Szkoła Podstawowa w Tarnogrodzie wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaDoHymnu.. Podobnie jak w ubiegłych latach społeczność szkolna wspólne odśpiewała hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku był to czwartek, 10 listopada.
ELIMINACJE SZKOLNE JESIENNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
Na eliminaje szkolne zgłosiło się 14 uczniów z klas I -VIII, Jury wybrało 4 recytatorów, którzy będą reprezentować naszą szkołe w eliminacjach gminnych, ktore odbęda sie 15 listopada o godz. 10 w TOK:
Karina Zając kl. Ia
Pola Siciarz kl. IIIb
Emilia Gorzkowska kl. IVa
Nikola Siciarz kl. IVa
Kalina Kucharska kl. Va
Gabriel Koza kl. VIb
Gratulujemy i życzymy sukcesu w etapie gminnym!
8
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły uczcili uczestnicząc w uroczystej akademii pt. „Bo wolność to jest tyle ile nas poległo, I wolność to jest tyle ile nas dziś żyje”. Montaż przygotowali uczniowie klas: Va, VIa, VII, VIIIa i b oraz chór Marysieńka pod kierunkiem nauczycieli pani Katarzyny Skubisz, pani Jolanty Grelak oraz pana Andrzeja Kusiaka.
Wierszem i piosenką przypomnieli walkę naszych przodków o wolność i niepodległość w czasach zaborów, walk powstańczych, I i II wojny światowej oraz komunizmu.
11. listopada 2022r. uczniowie naszej szkoły wystąpili w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury i zaprezentowali montaż całej społeczności gminy Tarnogród.
19
MISTRZOSTWO POWIATU W BADMINTONIE DRUŻYNOWYM W CZTERECH KATEGORIACH.
Reprezentacje Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie zajęły czołowe lokaty w rywalizacji na poziomie zawodów powiatowych zajmując pierwsze miejsca w czterech kategoriach.
Igrzyska dzieci- dziewczęta. Drużyna w składzie: Marta Jaworowska, Martyna Małek, Lena Obszańska, Zuzanna Kusiak, Maja Kurzydło.
Igrzyska dzieci- chłopcy. Drużyna w składzie: Wojciech Dec, Paweł Mróz, Sebastian Żak, Michał Szymanik.
Igrzyska młodzieży szkolnej- dziewczęta. Drużyna w składzie: Martyna Szymanik, Martyna Przybyłowicz, Julia Mołda, Wiktoria Jawniak.
Igrzyska młodzieży szkolnej- chłopcy. Drużyna w składzie: Miłosz Gałka, Mikołaj Bukowiński, Filip Żak.
4
UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA
9 listopada 2022 r. uczniowie z klas I z naszej szkoły mieli swoje wielkie świeto czyli Pasowanie na Ucznia. Pierwszoklasiści pod czujnym okiem swoich wychowawców doskonale przygotowali się do tego ważnego w tradycji szkoły wydarzenia. Były wierszyki i piosenki. Wspaniale odpowiadali na pytania swoich starszych koleżanek i kolegów. Wszystkiemu przysłuchiwała sie pani dyrektor, społeczność szkolna z klas II i III oraz rodzice. Kulminacyjnym punktem święta było uroczyste ślubowanie złożone przez pierwszoklasistów. Na koniec uczniowie pozowali do wspólnego zdjęcia.
42
SESJA EDUKACYJNA „O WOLNĄ POLSKĘ”
09 listopada 2022r. uczniowie klasy VII oraz VIII a i b wzięli udział w sesji edukacyjnej ze Stanisławem Płatkiem, górnikiem kopalni „Wujek” w Katowicach, uczestnikiem strajku w 1981r. Spotkanie odbyło się w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Otworzył je Burmistrz Tarnogrodu, Pan Paweł Dec.
Stanisław Płatek był przewodniczącym Komitetu Strajkowego w kopalni „Wujek”; 16 grudnia 1981 r. został ranny podczas pacyfikacji, przewieziony do szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, internowany. 31 grudnia 1981 r. aresztowany, do czerwca 1982 r. przebywał w Okręgowym Szpitalu Więziennym w Bytomiu. 9 lutego 1982 r. wyrokiem Sądu Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu na sesji wyjazdowej w Katowicach skazany na 4 lata więzienia, osadzony w Areszcie Śledczym w Zabrzu. Następnie osadzony w Zakładzie Karnym we Wrocławiu, w lutym 1983 r. zwolniony ze względu na stan zdrowia, w lipcu 1983 r. objęty amnestią. Kolporter pism podziemnych (m.in. „Głos Śląsko-Dąbrowski”, „Górnik Polski”, „Wujek”) na terenie Katowic.
