzu w Tarnogrodzie. Dzięki aktywności młodzieży prace porządkowe przebiegły sprawnie, zostały uprzątnięte groby żołnierskie, mogiły nauczycieli i mieszkańców naszego miasteczka, którymi nikt się już nie zajmuje oraz opuszczone miejsca spoczynku. Wolontariusze wygrabili i wynieśli na wyznaczone miejsce wiele worków liści. Następnie oddali hołd i pamięć zmarłym zapalając znicze. Celem tej ważnej akcji jest kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku, wdrażanie do odpowiedniego zachowanie się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych. Mamy nadzieję, że tradycja sprzątania cmentarza i miejsc pamięci przez nasz Szkolny Klub Wolontariatu nigdy nie zaniknie.
Anna Kuziak i Bożena Śmieciuch opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariatu