Aktualności
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
01.10.2015Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji „Samorządy mają głos”, której celem była organizacja i przeprowadzenie demokratycznych wyborów do władz SU, które odbyły się 30 września 2015 r. Uczniowie kandydujący na przewodniczacego SU przed wyborami przygotowywali plakaty i ulotki wyborcze. Odbyła się również debata przedwyborcza, podczas której kandydaci prezentowali swoje hasła wyborcze.
30 września w sali nr 24 przygotowano lokal wyborczy, w którym pod czujnym okiem komisji wyborczej wszyscy uczniowie na kartach do głosowania zakreślali swojego faworyta, a następnie głosy wrzucali do prawdziwej urny wyborczej. Pozakończeniu wyborów komisja przeliczyła głosy, spisała protokół i wywiesiła go na tablicy ogłoszeń.
Najwięcej głosów otrzymała Katarzyna Niziołek z kl. VI a i tym samym została przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Drugie miejsce i funkcję zastępcy przewodniczącej uzyskała Jowita Szeniak z kl. VI a. Gratulujemy!
ZBIERAMY ZNACZKI NA MISJE
01.10.2015"I ty możesz być małym misjonarzem!"
Zapraszamy do akcji "Znaczek na misje". Zbieramy zużyte znaczki. Nie odklejamy ich, ale wycinamy z 1 cm brzegiem koperty poza znaczek, tak aby nie uszkodzić znaczka. Zebrane znaczki zostaną przekazane Księżom Misjonarzom na rzecz pomocy dzieciom w krajach misyjnych.
Pojemnik na znaczki znajduje się w bibliotece szkolnej
DZIEŃ CHŁOPAKA
01.10.201530 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Każdego roku chłopcy zastanawiają się, co też przygotują im koleżanki z klasy. Jedno jest pewne zawsze są zaskoczeni i zadowoleni. W tym roku były konkursy, tort pieczony przez babcię dziewczynek, mini deskorolki, piłeczki-globusy, bryloczki, pojemniki na długopisy w kształcie piłek, bobo-smoczki i oczywiście życzenia i słodycze.
AKCJA "NAKRĘĆ SIĘ I POMÓŻ JULII- ZBIÓRKA PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK"
29.09.2015Informujemy, że nadal uczestniczymy w akcji zbierania nakrętek plastikowych, aby pomóc małej Julii.
Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie Julii w Niemczech, zakup leków oraz rehabilitację.
Zbieramy nakrętki plastikowe każdego rodzaju:
• po napojach, sokach, wodach
• po mleku
• po kawach,
• pokrywki po margarynach, po lodach itp.
Wszelkie plastikowe zamknięcia:
• po ketchupach, majonezach, soczkach (Kubusiach itp.)
• po środkach chemicznych (np. płynach do prania, domestosach – wszelkich środków czyszczących, płynach do mycia naczyń, itp.)
• po kosmetykach(m.in. po dezodorantach, żelach pod prysznic).
UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE PRZY POMNIKU KATYŃSKIM
27.09.2015Uczniowie naszej szkoły w niedzielne południe wzięli udział w uroczystościach patriotycznych upamiętniających 76. rocznicę zatrzymania i rozbrojenia przez sowietów Oddziału Zapasowego 14 D.P. Armii Poznań.
Noc z 27 na 28 września 1939 roku żołnierze OZ 14 D.P. Armii Poznań spędzili w Łukowej, rankiem 28 września ruszyli w stronę Tarnogrodu by kontynuować marsz w stronę granicy z Węgrami. Tutaj natknęli się na szpicę 5 Dywizji Kawalerii 2 Korpusu 6 Armii Radzieckiej. W Bramie Korchowskiej polscy żołnierze zostali otoczeni i rozbrojeni. Kadra oficerska i podoficerska została przetransportowana m. in. do obozu w Kozielsku i poniosła śmierć w Katyniu
SPRZĄTANIE ŚWIATA
28.09.2015Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku 24 września uczniowie klas VI sprzątali teren szkoły i ulice wokół niej. Ta jednodniowa akcja posiada wymiar symboliczny i ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej.
