- WIADOMOŚCI ROK SZKOLNY 2023/24
- WIADOMOŚCI ROK SZK. 2022/23
- WIADOMOŚCI ROK SZK. 2021/22
- WIADOMOŚCI
- KĄCIK MŁODEGO PISARZA
- WYKAZ LEKTUR DLA KLAS I - III
- WYKAZ LEKTUR DLA KLAS IV - VIII
- LEKTURY GOV.PL
- Godziny pracy
- Miś Uszatek
- FANKLUB PIRATA PATCHA
- Bajkowisko.pl – bajki do słuchania po polsku
- #MądrzeRAZEMwDOMU
- Najlepszy czytelnik w szkole
- DLA RODZICÓW
- DYSKUSYJNY KLUB EDUKACYJNY
- GAZETKA SZKOLNA " NEW GROCH Z KAPUSTĄ"
- ROK SZKOLNY 2011/12
DYSKUSYJNY KLUB EDUKACYJNY
*************************************************************************************************************************
**********************************************************************************************************************
W roku szkolnym 2016/17 biblioteka szkolna zaprasza uczniów na spotkania
Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego w ramach akcji "Ja czytam"
wtorek godz. 12:45 kl. II-III
środa godz. 8:00 kl. IV b
środa godz. 8:55 kl. V
piątek godz 8:00 kl. VI
piątek godz. 12:45 kl. IVa
************************************************************************************************************************
Kampania Ja czytam! to największe wydarzenie edukacyjne 2015 roku!
Cel główny projektu:
• Wywoływanie mody na czytanie – jestem dumny, bo czytam
• Uczynienie czytania i dialogu potrzebą edukacyjną dzieci i młodzieży – czytam, bo chcę, a nie czytam, bo muszę
Cele szczegółowe projektu:
• Rozwijanie czytelnictwa
• Rozwijanie kompetencji dyskutowania
• Usprawnianie umiejętności czytania i rozumienia czytanego tekstu
• Rozwijanie kompetencji społecznych u uczniów szkół podstawowych
***********************************************************************************************************************Nasza szkoła uczestniczy w akcji „Ja czytam” zorganizowanej przez wydawnictwo Operon pod patronatem MEN. W marcu założony został Dyskusyjny Klub Edukacyjny uczniów klas I-II, do którego należy 28 dziewczynek i chłopców. Moderatorem DKE w naszej szkole jest bibliotekarka Anna Kuziak. Podczas pierwszego spotkania klubowicze zapoznali się z celami i zasadami działalności DKE i zostały ustalone zasady dyskutowania. Dzieci otrzymały również upominki akcji „Ja czytam”: magnetyczne zakładki do książek i naklejki.
W czasie spotkanie Klubu, które odbyło się 16 kwietnia rozmawialiśmy na temat „Czy każdy może być przyjacielem?” Za motto bardzo ciekawej dyskusji posłużyła książeczka Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem”. W czasie debaty uczniowie opowiadali o swoich przyjaciołach , wymieniali cechy prawdziwego przyjaciela i zastanawiali się czy każdy może być przyjacielem. Efektem wspólnie spędzonego czasu była wystawa rysunków przedstawiajacych przyjaciół Klubowiczów, a znalazły się tam osoby, pluszaki-przytulaki i ulubione zwierzęta.
Temat kolejnego spotkania brzmiał: „Boję się – kiedy trzeba, a kiedy – nie…”. Rozmowa dotyczyła bardzo ważnej dla dzieci sprawy, a mianowicie: czego się boimy, kiedy należy być ostrożnym, kiedy warto się na coś odważyć, które nasze strachy nam pomagają, a które – przeszkadzają, jak z nimi walczyć. Po wysłuchaniu fragmentu Książki pt. „Czy mogę pogłaskać psa?” Elżbiety Zubrzyckiej ustaliliśmy zasady bezpiecznego zachowania wobec zwierzą, mali czytelnicy nauczyli sie rozpoznać w psach czujące istoty, czasem wystraszone, złe i agresywne, a czasem przyjazne. Przesłaniem tej książki jest zasada: sprawdź, zanim zaufasz.
Bajka terapeutyczna „O tym, że najważniejsze jest być sobą” z Księgi Bratka Małgorzaty Rożyńskiej, Izabeli Mańkowskiej mówi o dzieciach, które chcą nawiązać przyjaźń w nowym środowisku, a są przez rówieśników ignorowane, odtrącane. Bratek pomaga wyjaśnić dzieciom, że nie trzeba zmieniać się, by znaleźć przyjaciółkę lub przyjaciela. Uświadamia własne „piękno” i wyjątkowość każdego z osobna. Na trzecim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego dyskusja dotyczyła tego, że każdy jest indywidualnością i każdy może być „wielki”. Tego dnia w naszej szkole miał miejsce Dzień Hobbistów, więc była świetna okazja do dla dzieci do prezentacji swoich zainteresowań, wszyscy słuchali z zaciekawieniem opowieści kolegów i koleżanek o swoich pasjach. Potem Klubowicze stworzyli rysunkowi poradnik „Sposoby na bycie wielkim”, były więc zasady zdrowego odżywiania się, przestrzegane zasad bezpieczeństwa, ćwiczenie i rozwijanie swoich zdolności.
Na majowym spotkaniu czytane były wiersze Wiesława Drabika i Doroty Gellner. Uczestnicy DKE mieli za zadanie dokończyć wersy odpowiednimi rymującymi się słowami. Była to świetna zabawa, która stała się mottem do dyskusji na temat fantazji i marzeń. Klubowicze doszli do wniosku, ze marzenia i fantazja mają wiele wspólnego i często są pomocne w wielu sprawach, dają też poczucie szczęścia. A czym jest szczęście? Czymś fajnym i przyjemnym, dającym radość i zadowolenie. Na zakończenie spotkania dzieci malowały swój szczęśliwy dzień.
***************************************************************************************************************************
NASTĘPNE SPOTKANIE DKE ODBEDZIE SIĘ 23 KWIETNIA O GODZ. 12:45 W BIBLIOTECE SZKOLNEJ.