- WIADOMOŚCI ROK SZKOLNY 2023/24
- WIADOMOŚCI ROK SZK. 2022/23
- WIADOMOŚCI ROK SZK. 2021/22
- WIADOMOŚCI
- KĄCIK MŁODEGO PISARZA
- WYKAZ LEKTUR DLA KLAS I - III
- WYKAZ LEKTUR DLA KLAS IV - VIII
- LEKTURY GOV.PL
- Godziny pracy
- Miś Uszatek
- FANKLUB PIRATA PATCHA
- Bajkowisko.pl – bajki do słuchania po polsku
- #MądrzeRAZEMwDOMU
- Najlepszy czytelnik w szkole
- DLA RODZICÓW
- DYSKUSYJNY KLUB EDUKACYJNY
- GAZETKA SZKOLNA " NEW GROCH Z KAPUSTĄ"
- ROK SZKOLNY 2011/12
WIADOMOŚCI ROK SZKOLNY 2023/24
***********************************************************************
CERTYFIKAT „RATOWNICY CZYTELNICTWA” DLA NASZEJ SZKOŁY
W związku z realizacją szeregu działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nasza szkoła w roku szkolnym 2023/24 przystąpiła do ogólnopolskiej inicjatywy Fundacji Powszechnego Czytania pod nazwą ,,Ratownicy czytelnictwa". Koordynatorkami projektu były panie: Anna Kuziak i Bożena Śmieciuch. Celem programu było upowszechnianie czytelnictwa wśród społeczności szkolnej w pięciu obszarach: uczniowie, nauczyciele, rodzice, współpraca oraz obszar na zewnątrz. Zorganizowaliśmy szereg działań inspirujących całą naszą społeczność szkolną do podejmowania inicjatyw czytelniczych. Za całokształt naszych działań po podsumowaniu projektu otrzymaliśmy dla naszej szkoły certyfikat ,,RATOWNIKÓW CZYTELNICTWA"!!!
***********************************************************************
MIĘDZYNARODOWA AKCJA CZYTANIE NA POLANIE
W piękny, słoneczny dzień 28 maja 2024 roku, uczniowie klasy IIIa i IIIb zgromadzili się w ogrodzie, by wziąć udział w Międzynarodowej Akcji "Czytanie na Polanie". Wydarzenie w naszej szkole odbyło się pod hasłem „Czytanie na Polanie Stokrotek”. To spotkanie było nie tylko okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale również do nauki i zabawy w otoczeniu przyrody.
Dzień rozpoczął się o godzinie 10:00, kiedy to wszyscy uczestnicy zostali serdecznie powitani przez organizatorów wydarzenia.
Po wprowadzeniu, rozpoczął się spacer po ogrodzie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnorodnością roślin, poznając ich smaki i zapachy. Ta część programu była niezwykle interesująca, ponieważ dzieci mogły na własne oczy zobaczyć i na własnej skórze poczuć, jak różne mogą być rośliny. Spacer zakończył się w urokliwym zakątku ogrodu, gdzie rozpoczęło się czytanie na świeżym powietrzu.
Uczniowie rozłożyli koce na polanie stokrotek, tworząc przytulną atmosferę do słuchania baśni. Zosia, jedna z uczennic, przeczytała na głos baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Stokrotka”. Czytanie na świeżym powietrzu w otoczeniu stokrotek było wyjątkowym doświadczeniem, które przeniosło dzieci w magiczny świat literatury.
Kolejną atrakcją były warsztaty rozpoznawania roślin. Dzieci uczyły się identyfikować różne gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych. Wykorzystując ilustracje i opisy z „Atlasu roślin”, uczestnicy mogli porównywać swoje znaleziska z obrazkami w książkach. Posługiwanie się indeksem nazw w książkach popularnonaukowych było ciekawym wyzwaniem, które rozwijało ich umiejętności badawcze.
Podczas kolejnej części zajęć uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali karty pracy i atlasy roślin. Zadaniem każdej grupy było znalezienie w atlasie informacji o roślinach, które zostały oznaczone w ogrodzie oraz zapisanie w karcie pracy obok polskiej nazwy, również nazwy łacińskiej i ciekawych informacji o znalezionych roślinach. Była to doskonała okazja do nauki współpracy oraz zdobywania wiedzy botanicznej.
Po intensywnej nauce nadszedł czas na odpoczynek. Uczniowie urządzili piknik na kocach, delektując się smacznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Był to moment na swobodną rozmowę, relaks i regenerację sił.
Około godziny 11:30 nastąpiło zakończenie wydarzenia. Nauczyciele: Anna Kuziak, Agnieszka Grasza i Joanna Karczmarzyk podziękowały wszystkim uczestnikom za aktywne uczestnictwo i zaangażowanie. Uczniowie wrócili do szkoły z nową wiedzą, niezapomnianymi wrażeniami oraz zaproszeniem na kolejne, czytelnicze wydarzenia.
"Czytanie na Polanie Stokrotek" okazało się wyjątkowym dniem, który połączył edukację, literaturę i przyrodę. Dzięki takim inicjatywom dzieci uczą się cenić naturę, rozwijają swoje zainteresowania oraz zdobywają cenną wiedzę w sposób przystępny i angażujący oraz przynoszący jeszcze więcej radości z nauki.
***********************************************************************
SUKCES MŁODYCH MIŁOŚNICZEK KSIĄŻEK I CZYTANIA
W dniu 22 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się III finałowy etap Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Czy znasz...?" dla uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych. Wśród uczestników znalazły się trzy nasze uczennice. Konkurs zakończył się sukcesem dla młodych miłośniczek literatury, Marysia Sawastynowicz zdobyła 3 miejsce, Julia Szumiec uzyskała wyróżnienie i Hania Iwańczyk otrzymała tytuł finalisty. Wielkie gratulacje!
Pobyt w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu był też okazją do poznania jej zasobów, nawiązania relacji i rozmów o ciekawych książkach z innymi uczestnikami konkursu oraz obejrzenia wystawy malarstwa Roberta Gomułki pt. "Czasoprzestrzeń".