Oprócz tego w ramach tegorocznych obchodów Sprzątanie Świata 2015 - wyprawka –poprawka uczniowie będą mieli możliwość współuczestniczenia w działaniach podejmowanych dla rzecz czystego środowiska tworząc mapę dzikich wysypisk śmieci Tarnogrodu i jego okolic. Mamy nadzieję, że podjęta przez nas inicjatywa pozwoli nam zaistnieć w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.
UCZNIOWIE KLASY IV a NA XII FESTIWALU NAUKI W LUBLINIE
26.09.2015Uczniowie klasy IV a wraz z wychowawczynią p. Bożeną Larwa i p. dyrektor Urszulą Fedec w dniu 23 września uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Celem wyjazdu był udział w projektach w ramach XII Festiwalu Nauki w Lublinie. Czwartoklasiści w Instytucie Agrofizyki PAN w projekcie "I Ty możesz zostać odkrywcą!" udawadniali, że nie trzeba wiele aby zobaczyć mądrość i piękno nauki. Nie trzeba skomplikowanej wiedzy, wzorów ani definicji. Czasami wystarczy dobry pomysł, doświadczenie i obserwacja. Uczniowie pod okiem wykładowców wykonali proste doświadczenia z zakresu chemii i biologii. Podczas pokazu pobudzali szare komórki i wspólnie odpowiadali na zagadkowe pytania:
- Jak wyizolować DNA z warzyw, we własnej kuchni, przy użyciu płynu do mycia naczyń, soli kuchennej oraz denaturatu?
- Jak zwinąć DNA z roztworu?
- Jaka jest budowa DNA i jego funkcje?
- Co oznaczają literki C, A, T, G?
- Czy kod genetyczny chodzi po drabinie?
W drugiej części pokazu poznali magiczny świat barw, czyli jak w prosty sposób uzyskać chemiczne światła drogowe, przy pomocy środka do udrażniania rur, barwnika do wybarwiania jajek wielkanocnych oraz cukru. Poszukiwali również odpowiedzi na pytania dlaczego cukier zmienia kolor i co się kryje pod nazwą „Kret”? Dziewczynki i chłopcy poznali również zagadnienia związane z napięciem powierzchniowym. To zjawisko występujące na granicy dwóch różnych ośrodków, z których jednym jest ciecz a drugim gaz, ciało stałe lub inna ciecz. Przyczyną występowania napięcia powierzchniowego są siły przyciągania pomiędzy cząsteczkami. Na wszystkie cząsteczki leżące w warstwie powierzchniowej działają siły skierowane w głąb cieczy, co sprawia, że powierzchnia wykazuje naturalną zdolność do kurczenia się. Skutki występowania napięcia powierzchniowego obserwujemy w przyrodzie i naszym życiu codziennym. Zjawisko to powoduje, że powierzchnia cieczy zachowuje się jak napięta błonka. Dzięki temu małe owady mogą poruszać się po powierzchni wody, a małe przedmioty o gęstości większej od gęstości wody (np. szpilka czy żyletka) pływają po niej. Całość prezentacji opierała się na prostych i łatwych do powtórzenia doświadczeniach, które tłumaczą mechanizmy i procesy związane ze zmianą pH roztworów i napięciem powierzchniowym.
Czwartoklasistów czekała jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie robienie wielkich baniek mydlanych, przy których było wiele zabawy i śmiechu.
Podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili również Państwowe Muzeum na Majdanku, gdzie obejrzeli wystawę plenerową poświęconą 70. rocznicy powstania Muzeum oraz zapalili znicze przy Pomniku Bramie w hołdzie ofiarom obozu.