Od 1989 r. członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ku Czci Górników Kopalni „Wujek” w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r., od 1991 r. do 1998 r. i od 2012 r. do 2016 r. przewodniczący (od 16 grudnia 1994 r. przekształconego w Społeczny Komitet Pamięci Górników Kopalni „Wujek” Poległych 16 grudnia 1981 r.).
Bohater strajku z „Wujka” podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi przeżyciami i wspomnieniami z tamtych dni. Wśród zabitych 9 górników, był mieszkaniec Tarnogrodu – Józef Krzysztof Giza, o którym również wspominał Stanisław Płatek. Udział w tym spotkaniu był niezwykłą lekcją historii dla uczniów naszej szkoły.
#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI - KLASA IVa WYKONAŁA GODŁO POLSKI PRZY UŻYCIU DŁUGOPISÓW 3D
7 listopada na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy 4a upamiętnili kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę wykonując godło Polski przy użyciu długopisów 3D, które zakupiliśmy w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania uczniów z zasadą działania i obsługi długopisów 3D. Okazało się, że niektórzy doskonale radzą sobie z obsługą tych urządzeń i mogli służyć pomocą koleżankom i kolegom. Podczas zajęć uczniowie korzystali z gotowego szablonu. Powstały piękne prace ukazujące nasze godło.
4
#SZKOŁAPAMIĘTA!
W tym roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie po raz kolejny aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji #SzkołaPamięta! Jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach podjętych działań przeprowadzona została zbiórka białych i czerwonych zniczy „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”, które zostały przekazane do Telewizji Rzeszów. Jest to wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju. Szkolny Klub Wolontariatu uporządkował groby żołnierskie, bezimienne i opuszczone na starym cmentarzu oraz miejsce pamięci ofiar II wojny światowej, poznając związaną z nimi historię. Nauczyciele wraz z uczniami zapalili znicze na grobach nauczycieli znajdujące się nowym cmentarzu.
17
SZKOŁA PODSTAWOWA W TARNOGRODZIE POMAGA! POMÓŻ I TY!
Społeczność szkolna zaangażowała się w akcję pomocy dla dzieci, które zmagają się z okrutnym losem. Dzięki wspólnym działaniom Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariatu przy wsparciu pracowników szkoły udało się zebrać kwotę w wysokości 3370,48 zł. Pieniądze w równych częściach zostały wpłacone na konta zbiórki dzieci.
Pierwszym dzieckiem jest córka wyjątkowej nauczycielki. Dziewczynka ma na imię Gabrysia i potrzebuje niezwykle kosztownej operacji w Bostonie.
Drugim dzieckiem jest uroczy chłopiec Staś. Dla niego ratunkiem jest operacja serduszka w Genewie.
Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do wsparcia akcji. Najmniejsza nawet kwota zbliża te dzieci i ich rodziny do normalnego życia.
Pomóżmy!
Link do zbiórki dla Gabrysi
https://pomagam.pl/gabrielabryk...
Link do zbiórki dla Stasia
7
#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI - KL. VIb TWORZY DŁUGOPISAMI 3D ELEMENTY DO MAKIETY
28 października uczniowie klasy 6b na zajęciach technicznych wykonywali makiety wymyślonego przez siebie osiedla. Aby urozmaicić pracę wykorzystaliśmy długopisy 3D zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Uczniowie przygotowali własne szablony, na których wykonywali wydruki, których potrzebowali do makiety. Nie było to pierwsze spotkanie z długopisami 3D, więc bardzo dobrze radzili sobie z obsługą urządzenia.
5
XXII DZIEŃ PAPIESKI W SZKOLE
XXII Dzień Papieski został uczczony apelem szkolnym. 27 października uczniowie wzięli udział w uroczystym apelu upamiętniającym XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”, który przypada każdego roku w rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – 16 października. Apel rozpoczął się wspólnym śpiewem. W dalszej części uczniowie przedstawili sylwetkę Papieża Polaka oraz to jaki dorobek pozostawił po Sobie. Jan Paweł II wielokrotnie zwracał się do młodych wskazując im drogowskazy życia: „Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić (…).Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych” – głosił Papież Polak. Apel poprowadzili uczniowie z klas piątych pod opieką katechetki Ireny Bartoszek.
Owocowy MasterChef Junior
Uczniowie klas pierwszych postanowili wykorzystać dary z jesiennego ogrodu i sadu aby wykonać pyszne sałatki owocowe i warzywne.
Były jabłka, gruszki, śliwki, winogrona oraz owoce tropikalne takie jak: banany, mandarynki, a nawet granat. Dzieci z wielkim zapałem obierały i kroiły owoce, wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu. Kolorowe sałatki smakowały wyśmienicie!!!
15
"POZNAJ POLSKĘ"- WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA I MALBORKA
W dniach19 - 21 października 2022 roku uczestniczyliśmy w wycieczce do Trójmiasta i Malborka.