***********************************************************************
LITERACKA KRAINA WYOBRAŹNI - TYDZIEŃ PRZYGÓD I ODKRYĆ
W dniach 20 – 24 maja 2024 r. odbył się "Kreatywny Tydzień w Bibliotece Szkolnej", który został zorganizowany z inicjatywy czterech czwartoklasistek: Małgosi, Olgi, Anieli i Julki. To wydarzenie, pełne atrakcji i niespodzianek, było skierowane do wszystkich uczniów, którzy chcieli doświadczyć magicznego świata literatury w przyjaznej atmosferze szkolnej biblioteki.
Dzień Książkowych Zwierzaków - Podróż do Dżungli 3D
Pierwszy dzień rozpoczął się od fascynującej wystawy 3D, która przeniosła uczniów w głąb dżungli. Dzięki trójwymiarowym ilustracjom i książkom, dzieci mogły poczuć się jak odkrywcy, zanurzając się w egzotycznym świecie dzikich zwierząt. Niezwykła podróż do dżungli pobudziła wyobraźnię i zachwyciła wszystkich uczestników.
Równocześnie odbył się konkurs plastyczny, w którym wzięło udział aż 50 uczniów. Zadaniem uczestników było narysowanie lub namalowanie swojego własnego, wymyślonego zwierzaka cudaka. Kreatywność i pomysłowość dzieci nie miały granic, a ich prace zdobiły później bibliotekę, tworząc kolorową i inspirującą wystawę.
Oliwier, jeden z uczniów, przygotował specjalną prezentację na temat dzikich zwierząt. Na podstawie książek i własnych obserwacji, opowiadał koleżankom i kolegom o różnorodnych gatunkach zamieszkujących różne kontynenty. Jego pasja i wiedza zrobiły duże wrażenie na słuchaczach, zachęcając ich do dalszego odkrywania świata przyrody.
Dzień Muzyczny
Drugi dzień upłynął pod znakiem muzyki. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje muzyczne talenty podczas karaoke. Śpiewali swoje ulubione piosenki, a atmosfera radości i wspólnej zabawy udzielała się wszystkim obecnym.
Kolejną atrakcją był quiz muzyczny, w którym uczniowie musieli dopisać kolejne słowa do odtwarzanych na ekranie piosenek. Ta interaktywna zabawa połączyła miłość do muzyki z literaturą, rozwijając jednocześnie pamięć i zdolności lingwistyczne uczestników.
Dzień Dziwnych Pytań i Opowieści Różnej Treści
Trzeciego dnia odbyła się sonda korytarzowa, podczas której dziewczyny przeprowadziły quiz z nietypowymi i intrygującymi pytaniami z różnych dziedzin, takich jak nauka, historia czy fantastyka. Quiz okazał się świetnym sposobem na rozbudzenie ciekawości i rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia wśród uczniów.
Ponadto, zorganizowano dyskusje na temat książek. Uczniowie mieli okazję podzielić się swoimi opiniami na temat książek, które ich zaskoczyły, zainspirowały lub wywarły na nich głębokie wrażenie. Takie spotkania sprzyjały wymianie myśli i pogłębianiu literackich zainteresowań.
Dzień Otwartej Księgi Pamiątkowej
Ostatni dzień "Kreatywnego Tygodnia" był okazją do wyrażenia wdzięczności i pozostawienia trwałych wspomnień. Uczniowie zostali zaproszeni do napisania życzeń dla biblioteki, dziękując za udostępnianie książek i wspieranie czytelnictwa w szkole. Przygotowali również specjalne karty, na których mogli zostawić swoje osobiste życzenia i podziękowania.
Dzięki inicjatywie Małgosi, Olgi, Anieli i Julki, "Kreatywny Tydzień w Bibliotece Szkolnej" okazał się niezwykłym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. Literacka kraina wyobraźni, pełna przygód i odkryć, zainspirowała uczniów do dalszego zgłębiania świata książek i rozwijania swoich pasji.
WYNIKI DRUGIEGO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU VVZYTELNICZEGO
Hania Iwańczyk, Julia Szumiec i Marysia Sawastynowicz awansowały do finału Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Czy znasz...?". Wielkie gratulacje!
***********************************************************************
KONKURS CZYTELNICZY I ZWIEDZANIE ZAMOŚCIA – LITERACKA I EDUKACYJNA PRZYGODA
W dniu 15 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się II etap Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Czy znasz...?" dla uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych. Wśród uczestniczek znalazły się trzy laureatki etapu szkolnego: Hania Iwańczyk, Marysia Sawastynowicz i Julka Szumiec. Z całych sił trzymamy za nie kciuki i wierzymy w ich sukces!
W naszej szkole nie brakuje miłośników literatury, dla których czytanie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Dzięki ich elokwencji, wiedzy i wyobraźni, kraina "Fantazjana" nigdy nie popadnie w nicość, a bohaterowie tacy jak Atreju, Fuchur, Dziecięca Cesarzowa i inni mieszkańcy będą mogli nadal uczestniczyć w niekończących się historiach.
Aby dowiedzieć się więcej o magicznej krainie "Fantazjany" i jej mieszkańcach, warto porozmawiać z uczestniczkami konkursu: Hanią Iwańczyk, Marysią Sawastynowicz, Julią Szumiec, Julią Sidor, Małgosią Janeczek, Izą Chmielewską, Polą Siciarz, Emilką Gorzkowską, Gabrysią Maśko, Hanią Drzał i Marysią Rogalą. To właśnie one swoimi literackimi talentami przyczyniają się do tego, że literatura w naszej szkole jest tak żywa i inspirująca.
Po zakończeniu konkursu, uczennice miały okazję zwiedzić Zamość, co było dla nich niezapomnianą przygodą. Spacer rozpoczął się na Rynku Wielkim, gdzie dziewczynki policzyły schody prowadzące do Ratusza, wysłuchały hejnału i wyruszyły na wycieczkę meleksem. Trasa prowadziła przez urokliwe uliczki starego miasta, mijając fortyfikacje, Bramę Lwowską i Lubelską, Kolegiatę Zamojską, liczne kościoły, synagogę, Pałac Zamoyskich, Akademię Zamojską oraz podziwiając piękne renesansowe kamieniczki. Zwiedziły również Rynek Wodny i Rynek Solny, ciesząc się atmosferą tego historycznego miasta.