Obiady
25.09.2015O g ł os z e n i e
Wpłaty na obiady na miesiąc październik 2015 r. przyjmowane będą w sekretariacie szkoły
w dniach 25-30 września
w następującej wysokości
zupa 36,75
II danie 63,00
Informacja z Ośrodka Interwencji Kryzysowej
22.09.2015Drodzy Rodzice
Trudnym momentem w życiu dziecka jest agresja ze strony rówieśników. Jeśli odkryjemy taki fakt nie bagatelizujmy go, licząc że „jakoś się to samo rozwiąże”. Musimy pomóc naszemu dziecku, wspierając je, by nie straciło wiary w siebie i w nas.
Formy przemocy spotykane to:
- Przemoc fizyczna, np.: bicie kopanie, popychanie, niszczenie rzeczy, plucie itp.
- Przemoc słowna, czyli np.: przezywanie, wyśmiewanie, grożenie, obgadywanie
- Przemoc bez użycia słów i kontaktu fizycznego, np.: miny, wrogie gesty, izolowanie.
Zazwyczaj fizyczną przemoc stosują chłopcy, a w przypadku dziewczynek jest to działanie bardziej zakamuflowane, np. obgadywanie i manipulowanie związkami.
Jak rozpoznać, że nasze dziecko jest ofiarą przemocy?
Większość dzieci nie mówi o tym, że jest ofiarą przemocy z powodu lęku przed zemstą sprawców, braku wiary w pomoc, obawy że nikt nie uwierzy oraz z powodu wstydu.
Dlatego warto obserwować swoje dziecko, czy ma:
- sińce, zniszczone lub brudne ubrania, zniszczone przybory szkolne i zapytane nie potrafi wyjaśnić co się stało. Ponadto dzieci będące ofiarami przemocy wyglądają na nieszczęśliwe, gorzej śpią, pogarszają się w nauce, wycofują z kontaktów z innymi, „zamykają się w sobie”, miewają bardzo zmienne nastroje, tracą apetyt, spóźniają się do szkoły, trzymają blisko nauczyciela, wracają ze szkoły powoli, często dłuższą drogą, kradną pieniądze z domu.
Jeśli obawiamy się, że nasza pociecha jest ofiarą przemocy porozmawiajmy z nią o tym wprost, ale w sposób delikatny, bo dziecko może bać się mówić na ten temat.
Starajmy się:
wysłuchać je uważnie (nie przerywać, nie pospieszać, sprawdzać czy dobrze zrozumieliśmy);
zapewnić, że bardzo je kochamy, jesteśmy po jego stronie i nie pozwolimy na krzywdzenie;
zapewnić o swojej gotowości do pomocy; nie wyśmiewać się z jego słabości;
pomóc mu uwierzyć w siebie, docenić każdy wysiłek ("próbowałeś się bronić", "odszedłeś
z podniesioną głową, brawo", "zrobiłeś, co mogłeś"); pozwolić mu na płacz, uszanować jego lęk i bezradność ("wiem, że to przykre", "nie łatwo jest się bronić"); nie bagatelizować sprawy.
Pamiętajmy że, żadne dziecko nie jest winne temu, że stało się ofiarą przemocy. Nikt nie ma prawa użyć w stosunku do niego przemocy.
Jeśli z relacji dziecka wynika, że sytuacja nie jest zbyt trudna i dziecko ma szansę
samo sobie z nią poradzić, nasza rola polega na:
- wymyśleniu z dzieckiem sposobów przeciwstawienia się przemocy (co ma dziecko
odpowiedzieć, co zrobić, kogo poinformować w szkole itp.);
- przećwiczeniu trudnych sytuacji (np. odegraniu scenek, w których dziecko ma
odpowiedzieć coś sprawcom);
- wsparciu dziecka (zapewnieniu go, że może sobie poradzić, że w nie wierzymy, że nikt
nie ma prawa go krzywdzić, można przypomnieć mu sytuacje, w których sobie dobrze
poradziło); zapewnieniu o swojej gotowości do pomocy w razie, gdyby dziecko nie mogło sobie poradzić.
