11 listopada uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. Bożeny Śmieciuch, p. Anny Kuziak, p. Joanny Karczmarzyk oraz szkolny chór "Marysieńka" pod batutą pana Andrzeja Kusiaka z okazji Święta Niepodległości wystawili na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury spektakl pt. Pisk Białego Orła".
Spektakl przedstawia historię wiejskiej patriotycznej rodziny, która w czasie I Wojny Światowej przeżywa trudne chwile - wymarsz ojca i jednego z synów na front. W chacie mieszka również poeta, który cytując fragmenty poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego pisk nie pozwala tracić nadziei na wolność. Trzyaktowa sztuka jest wzbogacona pięknymi piosenkami, które budują odpowiedni nastrój. Legenda o Białym Orle została opowiedziana słowami lektora, nastrojową muzyką oraz tańcem dziewcząt w teatrze cieni.
Dopełnieniem obchodów Święta Niepodległości było wysłanie życzeń radosnego Święta Niepodległości na kartkach pocztowych "Mamy Niepodległą", które otrzymaliśmy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
A oto wypowiedzi uczniów:
11 listopada w TOK odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości pt. „Pisk Białego Orła”. Przygotowaniem spektaklu zajęli się: pani Bożena Śmieciuch, pani Anna Kuziak, pani Joanna Karczmarzyk, pan Andrzej Kusiak i pani Małgorzata Glinianowicz. Występowali:
Hubert Wlaź – poeta
Natalia Fusiarz – babcia
Bartłomiej Witkowski – dziadek
Amelia Lipka – mama Hanka
Marcin Zając – tata Jan
Mateusz Klimczak – syn Franek
Radek Sadlej – syn Joszko
Kacper Adamowicz – syn Jędrek
Karina Kita – córka Anna
Martyna Wryszcz – córka Jagnisia
Dawid Przeszło – kot
Anna Fus – Biały Orzeł
Dominika Pisarczyk, Oliwia Krasowska, Natalia Larwa – Czarne smoki
Wiktoria Kupczak – Strofa 1
Magda Komosa – Strofa 2
Gabrysia Fus – Strofa 3
Karolina Staroń – Strofa 4
Katarzyna Siek – Strofa 5
Anna Malinowska – Strofa 6
Otylia Antolak – Strofa 7
Iga Serek – Strofa 8
oraz chór Marysieńka .
Akcja spektaklu rozgrywała się w domu za czasów wojny. Na początku przedstawienia ojciec wraz z synem Frankiem poszli walczyć za naszą Ojczyznę. Wszyscy członkowie domu bardzo to przeżyli, ale dziadkowie i poeta nie tracili nadziei. Dziadek i babcia przedstawili swoim wnukom legendę o Białym Orle. Natomiast poeta opowiadał o pisarzach, malarzach, a strofy cytowały słowa poetów zawarte w ich dziełach. Gdy wojna się skończyła, wrócił tylko Franek. Ojciec zginął w bitwie pod Cieszynem, a w domu zapanował smutek. Jednak Polska odzyskała niepodległość i to liczyło się najbardziej.
Spektakl ten bardzo mi się podobał. Został w nim pokazany prawdziwy patriotyzm. Uważam, że warto było przyjść i zobaczyć ten występ, ponieważ przekazał nam i przypomniał o tak ważnym wydarzeniu.
Amelia Lipka VI b
11 listopada 2016 r. w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbyła się akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodku Kultury, która powitała zgromadzonych i podziękowała za przybycie. Następnie poczet sztandarowy został wyprowadzony.
Wszyscy wysłuchaliśmy występu Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogrodu pod batutą pana Grzegorza Szteinmillera. Kolejnym punktem programu było przedstawienie pt. „Pisk Białego Orła”, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie pod kierunkiem pani Bożeny Śmieciuch, pani Anna Kuziak i pani Joanny Karczmarzyk. W części muzycznej udział wziął chór szkolny „Marysieńka”, który poprowadził pan Andrzej Kusiak. Spektakl słowno – muzyczny opowiadał o rodzinie mieszkającej na wsi po rozbiorach Polski przed 1918 rokiem. Ojciec i syn postanowili bronić ojczyzny i walczyć o jej wolność. Kobiety, dzieci i starcy pozostali w domu oczekując na nich przez 4 lata. Polska odzyskała niepodległość a do rodziny wrócił tylko syn.
Całość inscenizacji podobała się wszystkim. Dzięki tej akademii każdy zrozumiał co to jest niepodległość.
Agnieszka Larwa VIb