Po emocjonującej przejażdżce, wszystkie udały się do Manufaktury Słodyczy, gdzie w magicznym świecie słodyczy obserwowały proces przygotowywania masy karmelowej, a następnie samodzielnie ukręciły sobie lizaki. Było to wyjątkowe doświadczenie, które z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci.
To był dzień pełen wrażeń, który połączył literacką pasję z odkrywaniem piękna Zamościa. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom konkursu i życzymy dalszych sukcesów literackich oraz kolejnych wspaniałych przygód! 📚
***********************************************************************
WYSTĘP KOŁA TEATRALNEGO "BAJARZE" DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z TARNOGRODU
W miniony czwartek w Przedszkolu Miejskim w Tarnogrodzie koło teatralne biblioteki szkolnej "Bajarze" zaprezentowało swoje najnowsze przedstawienie pt. "Bajkowy ambaras".
Młodzi artyści zaprosili dzieci do magicznego świata literatury. Na scenie pojawiły się znane i lubiane bohaterki oraz bohaterowie z klasycznych i nowoczesnych bajek. Dzięki pomocy Fantazji postaci te przeżyły niezwykłą przygodę, w trakcie której poradziły sobie z różnymi problemami i zaprowadziły ład w swoich krainach.
Kolorowe stroje oraz wesołe piosenki stworzyły niezapomniany klimat przedstawienia. Dzieci śledziły losy ulubionych postaci, ciesząc się każdą chwilą spędzoną w towarzystwie bajkowych bohaterów.
Po zakończeniu przedstawienia uczniowie z koła teatralnego odwiedzili przedszkolaków w ich salach. To niezwykle wzruszający moment, pełen radości i nostalgii. Dla wielu z nich było to spotkanie z pierwszymi nauczycielami, którzy wprowadzili je w świat edukacji. Możliwość porozmawiania, wspomnień i śmiechu wzbudziła ogromną radość zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Dyrekcji, Nauczycielom oraz wszystkim dzieciom z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie za gościnność i ciepłe przyjęcie. Wasza serdeczność i uśmiechy sprawiły, że ten dzień był dla nas wyjątkowy
Występ koła teatralnego "Bajarze" to nie tylko okazja do prezentacji artystycznych umiejętności młodych aktorów, ale także wspaniała możliwość nawiązania i umocnienia więzi międzypokoleniowych. "Bajkowy ambaras" to opowieść o sile wyobraźni, przyjaźni i współpracy, która przemawia do serc zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Mamy nadzieję, że to wydarzenie zainspiruje i zachęci kolejne pokolenia do odkrywania magii teatru i literatury.
***********************************************************************
WOJEWÓDZKI KONKURS CZYTELNICZY „CZY ZNASZ...?” DLA KLAS IV-VI
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych klas IV - VI z województwa lubelskiego do udziału w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Czy znasz...?”.
Konkurs odbędzie się w trzech etapach:
I etap szkolny – 08.05.2024 r.
II etap regionalny – 15.05.2024 r.
III etap wojewódzki – 22.05.2024 r.
Zadaniem każdego uczestnika konkursu będzie samodzielne rozwiązanie testu wiedzy
Pytania konkursowe zostaną przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie:
Ben Guterson „Hotel Winterhouse”
Adam Wajrak „Lolek”
Michael Ende „Niekończąca się historia”
Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła „Piastowskie orły: 10 opowiadań z czasów Piastów”
Erin Hunter „Ucieczka w dzicz”
Zgłoszenia przyjmowane są do 30.04.2024 r. pod adresem konkursy@bipe.pl
Dodatkowe informacje:
84 638 49 39 wew. 25 lub wew. 26
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie
#konkurs #biblioteka #lubelskie #lubelszczyzna #szkoła #czytamy
***********************************************************************
MŁODZI ARTYŚCI Z KOŁA TEATRALNEGO "BAJARZE NA SCENIE TOK
W dniu dzisiejszym, 21 marca, podczas Powiatowego Przeglądy Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, widzowie byli świadkami wyjątkowego spektaklu, którym był "Baśniowy Ambaras" wystawiony przez zespół teatralny "Bajarze" z Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie.
Zespół "Bajarze", działający już drugi rok w szkolnej bibliotece, skupia w sobie niezwykłe talenty i pasję młodych aktorów z klas IIIa, IIIb i Via. Już w ubiegłym roku zaskoczyli widzów swoją interpretacją "Śpiącej Królewny", jednak tegoroczne przedstawienie przerosło wszelkie oczekiwania.
"Baśniowy Ambaras" to opowieść o niezwykłych przygodach baśniowych postaci, które stawiają czoła różnorodnym trudnościom. Jednakże, dzięki determinacji, odwadze i współpracy, udaje im się pokonać wszystkie przeszkody, co przypomina widzom o sile przyjaźni, solidarności i magii czytania.
Podczas dzisiejszego występu "Bajarze" przenieśli widzów w świat magii i fantazji, kreując na scenie obrazy oraz emocje, które zostaną w pamięci na długo.
Nie można nie wspomnieć o zaangażowaniu opiekunów, którzy wspierają rozwój artystyczny tego niezwykłego zespołu, kierując ich talent we właściwym kierunku.
Po spektaklu nie brakowało gorących braw. Publiczność nie szczędziła oklasków, wyrażając swój podziw dla pracy i talentu młodych aktorów.
Podziękowania dla całego zespołu "Bajarze" za występ oraz za to, że dzielą się swoim talentem i pasją teatralną przekazała Dyrektor TOK p. Renata Ćwik.
Życzymy im sukcesów i nieustającego zapału w dążeniu do sztuki teatralnej! Trzymamy kciuki za kolejne przedstawienia tego utalentowanego zespołu!
***********************************************************************
MACIEJ MAZUREK UCZEŃ KLASY IIIB FINALISTĄ
WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU XZYTELNICZEGO „CZY ZNASZ…?
Finał Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Czy znasz...?” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z województwa lubelskiego odbył się 19 marca 2024 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.
W III etapie Konkursu wzięło udział 20 uczniów z 15 szkół podstawowych.
Zadaniem uczestników było samodzielne rozwiązanie trudnego i szczegółowego testu wiedzy złożonego z 70 pytań.
Pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie:
Anna Onichimowska „Dzień czekolady”
Elżbieta Zubrzycka „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów : historia mrożąca krew w żyłach”
Helena Sienkiewicz-Więcław „Powiedział Księżyc”
Krzysztof Kochański „Selfie ze stolemem”
Katarzyna Ziemnicka „Wielka wyprawa pirata Nata”
Katarzyna Ryrych-Korczyńska „Wyspa mojej siostry”.
Wielkie gratulacje dla Maćka i wszystkich uczestników Konkursu z naszej szkoły: Kariny Kulpy, Pawła Dudy i Bartłomieja Bartosika za aktywny i pracowity udział w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym.
***********************************************************************
MACIEJ MAZUREK W III ETAPIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO "Czy znasz...?
Maciej Mazurek uzyskał awans do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Czy znasz...?” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Finałowy etap odbędzie się 19 marca 2024 r. o godzinie 11.00 w siedzibie Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu
II etap zmagań konkursowych odbył się 12 marca 2024 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu, Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej i w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. W konkursie wzięło udział 65 uczniów z 27 szkół podstawowych. W trudnym wyzwaniu czytelniczym uczestniczyło troje uczniów z naszej szkoły: Maciej Mazurek, Karina Kulpa i Paweł Duda.
Zadaniem uczestników było samodzielne rozwiązanie testu wiedzy złożonego z 70 pytań. Pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie: Anna Onichimowska „Dzień czekolady”, Elżbieta Zubrzycka „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów : historia mrożąca krew w żyłach”, Helena Sienkiewicz-Więcław „Powiedział Księżyc”, Krzysztof Kochański „Selfie ze stolemem”, Katarzyna Ziemnicka „Wielka wyprawa pirata Nata”, Katarzyna Ryrych-Korczyńska „Wyspa mojej siostry”.
Nasi młodzi czytelnicy tego dnia zwiedzili również wypożyczalnię i magazyn książek oraz zapoznali się z numerycznym układem książek na regałach oraz porównywali pieczątki w książkach. Dużym zaskoczeniem dla trzecioklasistów były ruchome regały, oczywiście nie obyło się bez praktycznego przesuwania wielkich szaf z książkami przy pomocy specjalnej kierownicy. Dzień pełny wrażeń zakończyli smacznym posiłkiem w McDonalds.
***********************************************************************
BIBLIOTECZNY DZIEŃ KOBIET NAUKI!
Dzisiaj, 8 marca, w naszej szkolnej bibliotece mieliśmy niezwykłe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet! To inicjatywa naszych wspaniałych uczennic: Poli Siciarz, Leny Paszkowskiej z klasy IVb oraz Nikoli Siciarz z klasy Va. Dzięki nim każdy mógł wziąć udział w pełnym atrakcji dniu 8 marca.
Już od rana na wszystkich czekały kolorowe plakaty-zaproszenia do udziału w naszych atrakcjach. Na dodatek, specjalnie dla wszystkich przygotowana została gazetka "Kobiety Nauki", która zawierała fascynujące historie i osiągnięcia kobiet w świecie nauki.
Ale to jeszcze nie koniec! Nasza szkolna biblioteka stała się areną dla szkolnego Escaperoomu, składającego się z 5 zagadek do rozwiązania. Zadania zostały umieszczone w różnych miejscach w szkole, a zadaniem uczestników było odnaleźć je i rozwiązać. Na specjalnej karcie detektywa należało wpisać rozwiązania zagadek, które były naprawdę wymagające - od odczytania zaszyfrowanego alfabetem Morsa i rozwiązanie tajemniczego szyfru Pigpen do oszukania w bibliotece książek z tytułami zawierającymi imię dziewczyny oraz zadania ze znajomości treści książek.
I to nie wszystko! Dla tych, którzy lubią spokojniejsze zabawy, zostały przygotowane kolorowanki, które nie tylko umilały czas, ale także zawierają ciekawe informacje biograficzne o dziesięciu wybitnych kobietach nauki.
A na długiej przerwie odbył się też konkurs znajomości przedmiotów używanych przez dziewczyny. Dziewczyny przygotowały prezentację ze zdjęciami (bez podpisów) między innymi zalotki, maskary, papilotów itp. Zadanie konkursowe polegało na zapisaniu na kartce nazw tych przedmiotów. Wśród 26 uczestników wyłoniono 6 laureatów z maksymalną liczbą punktów.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Bibliotecznym Dniu Kobiet Nauki! To było niesamowite doświadczenie, które pokazało, jak wiele kobiet wnosi do świata nauki i jak bardzo są inspirujące.
***********************************************************************
PIĄTOKLASIŚCI NA WERNISAŻU WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ "PTAKI POLSKI"
W piątek, 8 marca, uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym - wernisażu wystawy fotograficznej "Ptaki Polski", który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Autorem zdjęć jest pan Krzysztof Pawłowski. Stworzył on obrazy przenoszące widzów w świat kolorowych piór i melodyjnych śpiewów ptaków. Podczas otwarcia wystawy uczniowie: Dawid, Martyna, Nikola, Maciek i Adriana mieli zaszczyt dokonać symbolicznego przecięcia wstęgi nożycami z ekspozycji Muzeum Nożyczek, wprowadzając zgromadzonych gości w atmosferę pełną radości i oczekiwania. Po prelekcjach prelegentów, w tym pana Pawła Deca, Burmistrza Tarnogrodu, uczniowie mogli zaangażować się w eksplorację świata ptaków, korzystając z dostępnych w bibliotece książek przyrodniczych i atlasów. Ich ciekawość i zaangażowanie w proces poznawczy zachwyciły zarówno nauczycieli, jak i pozostałych uczestników wernisażu. Wystawa "Ptaki Polski" nie tylko dostarczyła uczestnikom wspaniałych wrażeń estetycznych, ale także stanowiła niezwykłą okazję do poszerzenia wiedzy o świecie przyrody, dowodząc, że sztuka może być narzędziem edukacyjnym i integracyjnym. Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie kontynuuje swoją misję promowania kultury i edukacji, zapewniając uczniom różnorodne i wartościowe wydarzenia kulturalne.
***********************************************************************
MACIEJ MAZUREK, KARINA KULPA I PAWEŁ DUDA W II ETAPIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO „CZY ZNASZ…?”
I etap Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Czy znasz...?” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych odbył się 5 marca 2024 r. w szkołach z województwa lubelskiego, które zgłosiły się do konkursu.