W sytuacji, gdy dziecko nie jest w stanie same przeciwstawić się powtarzającym się aktom przemocy, wtedy niezbędna jest nasza interwencja.
Niektórzy rodzice w takich sytuacjach stosują przemoc wobec sprawców. Nie jest to dobrym rozwiązaniem. Natomiast możemy podjąć następujące działania:
- prowadzić zapis wszystkich sytuacji przemocowych, o jakich opowiada nam dziecko;
- zgłosić sprawę na policję, jeśli nasze dziecko zostało pobite lub okradzione;
- spotkać się z wychowawcą klasy i nawiązać współpracę ze szkołą;
- poszukać specjalistów (pedagogów, psychologów) dostępnych na naszym terenie (szkoła, poradnia, ośrodki), dla dziecka, którzy pomogą mu poradzić sobie z sytuacją przemocy;
- sprawdzić czy są inni rodzice, którzy mają ten sam problem i spróbować się z nimi porozumieć i działać wspólnie.
Drogi Rodzicu jeśli znajdujesz się w sytuacji kryzysowej, przeżywasz konflikty lub przemoc domową i potrzebujesz pomocy zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju, który mieści się na ulicy Komorowskiego 20 (w budynku Domu Kombatanta). Telefon (84) 686 4182.
XII FESTIWAL NAUKI W LUBLINIE
21.09.201517 września uczniowie z kl. VI a i VI b pod opieką p. Jana Jabłońskiego, p. Anny Kuziak i p. Marty Lisican uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Celem wyjazdu do stolicy województwa był udział w projektach z chemii i fizyki na UMCS. W tym roku odbywa się już XII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki, podczas którego Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej pełni funkcję głównego organizatora. Tegoroczny Festiwal przebiega pod hasłem „Nauka drogą do Nobla”. Hasło Festiwalu nawiązuje do postaci wybitnego naukowca i dwukrotnej noblistki Marii Curie-Skłodowskiej – patronki naszej szkoły. Szóstoklasiści poznawali tajniki zapachów w projekcie pt. "Czym pachnie chemia?", który został przygotowany na Wydziale Chemii. Związki aromatyczne są nieodłącznym składnikiem dzisiejszych kosmetyków takich jak balsamy do ciała, żele pod prysznic, dezodoranty, mydła czy szampony. Uczniowie dowiedzieli się o tym jakie substancje chemiczne odpowiadają za nasze ulubione zapachy. Podczas wykładu młodzież miała również okazję przekonać się jak pachną niektóre związki chemiczne i naturalne olejki aromatyczne stosowane do tworzenia kompozycji zapachowych. Podczas zajęć odbył się również konkurs na rozpoznawanie zapachów. Następnie na Wydziale Fizyki szóstoklasiści uczestniczyli w projektach z fizyki, w czasie których poznawali tajniki wiedzy dotyczące prądu elektrycznego, promieniatwórczości, fizyki latania i optyki. Podczas pobytu w Lublinie złożyliśmu też hołd ofiarom nazizmu w Obozie Koncentracyjnym na Majdanku. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Katedrze Lubelskiej oraz spacer po Starym Mieście.
SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI
18.09.201517 września uczniowie z klas II i III naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Agnieszką Frączek. Pisarka przyjechała do Tarnogrodu na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas spotkania dzieci słuchały wierszy czytanych przez autorkę, rozwiązywały zagadki językowe, zadawały pytania i iczywiście miały możliwość zdobycia pzmiątkowego autografu pani Agnieszki Frączek do książek jej autorstwa. Młodym czytelnikom bardzo podobało się spotkanie i możliwość rozmowy z autorką książek, które czytają.
OGŁOSZENIE
18.09.2015Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Curie - Skłodowskiej w Tarnogrodzie zarządza wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły na dzień 30 września 2015 roku.