Na zbiórkę punktualnie o godzinie 4:45 stawili się wszyscy uczniowie z klas 8, 6 i 4 oraz nauczyciele- opiekunowie. Wyjechaliśmy o godzinie 5.00 jeszcze śpiący, ale w świetnych humorach. Pierwszy postój był około godziny 8.00 w okolicy Lublina. Tam dołączyła do nas pani Karolina Śmiech – Lachowicz- pilot wycieczki, która przedstawiła nam szczegółowy plan wycieczki. W trakcie jazdy słuchaliśmy ciekawych opowieści o miejscach, które mijaliśmy po drodze, np. o Mazowieckim Parku Krajobrazowym, Warszawie, Twierdzy Modlin, Płońsku, w którym do dnia dzisiejszego są produkowane delicje szampańskie, o Nidzicy czy Gieczwałdzie.
Po długiej podróży w końcu dotarliśmy na miejsce, o godzinie 14:50 byliśmy w Gdańsku i tam poznaliśmy naszego przewodnika - pana Tomasza Tarałę. Przez 3 godziny zwiedzaliśmy Główne Miasto w Gdańsku, Długie Pobrzeże, Bazylikę Mariacką i wiele innych zabytkowych miejsc. Wieczorem udaliśmy się do miejsca zakwaterowania do ośrodka „Błękitna Laguna” w Rewie, tam mogliśmy odpocząć i zjeść pyszny, ciepły posiłek.
Drugiego dnia o godzinie 8.00 wyjechaliśmy do Gdyni na Molo Południowe, gdzie zwiedziliśmy Dar Pomorza. Następnym punktem był przejazd do Gdańska na koncert organowy w Archikatedrze Oliwskiej. Koncert trwał ok. 20 min. Potem odbyliśmy rejs statkiem “Czarna Perła” z portu Gdańsk do Westerplatte. Po długim zwiedzaniu Westerplatte udaliśmy się do Sopotu na ulicę Monte Cassino, obejrzeliśmy Krzywy Domek oraz spacerowaliśmy po Molo Sopockim. Był to ostatni punkt wycieczki w Trójmieście . Pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem, panem Tomaszem, po czym udaliśmy się do miejsca zakwaterowania.
Trzeciego dnia wybraliśmy się do Malborka, tam zwiedzaliśmy Muzeum Zamkowe z przewodnikiem.
O godzinie 13.00 ruszyliśmy w drogę powrotną. Dojechaliśmy bezpiecznie bez żadnych przeszkód do domu około godziny 24.00.
Wycieczka bardzo podobała sie wszystkim uczniom. Cieszymy się, że zobaczyliśmy miejsca, o których czytaliśmy i uczyliśmy się w szkole.
Alicja Borek
65
"POZNAJ POLSKĘ" - WYCIECZKA KLAS III DO KAZIMIERZA DOLNEGO
20 października uczniowie klas trzecich byli na wycieczce w Kazimierzu Dolnym w ramach programu Poznaj Polskę. Zwiedzając z przewodnikiem Kazimierz Dolny trzecioklasisci poznali historię miasta. Zwiedzili Rynek, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, wyszli na wysoką Basztę oglądając panoramę miasta. W Muzeum Nadwiślańskim zobaczyli historyczne skarby ze złota i srebra. Dla relaksu popłynęli statkiem po Wiśle oglądając piękne widoki. To była bardzo udana wycieczka.
"POZNAJ POLSKĘ" - WYCIECZKA KLAS II DO RZESZOWA I ŁAŃCUTA
19 października uczniowie klas drugich byli na wycieczce w Rzeszowie i Łańcucie w ramach projektu Poznaj Polskę. W Rzeszowie uczestniczyli w warsztatach historycznych "Legendy Rzeszowa". Poznali legendy o początkach miasta oraz historię najważniejszych zabytków Starego Miasta. W zamku w Łańcucie zwiedzali zamek, powozownię i stajnie. Spacerując po zamokowych korytarzach i komnatach poznali jego historię, ciekawe eksponaty. Ogromne wrażenie wywarło na dzieciach zwiedzanie powozowni, a szczególnie trofea myśliwskie przywiezione przez właściciela zamku z Safari.
5
„POZNAJ POLSKĘ” – UCZNIOWIE Z KLASY IVb, Va I Vb ODWIEDZILI BÓBRKĘ I KROSNO.
Szkoła Podstawowa w Tarnogrodzie otrzymała dofinansowanie do czterech wycieczek szkolnych z programu „Poznaj Polskę”. Pierwsza z nich odbyła się 11 października i jej celem była wizyta w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W wyjeździe uczestniczyło 42 uczniów z kl. IVb, Va I Vb.