Zadaniem uczestników było samodzielne rozwiązanie testu wiedzy.
Pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie: Anna Onichimowska „Dzień czekolady”, Elżbieta Zubrzycka „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów : historia mrożąca krew w żyłach”, Helena Sienkiewicz-Więcław „Powiedział Księżyc”, Krzysztof Kochański „Selfie ze stolemem”, Katarzyna Ziemnicka „Wielka wyprawa pirata Nata”, Katarzyna Ryrych-Korczyńska „Wyspa mojej siostry”.
Drugi etap konkursu odbędzie się 12 marca 2024 r. o godzinie 11.00 w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu.
***********************************************************************
SPOTKANIE Z JÓZEFEM LEWKOWICZEM – MISTRZEM DRZEWORYTU
Mistrz drzeworytu – Józef Lewkowicz – poprowadził w MBP w Tarnogrodzie wykład i warsztaty dla uczniów z naszej szkoły. Pan Lewkowicz w niezwykle ciekawy sposób przybliżył młodzieży historię drzeworytu płazowskiego. Spotkanie zakończyło się nauką wykonywania odbitek drzeworytniczych. Uczniowie klas Vb i VIIb mogli pod okiem i zgodnie z wskazówkami mistrza wykonać swoje pierwsze odbitki na przyniesionych koszulkach. To spotkanie trwało kilka godzin gdyż każdy uczestnik chciał zabrać odbitkę z drzeworytu Józefa Lewkowicza do domu.
***********************************************************************
ZAPRASZAMY NA 15. EDYCJĘ TYGODNIA Z JĘZYKIEM POLSKIM! 📚
19-23 lutego 2024 roku to czas, kiedy po raz kolejny świętujemy naszą piękną polszczyznę i promujemy jej naukę oraz szacunek. Przygotowaliśmy wiele fascynujących wydarzeń, które na pewno zachwycą każdego miłośnika języka polskiego!
📝 Dzień z Ortografią: Rozpoczynamy od mocnego uderzenia! Wszyscy uczniowie wezmą udział w dyktandzie, walcząc o zaszczytny tytuł "Mistrza Ortografii". To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności pisowni i podzielić się pasją do poprawnej polszczyzny.
📖 Dzień z Prozą: Kontynuujemy naszą przygodę z językiem polskim poprzez konkurs pięknego czytania. Każdy uczestnik będzie miał okazję zaprezentować swoje interpretacyjne umiejętności, ożywiając słowa ulubionych tekstów literackich.
🌍 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego: To szczególny dzień, który celebrować będziemy poprzez wystawę plakatów "Patroni Roku 2024" oraz "Słowniki na Byki". To także doskonała okazja, aby podzielić się swoimi refleksjami na temat znaczenia języka ojczystego i jego roli w naszym życiu.
📚 Dzień - Duży Czyta Małemu: Dla nas czytanie to nie tylko indywidualna przyjemność, ale także piękna forma wspólnego spędzania czasu. Dlatego zachęcamy starszych uczniów do czytania małym dzieciom, dzieląc się z nimi swoją miłością do książek.
🧠 Potyczki Językowe: Nasz tydzień zakończymy pojedynkiem intelektualnym między pionami A i B. To czas, aby wykorzystać swoją wiedzę językową i zdolności logicznego myślenia, rywalizując w przyjaznej atmosferze.
Dołącz do naszego Tygodnia z Językiem Polskim, aby celebrować naszą piękną mowę, rozwijać umiejętności językowe i cieszyć się wspaniałą literaturą! Niech nasza miłość do polszczyzny będzie inspiracją dla nas wszystkich!
#JęzykPolski #Kultura #Edukacja #Literatura
***********************************************************************
DZIEŃ KOTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ - SZTUKA, WSPÓLNOTA I DZIAŁANIE DLA ZWIERZĄT
W ostatni piątek nasza biblioteka szkolna zamieniła się w centrum kreatywności i miłości do zwierząt, gdyż obchodziliśmy Dzień Kota. Tego dnia odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pod hasłem "Abstrakcyjny portret kota", który przyciągnął uwagę 79 uczniów z różnych klas. Ich zaangażowanie i talent po raz kolejny zadziwiły nas wszystkich. Podczas uroczystego wręczenia nagród uczestnikom konkursu, nie zabrakło radości. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę i wyraz uznania. To nie tylko nagroda za artystyczne talenty, ale także za zaangażowanie w życie społeczności szkolnej i troskę o dobro innych. Wystawa prac, prezentowana teraz w naszej bibliotece, to prawdziwa uczta dla oczu. Od abstrakcyjnych kompozycji po realistyczne portrety, każde dzieło jest wyjątkowe i odzwierciedla osobiste podejście ucznia do tematu. Widząc różnorodność i kreatywność uczniów, możemy być pewni, że przyszłość sztuki w naszej szkole jest jasna i obiecująca.
Ale Dzień Kota w naszej bibliotece to nie tylko sztuka - to także działanie dla dobra innych. Dziewczynki z klasy IVb: Julia, Małgosia, Aniela, Olga, Ala i Iza postanowiły zorganizować charytatywny kiermasz na rzecz zwierząt. Muffinki były nie tylko pyszne, ale także miały szczytny cel. Uczennice upiekły je samodzielnie, z pomocą wolontariuszek z klasy Vb i VIa: Hani, Hani, Mai, Hani, Adriany, Leny i Marysi, wykazując nie tylko talent kulinarny, ale także empatię i zaangażowanie w pomoc potrzebującym. Wszystkie zebrane środki z kiermaszu zostaną przeznaczone na zakup karmy dla kotów, która będzie przekazana Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami „Podaj Łapę”. Ta inicjatywa nie tylko uczy naszych uczniów empatii i troski o inne istoty, ale także pokazuje, jak małe działania mogą mieć duży wpływ na nasze społeczeństwo.
Dzień Kota w naszej bibliotece był zatem dniem nie tylko sztuki, ale także działania i zaangażowania społecznego. To czas, który przypomina nam o wartości wspólnoty, empatii i troski o innych. Dzięki takim inicjatywom, nasza szkoła staje się nie tylko miejscem nauki, ale także miejscem, gdzie uczymy się być lepszymi ludźmi.
