Projekt BULLIES TO BUDDIES
„Bullies to Buddies”
to tytuł projektu Erasmus plus, który będzie realizowany w Szkole Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Tarnogrodzie w latach 2020-2022.
Celem każdej szkoły jest wprowadzenie uczniów w świat wiedzy, dbanie o ich harmonijny rozwój intelektualny, etyczny, emocjonalny, społeczny i fizyczny. Jednakże coraz częściej szkoły borykają się ze zjawiskiem tzw. „bullyingu” wśród młodzieży. Najbliższe słowa określające ten termin to szykanowanie, nękanie, zastraszanie i znęcanie się. W prostych słowach chodzi o wykorzystywanie swojej siły fizycznej, psychicznej lub innego rodzaju przewagi nad drugim człowiekiem, do jego celowego krzywdzenia. Równie dobrze mogą to być bezpośrednie zaczepki, wulgarne ataki, seksualne molestowanie, emocjonalny szantaż czy też coś tak „zwyczajnego” jak plotkowanie, bądź oczernianie kogoś za jego plecami. Wydaje się to dość oczywiste, ale chęć akceptacji osób w wieku nastoletnim bywa niezwykle silna i odrzucenie przez grupę rówieśników może wpłynąć na nastolatka bardzo negatywnie. Poczynając od obniżenia poczucia własnej wartości, pogłębienia poczucia beznadziejności i niepewności, przez nabywanie kompleksów, utratę zaufania do innych i izolację, aż po depresję oraz próby samobójcze. Szkoły podejmują różne działania mające na celu przeciwdziałaniu powyższym procederom.
Szkoła Podstawowa im Marii Curie Skłodowskiej w Tarnogrodzie również wyszła naprzeciw powyższemu zagrożeniu. Oprócz wielu standardowych działań, podjęła się zadań wykraczających poza standardy w wyniku czego na początku marca 2020r. powstał szkic międzynarodowego projektu pt.” Bullies to Buddies”, który został pozytywnie rozpatrzony przez FRSE. Szkoła jako jedna z nielicznych z województwa lubelskiego dostała dofinansowanie na realizację projektu, który oszacowany został na 123 908 euro. Szkoła jako koordynator projektu otrzymała 29 514 euro na realizację zadań. Jest to niewątpliwie jeden z największych projektów realizowany przez placówkę oświatową w województwie lubelskim.
Założeniem projektu jest przeciwdziałanie szeroko pojętej przemocy rówieśniczej, a tym samym popularyzacja przyjaźni rówieśniczej. Projekt kierowany jest do uczniów w wieku 11-14 lat. Szkoła przez okres dwóch lat będzie współpracowała ze szkołami z Turcji, Serbii, Grecji i Rumunii. Współpraca ta będzie polegała nie tylko na realizacji różnych założonych działań ale także na mobilnościach zagranicznych. Udział w realizacji projektu Erasmus plus niesie ze sobą wiele korzyści dla wszystkich uczestników – zarówno nauczycieli jak i uczniów. Uczestnicy podczas realizacji projektu będą doskonalić znajomość języków obcych, uczyć się współpracować w międzynarodowej i wielokulturowej grupie, rozwiązywać często nietypowe problemy oraz niestandardowe sytuacje. W okresie mobilności mają szansę rozwijać własne zainteresowania, pasje oraz uczyć się aktywnego udziału w życiu społeczności lokalnej danego kraju czy szerzej wspólnoty międzynarodowej. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z kulturą, odmiennymi zwyczajami, poszerzą swoje horyzonty oraz poznają nowoczesne systemy działania placówek, w których będą funkcjonować podczas okresu mobilności. Kluczowe jest również to, iż uczestnicy programu będą mogli nabrać znacznej pewności siebie, spojrzeć na świat perspektywicznie, pogłębić ciekawość świata, otworzyć się na zmiany oraz nowe doświadczenia, a są to przecież cechy pożądane na rynku pracy. Ważnym aspektem programu jest możliwość mobilności kadry, która poprzez swój udział może poznać za granicą najnowsze metody uczenia zawodu, jak również budować trwałą więź współpracy z instytucjami kształcenia zawodowego wielu krajów.