PROGRAMY I PROJEKTY 2018/19
PROGRAM "WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE"
We wrześniu 2018 roku biblioteka szkolna we współpracy z wychowawcami klas: VIa, VIb, VIIa i VIIIb przystąpiła do realizacji programu "Wychowanie przez czytanie" Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Celem programu jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką nauczycieli uczniowie omawiali istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych, odgrywali scenki, stworzyli też krótkie prezentacje multimedialne oraz plakaty przedstawiające wybrane przez siebie wartości.
W ramach zajęć uczniowie poszczególnych klas czytali i omawiali książkę „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.Kolejnym etapem realizacji programu w naszej szkole są "Szkolne Debaty Sorbońskie przy herbatce", w których uczestniczą przedstawiciele klas VI-VIII. Na pomysł ten wpadli uczniowie kl. VIb, którzy chcieli włączyć do dyskusji inne klasy z naszej szkoły, nawiązali w nazwie szkolnych debat do Sorbony, uczelni naszej patronki, wielkiej uczonej Marii Curie-Skłodowskiej. Tematem przewodnim pierwszej debaty była przyjaźń i jej rola w dzisiejszych czasach. Uczestnicy spotkania powoływali się na przykłady z życia oraz podawali przykłady bohaterów literackich prezentujących tę jakże ważną i ponadczasową wartość. Przy ocenie jury brało pod uwagę poprawność językową, dobór słownictwa i argumentów na potwierdzenie stawianych tez, kulturę dyskusji oraz powoływanie się na przykłady bohaterów literackich. Pierwszą szkolną debatę o wartościach wygrała drużyna z kl. VIIIb. "Pokojowość" to hasło wybrane przez zwycięzców na kolejne spotkanie.
W piątek 30 listopada odbyła się II Szkolna Debata Sorbońska w ramach realizowanego projektu "Wychowanie przez czytanie". Tematem przewodnim spotkania uczniów z klas VI - VIII była "pokojowość". Przygotowania do debaty trwały dwa tygodnie. W tym czasie młodzież czytała opowiadanie Pawła Beręsewicza pt. "Nędzny tchórz" z książki pt. Gorzka czekolada", przygotowywali swoje wystąpienia oraz wykonywali plakaty. Podczas godzin wychowawczych oraz spotkań w bibliotece toczyły się dyskusje o wartościach moralnych jakich jak odwaga, szacunek, życzliwość czy odpowiedzialność. Efektem przygotowań były wspaniałe wypowiedzi o tym, czym w dzisiejszych czasach jest pokojowa postawa i czy zasługuje ona na szacunek i uznanie, uczniowie dyskutowali również na temat konfliktów w dzisiejszym Świecie i szukali odpowiedzi jak można im zaradzić. We wszystkich wypowiedziach uczniowie zwracali uwagę na rozmowę, arbitraż i mediacje które w sposób pokojowy mogą zażegnać sytuacje konfliktowe. Uczestnicy debaty podawali przykłady z życia i z literatury zachowań powodujących konflikty, jak również postawy ludzi charakteryzujące się pokojowością, która według młodych ludzi zasługuje na uznanie i szacunek. Na zakończenie odbyła się prezentacja plakatów i ogłoszenie zwycięzców II szkolnej debaty. Według oceny jury w składzie: dyrektor szkoły p. Urszula Fedec, nauczyciele p. Bożena Śmieciuch i p. Grażyna Chamot, rodzic p. Katarzyna Antolak oraz przedstawiciel uczniów Oliwia Olejnicka, najlepsza okazała się i zajęła I miejsce drużyna z kl. VIIIa, II miejsce zdobyła kl. VIIa, a trzecie miejsce kl. VIIIb. Debatę prowadził Paweł Śmieciuch uczeń kl. VIb, a nad prawidłowym przebiegiem dyskusji czuwała komisja uczniowska: Otylia Antolak, Amelia Dec oraz Mateusz Mulawa.
Mimo oficjalnego zakończenia projektu w grudniu, będziemy kontynuować nasze sorbońskie spotkania. Następna debata odbędzie się w styczniu, a jej uczestnicy będą dyskutować na temat, czy w dzisiejszych czasach jest miejsce na "przyzwoitość".
PROJEKT WOLONTARIATU "RÓŻNORODNOŚĆ NAS USKRZYDLA"
Grupa uczniów z naszej szkoły należących do Szkolnego Klubu Wolontariatu przystąpiła do Projektu „Różnorodność nas uskrzydla!”, który jest realizowany przez Fundację Pomocy Dzieciom „Krzyk” w Biłgoraju. Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania obywatelskiego w wymiarze indywidualnym i grupowym 150. osobowej grupy młodzieży w wieku 11-15 lat ze wsi i małych miasteczek: Biłgoraj, Tarnogród, Księżpol, Dereźnia, Aleksandrów i Gromada w Powiecie Biłgoraj – w zakresie tolerancji, poszanowania wielokulturowości, przeciwdziałania dyskryminacji w okresie 1. 09. 2018 r. – 30. 06. 2019 r. Poprzez działania takie jak: warsztaty, Krainę Inicjatyw, Wizyty Studyjne, Festiwal różnorodności, młodzież stanie się bardziej odpowiedzialnymi i świadomymi obywatelami, będzie bardziej wrażliwa na różnorodność i inność, będzie potrafiła rozpoznawać wokół siebie przejawy dyskryminacji oraz aktywnie i świadomie przeciwstawiać się im. Ważny w projekcie jest też rozwój obywatelski młodzieży poprzez upamiętnienie ważnych dla społeczności lokalnej postaci, które zasłużyły się w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Projekt umożliwi młodzieży najpierw nabycie wiedzy i umiejętności, a następnie da możliwość praktycznego działania.
Pierwszym działaniem były przeprowadzone w październiku i listopadzie 3-dniowe warsztaty „Łączy nas wiele” z zakresu rozbudzenia aktywności młodzieży przez wolontariat; promowania postaw filantropijnych; aktywizacji w sprawy publiczne, w których wzięło udział 18 uczniów z kl. VI i VIII. Pod kierunkiem p. Moniki Dominik prowadzącej szkolenie uczestnicy wyjaśniali tematykę wolontariatu, praw człowieka, godności, szacunku do innych. Młodzież dyskutowała, pracowała nad hasłami, plakatami, odgrywała scenki, przeprowadzała debaty – a wszystko to przeplatane było zabawami integracyjnymi. W efekcie powstały trzy pomysły na własne inicjatywy, które zostaną przeprowadzone w środowisku lokalnym.: „STARSI NIE GORSI“ - integracja międzypokoleniowa, „RADOSNA WYCIECZKA NIEPODLEGŁOŚCI“ - nauka szacunku i wrażliwości dla miejsc pamieci narodowej w naszym społeczeństwie oraz rozwijanie postawy patriotycznej oraz „TALENT W RÓŻNORODNOŚCI“ - rozwijanie i prezentowanie talentów oraz nauka tolerancji, szacunku i wrażliwości dla innych, w tym na osób niepełnosprawnych żyjących w naszym społeczeństwie. Na każdą inicjatywę otrzymamy 700,- zł dofinansowania.
5 grudnia z okazji Dnia Wolontariusza p. Piotr Kupczak wręczył uczestnikom warsztatów dyplomy.