Konkurs plastyczny „Abstrakcyjny, czarodziejski portret kota”
Laureaci:
- Hubert Buliński Ia
- Maria Rogala Vb
- Emilia Gorzkowska Va
- Amelia Sereda VIa
- Lena Horoch Ia
- Nikola Laska Ib
- Aleksandra Piebiak IVa
- Julia Duda IVa
- Michał Piebiak IIb
- Magda Krystoszyk Ib
- Hanna Drzał Vb
- Maja Kurzydło Vb
- Ivan Shyrba Vb
- Jakub Buliński IVb
- Alicja Chmielewska IVb
Nagroda:
- Nikola Rój Ia
- Szymon Rogala VIb
- Paulina Rój IIIb
- Nela Pelc IIIb
- Hanna Czarnecka IIIb
- Mateusz Kubaj IIIb
- Maria Sawastynowicz IVa
- Szymon Mazgal IIIb
- Magda Larwa Va
- Oliwier Chodkiewicz IIa
- Błażej Rataj IIIb
- Igor Kurzawski IVb
- Lena Kordyjak IIa
- Iga Sawastynowicz IIa
- Wojciech Micyk IIa
- Kacper Burz Ib
- Jakub Mazurek VIb
- Nikola Dydyńska IIIb
- Hanna Grabowska Ib
- Wiktor Grasza Ia
- Aniela Śniosek IVb
- Małgorzata Janeczek IVb
- Wiktor Jasiński IIIb
- Marlena Grasza IIIb
- Michał Grasza IIIb
- Mateusz Śmieciuch Ia
- Julia Sidor IVb
- Iga Bartosz Ia
- Julia Czyżo IIa
- Ewa Gruca IIa
- Gabriela Maśko Vb
- Martyna Przytuła IIa
- Mikołaj Socha Ib
- Miłosz Sereda Ib
- Eliza Krzychowiec IIa
- Lena Małek Ia
- Anna Gołąb IIb
- Kacper Piskorski IIa
- Klara Koziara IIa
- Franciszek Gołąb IIa
- Bartłomiej Bartosik IIIb
- Gaja Bryła Ib
- Adriana Sidor Vb
Wyróżnienie:
- Magda Gruca IIIb
- Emilia Larwa Ia
- Marcel Gierula VIa
- Wiktoria Borowiec IIb
- Oliwier Obszański IIIa
- Hanna Krupczak IVb
- Władysław Buklawka IIIb
- Aryna Standartiuk IVa
- Antoni Kucharski IIIa
- Julia Wilczak Ib
- Maciej Mazurek IIIb
- Filip Sereda IIIb
- Antoni Lachowski IIIa
- Karolina Szajner IIIa
- Szczepan Hułas IIa
- Aleksandra Dworniczak IIIb
- Wiktor Fus Va
- Zuzanna Pszczoła Ia
- Karina Zając IIa
- Szymon Pawłuszkiewicz Ia
- Michał Gałka IIIb
***********************************************************************
WALENTYNKI W NASZEJ BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Miłość, ciepło i radość - te trzy słowa idealnie oddają atmosferę, jaka zawitała do naszej biblioteki szkolnej w dniu Walentynek. Serduszkowa dekoracja wypożyczalni oraz baloniki i życzenia dla każdego czytelnika sprawiły, że ten dzień był niezwykle magiczny dla naszej społeczności czytelniczej. Od samego wejścia do biblioteki, czytelnicy byli witani przez uśmiechnięte bibliotekarki. To był dopiero początek naszych walentynkowych przygotowań. Wypożyczalnia została udekorowana w klimacie romantycznym - czerwone serduszka, które stworzyły niepowtarzalną atmosferę, która zachęcała do spędzenia czasu wśród książek. Ale to nie wszystko! Każdy czytelnik, który odwiedził naszą bibliotekę w Dniu Zakochanych, ze specjalnego pudełeczka wybierał dla siebie osobiste życzenia oraz otrzymał czerwony balonik. Były one przypomnieniem, że w naszej bibliotece zawsze znajdą nie tylko książki, ale również przyjaźń, wsparcie i inspirację. Walentynki w bibliotece były też okazją do do budowania więzi społecznościowej i podkreślenia wartości czytania i uczenia się. Był to dzień, który na długo pozostanie w pamięci jako czas pełen ciepła, uśmiechów i wspólnego dzielenia się miłością do książek i do siebie nawzajem. W naszej bibliotece każdy dzień jest dniem do odkrywania nowych przygód, poznawania fascynujących historii i budowania więzi. Niech atmosfera, która towarzyszyła nam w Dniu Zakochanych, będzie z nami każdego dnia, inspirując nas do dalszego rozwoju i wspólnego tworzenia magicznej przestrzeni czytelniczej.
***********************************************************************
"MAGICZNE POWITANIE W ŚWIECIE KSIĄŻEK - UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!"
W środę, 24 stycznia odbyło się szczególne wydarzenie, które miało miejsce w naszej szkolnej bibliotece – uroczyste pasowanie na czytelnika naszych najmłodszych uczniów, klas pierwszych! To było magiczne doświadczenie, pełne uśmiechów, radości i oczywiście fascynacji światem książek.
Gdy wszyscy zajęli swoje miejsca, na scenie pojawili się aktorzy z bibliotecznego koła teatralnego „Bajarze” by wraz z bohaterami przedstawienia wyruszyć w fantastyczną podróż po krainie baśni i bajek. Wszystko było bajkowo, dopóki nie natknęli się na pewien ambaras. Okazało się, że niektóre postaci nie były zbyt zadowolone, wychodziły ze swoich klasycznych ról i tworzyły zupełnie nową opowieść. Oczywiście wszystko dobrze się skończyło dzięki wróżce Fantazji.
Po przedstawieniu wróżka pasowała pierwszoklasistów na czytelników biblioteki i miłośników książek. Każde dziecko otrzymało od Pani Dyrektor specjalne zakładki do książek, aby pamiętały o tym wyjątkowym dniu. Do wspólnego odkrywania świata literatury zaprosiła Fundacja #MałaKsiążkaWielkiCzłowiek, dzięki której młodzi czytelnicy z rąk starszych koleżanek i kolegów otrzymalipakiety książek.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego ważnego wydarzenia, tworząc atmosferę przyjazną i pełną pasji do czytania. Wierzymy, że nasza biblioteka stanie się ulubionym miejscem naszych najmłodszych czytelników, gdzie będą odkrywać tajniki literatury i rozwijać miłość do książek.