KONSULTACJE NAUCZYCIELI
18.09.2015Grafik godzin konsultacji nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Tarnogrodzie
DZIEŃ Z WITAMINKĄ
18.09.2015Już stało się tradycją w naszej szkole, że we wrześniu uczniowie z Koła Ekologicznego pod opieką pani Bożeny Larwy przygotowują Dzień z Witaminką. Tego dnia do szkoły uczniowie przynieśli m. in. śliwki, brzoskwinie, winogron, jabłka, gruszki, marchewki, pomidory i rzodkiewki. Na każdej przerwie stoisko ze zdrową żywnością było oblegane przez uczniów ze wszystkich klas. Tego dnia nikt nie pytał o słodycze, wszyscy zajadali się owocami i warzywami.
Msza święta z poświęceniem przyborów szkolnych
15.09.2015Szkoła w środowisku
Wyrazem obecności szkoły w środowisku jest to, że nie tylko dzieci Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie, ale też ich Rodzice, zaangażowali się czynnie w przygotowanie Liturgii Mszy świętej w Parafii Przemienienia Pańskiego.
Otóż 13 września na niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 9.30, której przewodniczył ks. Dziekan Jerzy Tworek, miało miejsce poświęcenie plecaków, zeszytów, książek oraz przyborów szkolnych, a nawet ulubionych zabawek dzieci, aby przez ten obrzęd poświęcenia prosić Boga o błogosławieństwo i potrzebne łaski w nowym roku szkolnym.
Oprawę liturgiczną przygotowali rodzice wraz z dziećmi, a na zakończenie Eucharystii dzieci wykonały kilka ulubionych piosenek, bo: "kto śpiewa Dobremu Bogu dwa razy się modli".
Dyrekcji Szkoły, nauczycielom, wychowawcom życzymy słowami Jana Pawła II: "Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych Wam dzieci i młodzieży. Stoicie przed trudnym i poważnym wezwaniem. Młodzi Was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od Was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla młodych przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie"
/Jan Paweł II List DO NAUCZYCIELI Rok szkolny 1999/2000/.
PLAN LEKCJI 2015/2016
18.09.2015Informujemy, że na stronie internetowej został już umieszczony Plan lekcji 2015/2016 dla klas IV-VI i I-III.
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA "PTASI GOŚCINIEC"
18.09.2015W dniu 2 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły poszli do Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury na wystawę fotograficzną Kamila Rogali zatytułowaną "Ptasi gościniec".
Pan Kamil Rogala jest lekarzem weterynarii, oprócz tego jego pasją są zwierzęta oraz fotografia przyrody, głównie ptaków. Pan Kamil opowiedział w jaki sposób udało mu się złapać w obiektyw tak wiele gatunków ptaków. Opowiedział ile czasu i starannych przygotowań poświęcił aby zrobić dobre zdjęcie.
Wszystkim uczniom bardzo się wystawa podobała.
ZEBRANIE RODZICÓW
18.09.2015Zebrania rodziców w klasach odbędą się w piątek o godzinie 17.00.
Obecność rodziców obowiązkowa.
WYPRAWKA SZKOLNA
06.09.2015Informujemy, że wnioski o dofinansowanie zakupu książek przysługują w tym roku uczniom klas III, przyjmujemy je do 07 września w sekretariacie szkoły
Dla uczniów i rodziców
Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi poniżej informacjami ze szkoły!- O nas
- Pokaż
- Plany lekcji
- Pokaż
- Uczniowie - zdalne nauczanie
- Pokaż
- Nauczyciele
- Pokaż
- Osiągnięcia uczniów
- Pokaż
- Biblioteka
- Pokaż
- Pedagog szkolny
- Pokaż
- UKS Junior
- Pokaż
- Szkolny Klub Wolontariatu
- Pokaż
- Regulaminy
- Pokaż
- Kalendarz
- Pokaż
- Album fotograficzny
- Pokaż
- Kontakt
- Pokaż
- Doradztwo zawodowe
- Pokaż
- Rekrutacja 2020/21
- Pokaż
- KONKURSY
- Pokaż
- Erasmus w naszej szkole
- Pokaż
- #Laboratoria Przyszłości
- Pokaż