Muzeum w Bobrce związane jest z największym osiągnięciem polskiej nauki. Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się XIX wieczne kopanki, w których uczniowie zobaczyli naturalną ropę naftową czyli czarne złoto. Spacerując alejkami co chwilę ukazywały się unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków uczestnicy wycieczki mogli przenieść się w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. A to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.
Kolejnym ważnym miejscem związanym z kulturą i dziedzictwem narodowym jakie zwiedzili młodzi ludzie było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, które nie tylko opowiada o historii znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie krośnieńskiego szkła, ale także ją tworzy. Najważniejszymi atrakcjami Centrum dla uczniów były interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których mogą brać czynny udział. Uczestnicy wyjazdu z zainteresowaniem oglądali ekspozycje prezentujące zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego. Z dużym zaangażowaniem uczniowie uczestniczyli w warsztatach malowania własnych obrazów na szkle oraz wybijania medali w płynnym szkle. Na zakończenie przygody ze szkłem wszyscy otrzymali na pamiątkę swoje obrazki oraz szklane medaliony. Warto odwiedzać takie miejsca gdzie przeplata się historia z teraźniejszością.
74
ERASMUS + UCZNIOWIE Z TARNOGRODU WYLĄDOWALI W KRAKOWIE. ALE ZIMNO!!! ALE PADA!!!
Każda przygoda ma swoje zakończenie. Uczniowie z naszej szkoły wrócili do Polski po tygodniowej wizycie w szkole partnerskiej w Heraklionie. Było to niezwykłe doświadczenie edukacyjne związane z projektem Erasmus+ "Bullies to Buddies". Nowe doświadczenia, nowe znajomości i świadomość tego, że młodzież jest otwarta na świat i ludzi dodaje skrzydeł.
4
ERASMUS+ I TAK SIĘ TRUDNO ROZSTAĆ
I musiał nastąpić ten moment. Ostatni dzień pobytu w Szkole Podstawowej nr 45 w Heraklionie również obfitował w wiele wydarzeń i wspólnej zabawy. Rano wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie aktywnie uczestniczyli w zawodach sportowych na boisku. Rozgrywane konkurencje wymagały współpracy w drużynach, co wychodziło bardzo dobrze. Potem odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatw i wspólne zaśpiewanie piosenki napisanej przez uczniów z Grecji a nawiązującej do tytułu projektu "Bullies to Buddies". Ostatnim punktem pobytu w szkole była zabawa w odbijanie pomalowanych w różne kolory dłoni na ścianie. W planie była również kąpiel w morzu, ale niestety fale były zbyt duże i obowiązywał zakaz wchodzenia do morza. Aby przypieczętować pobyt na plaży team z naszej szkoły na piasku ułożył z kamyków i muszli napis Grecja. Wieczorem odbyła się pożegnalna grecka kolacja ze śpiewem i wspólnymi tańcami, ktora pozostanie na długo w pamięci..
45
ERASMUS+ WYCIECZKA DO AGIOS NIKOLAOS I POSZUKIWANIE KĄPIĄCEJ SIĘ ATENY
Czwarty dzień spotkania młodzieży w ramach projektu Erasmus+ „Bullies to Buddies” obfitował w przeróżne doznania. W czwartkowy pogodny poranek cała grupa została zaproszona do udziału w wycieczce autokarowej do pięknej nadmorskiej miejscowości Agios Nikolaos. Droga wiodła wzdłuż morza, przez piękne greckie miasteczka, potem przez doliny górskie, aby dotrzeć na północno-wschodnie wybrzeże Krety. Niezwykłe widoki roztaczające się przez okna autokaru nieraz zapierały dech w piersiach. Wielkie wrażenie na uczestnikach wywarły opowieści i widok Spinalongi - Wyspy Trędowatych, która popularnością wśród turystów ustępuje miejsca tylko pałacowi w Knossos. Otoczona szmaragdowymi wodami zatoki Mirabello wyspa pamięta ponurą historię. Tutaj bowiem znajdowało się ostatnie europejskie leprozorium, do którego zsyłano trędowatych. Wspólny spacer po jednym z najciekawszych miast portowych, Agios Nikolaos, widok lazurowego morza, piękna słoneczna pogoda oraz wspólne zdjęcia wywoływały doskonałe nastroje i promienne uśmiechy. Już trzy tysiące lat przed naszą erą w miejscu dzisiejszego miasta znajdował się port o nazwie Etra, który przetrwał aż do czasów bizantyjskich. Współczesna nazwa miejscowości ma odniesienie do lokalnej cerkwi św. Michała, jednej z najstarszych świątyń na Krecie. Z miastem wiąże się również legenda o bogini Atenie, która miała brać kąpiel w miejscowym jeziorku. Dopełnieniem pozytywnych wrażeń i przyjaznych relacji w tym dniu, była kąpiel w ciepłym morzu oraz wizyta w CRETAquarium
31