Do zobaczenia w bibliotece, gdzie każda strona to nowa przygoda!
***********************************************************************
KOLOROWA, KREATYWNA PRZYGODĘ W BIBLIOTECE! UCZNIOWIE TWORZĄ MASKI KARNAWAŁOWE!
W naszej przyjaznej bibliotece szkolnej trwa seria warsztatów, które przemieniają zimowy czas w karnawałową eksplozję kreatywności! Dzieci tłumnie przychodzą do biblioteki aby odbyć magiczną przygodę tworzenia kolorowych masek! Na młodych artystów czeka bogactwo materiałów: kolorowe papierki, piórka, błyszczące cekiny, kleje i wiele innych ciekawych materiałów, które pozwalają dzieciom rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. Nauczyciele-bibliotekarze z pasją wspierają dzieci w procesie tworzenia, dzieląc się pomysłami i inspiracjami, ale pozostawiając także miejsce dla indywidualnej ekspresji. Na zakończenie każdego warsztatu dzieci prezentują swoje radosne, karnawałowe maski i wszyscy razem podziwiają różnorodność twórczych pomysłów.
BIBLIOTEKA ZAPRASZA!
***********************************************************************
BIBLIOTEKA SZKOLNA
ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW Z KLAS I – VIII
SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ W TARNOGRODZIE
DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM pt.
„ABSTRAKCYJNY, CZARODZIEJSKI PORTRET KOTA”
Celem konkursu jest zachęcenie uczestników do tworzenia abstrakcyjnych dzieł sztuki, które wyrażają kocią energię i indywidualność.
- Techniki i formaty: Różnorodne płaskie techniki plastyczne, takie jak malarstwo, rysunek, collage, wydzieranki, wyklejanie tkaniną, wyklejanie włóczką, grafika komputerowa itp. Format prac A3 lub A4
- Prace oceniane będą pod względem kreatywności, oryginalności, interpretacji tematu i wyjątkowego wykorzystania techniki artystycznej.
- Termin oddawania prac do biblioteki szkolnej upływa 25 stycznia 2024 r.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 16 lutego 2 024 r. podczas „Szkolnego Dnia Kota***********************************************************************
UCZNIOWIE NAGRODZENI ZA AKTYWNY UDZIAŁ W KONKURSACH CZYTELNICZYCH „BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI” ORAZ „CZYTAM CODZIENNIE” TRWAJĄCYCH OD WRZEŚNIA DO GRUDNIA 2023 r.
Klasa 1a
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Bartosz Iga
- Grasza Wiktor
- Horoch Lena
- Małek Lena
- Pleskacz Szymon
- Pszczoła Zuzanna
- Rój Nikola
„Czytam codziennie”
- Iwańczyk Jan
Klasa 1b
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Bober Zofia
- Burz Kacper
- Krasowski Tymoteusz
- Mulawa Filip
- Sereda Miłosz
- Socha Mikołaj
- Szlachta Kacper
- Varzhel Sofiya
- Wilczak Julia
„Czytam codziennie”
- Krasowski Tymoteusz
- Laska Nikola
- Wilczak Julia
Klasa 2a
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Bryła Aleksander
- Chodkiewicz Oliwier
- Czyżo Julia
- Gołąb Franciszek
- Gruca Ewa
- Hułas Szczepan
- Kordyjak Lena
- Koziara Klara
- Krzychowiec Eliza
- Larwa Kacper
- Maśko Julia
- Micyk Wojciech
- Piskorski Kacper
- Przytuła Martyna
- Sawastynowicz Iga
- Zając Karina
Klasa 2b
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Bień Maja
- Wlaź Marcel
Klasa 3a
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Kucharski Antoni
- Magoch Zofia
- Smolak Kacper
„Czytam codziennie”
- Kucharski Antoni
Klasa 3b
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Grasza Marlena
- Kulpa Karina
- Mazurek Maciej
Klasa 4a
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Iwańczyk Hanna
- Piebiak Aleksandra
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Chmielewska Alicja
- Chmielewska Izabela
- Siciarz Pola
- Sidor Julia
„Czytam codziennie”
- Chmielewska Alicja
- Chmielewska Izabela
- Janeczek Małgorzata
- Paszkowska Lena
- Sidor Julia
- Zdanevych Milena
Klasa 5a
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Ćwikła Damian
- Gałka Milena
- Gorzkowska Emilia
- Lachowska Kamila
- Larwa Magdalena
- Siciarz Nikola
- Strej Maksymilian
„Czytam codziennie”
- Borek Martyna
- Lachowska Kamila
- Mulawa Karolina
Klasa 5b
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Gleń Lena
- Krasowski Antoni
- Kurzydło Maja
- Rogala Maria
„Czytam codziennie”
- Krasowski Antoni
- Kurzydło Maja
- Rogala Maria
Klasa 6a
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Gierula Marcel
„Czytam codziennie”
- Gierula MarcelSzuba Dominik
Klasa 6b
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Mazurek Jakub
„Czytam codziennie”
- Mazurek Jakub
Klasa 7a
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Bodek Julia
„Czytam codziennie”
- Grabias Maciej
Klasa 7b
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Krasowska Judyta
- Świtała Jakub
„Czytam codziennie”
- Krasowska Judyta
- Mazurek Maja
- Sidor Blanka
Klasa 8
„Bilet powrotny do biblioteki”
- Khomytska Iryna
***********************************************************************
NOC BIBLIOTEKI W NASZEJ SZKOLE - MAGIA CZYTANIA ODKRYWANA PO ZMROKU
Noc Bibliotek to niezwykłe spotkanie uczniów, którzy decydują się na przekroczenie progu biblioteki po zmroku. Co sprawia, że ta noc jest tak wyjątkowa? To atmosfera pełna magii, tajemnicy i niekończących się opowieści.
W piątek, 8 grudnia o godz. 18 w naszej szkole rozpoczęła się Noc Biblioteki. Uczniowie wyposażeni w materace, karimaty, śpiwory i koce przybyli do szkoły aby odbyć "Podróż na Olimp". Dla uczestników były przygotowane różne atrakcje. Pierwszym punktem było spotkanie z panią Renatą Ćwik dyrektorem Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Pani dyrektor opowiedziała o wydarzeniach teatralnych, które dzieją się w Tarnogrodzie oraz nawiązała do historii teatru greckiego, Młodzi ludzie mogli obejrzeć kroniki zawierające pamiątki z Sejmików Tearów Wsi Polskiej oraz przymierzyć maski weneckie. Potem dla uczestników były przygotowane zadania tworzenia greckich i karnawałowych masek, film o Galach na olimpiadzie oraz gry nawiązujące do kultury starożytnej Grecji. Uczniowie chętnie brali udział w różnego rodzaju nocnych zadaniach, a organizatorzy świetnie dawali sobie ze wszystkim radę. Nocne wędrówki drużyn z latarkami w dłoniach po ciemnych korytarzach w szkole w poszukiwaniu zadań i bohaterów greckiej mitologii trwało do późnych godzin nocnych. Na drugi dzień, na koniec nocowania, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i przeróżne, ciekawe książki, ponieważ hasłem spotkania było "ABSURD NIE CZYTAĆ". Trochę zmęczeni ale zadowoleni, z uśmiechem na twarzy około godz. 9 wszyscy wrócili do domów.
Tak więc, jeśli jeszcze nie mieliście okazji uczestniczyć w Nocy Bibliotek, gorąco zachęcamy do tego niezwykłego doświadczenia. To magiczna podróż, której nie da się porównać z żadnym innym wydarzeniem kulturalnym. Czytajmy, odkrywajmy, delektujmy się nocą pełną literackiego blasku! 📚🌙 #NocBibliotek #Czytanie
***********************************************************************
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA DLA NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE PLASTYCZNO-CZYTELNICZYM
W dniu 4 grudnia 2023 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w podsumowaniu konkursu pt. "Piszemy X Księgę Przygód Koziołka Matołka - Koziołek Matołek na Roztoczu", który odbył się w Bibliotece Miejskiej w Tarnogrodzie. Wśród nagrodzonych znaleźli się nasi uczniowie:
I miejsce: Nikola Siciarz i Iryna Khomytska
II miejsce: Antonina Figiel, Magdalena Larwa i Maja Kurzydło
III miejsce: Karolina Mulawa, Emilia Gorzkowska, Agata Mulawa i Kacper Larwa
Wyróżnienia otrzymali: Jakub Larwa, Julia Czyżo, Aleksander Bryła, Eliza Krzychowiec, Ewa Gruca, Franciszek Gołąb, Julia Maśko, Kacper Piskorski, Klara Koziara, Lena Kordyjak, Martyna Przytuła,Oliwier Chodkiewicz, Szczepan Hułas, Wojciech Micyk, Aleksandra Dworniczak, Karina Kulpa, Julia Sidor, Izabela Chmielecka, Alicja Chmielecka, Amelia Magoch, Gabriela Maśko.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Celem konkursu było stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości do pogłębiania wiedzy na temat Roztocza, możliwości zaprezentowania własnej interpretacji przygód Koziołka Matołka na Roztoczu poprzez pracę plastyczno–literacką, popularyzacja literatury polskiej, promowanie czytelnictwa, wzmocnienie kulturotwórczej roli biblioteki, wzbogacenie rozwoju kulturalnego i intelektualnego, dostępność do książki we wszystkich jej formach, zachęcenie użytkowników do świadomego korzystania z zasobów biblioteki, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na literaturę oraz sztukę, rozwijanie zamiłowania do języka ojczystego, kształcenie poprawnej polszczyzny, wzbogacanie słownictwa i mowy czynnej, doskonalenie umiejętności literackich, poznanie alternatywnych sposobów uczenia się i rozwijania pasji, integracja pokoleniowa uczestników zadania.
Uczestnicy uroczystości zwiedzili również wystawę obrazów, o której opowiedziała p. Magdalena Futoma. Dyrektor MBP p. Joanna Puchacz pokazała dzieciom ciekawe eksponaty zgromadzone w Muzeum Nożyczek. Na zakończenie na uczestników konkursu czekał poczęstunek.
***********************************************************************
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, ponieważ w tym roku była to sobota, więc uczniowie z naszej szkoły wraz ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi tłumnie odwiedzali bibliotekę szkolną w poniedziałek 27 listopada. Dziewczynki i chłopcy z uśmiechami na twarzy prezentowali swoich ulubieńców i w czasie przerw mogli oglądać bajki i filmy z misiami w roli głównej. Były też kolorowanki, z których chętnie korzystali zarówno młodsi jak i starsi uczniowie. Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Ulubiony miś bohater książki, kreskówki, filmu lub wydarzenia”. Na konkurs wpłynęło 48 prac, komisja przyznała 9 tytułów laureata, 22 nagrody i 17 wyróżnień, poza tym przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej nagrodzili 3 twórców. Wszystkie rysunki zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece.
Zainteresowanie uczniów dniem pluszowego misia świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś nadal jest ich ulubioną maskotką.
***********************************************************************
UCZNIOWIE NA ŚWIĄTECZNYCH TARGACH KSIĄŻKI W RZESZOWIE
Grupa 21 uczniów z naszej szkoły pod opieką Anny Kuziak i Anny Sowy, 17 listopada wybrała się na Świąteczne Targi Książki w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie. Pomysłodawcą udziału w święcie literatury była Julia z klasy VIIa, członkini Dyskusyjnego Klubu w bibliotece szkolnej. Uczestnicy wycieczki odwiedzili ponad 60 wydawnictw, które przygotowały ciekawe oferty książkowe, każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Czytelnicy wzięli też udział w spotkaniach autorskich i zdobyli autografy Aleksandry Struskiej-Musiał autorki książek dla dzieci oraz Marianny Oklejak, graficzki i twórczyni książek obrazkowych dla najmłodszych.
Piątkowy maraton czytelniczy przyniósł wiele wrażeń, ciekawych spotkań, kontaktów z wydawcami i najnowszą literaturą.
***********************************************************************
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów z klas I-VIII do udziału w konkursie plastycznym
,,MIŚ - BOHATER BAJEK, LEGEND, FILMÓW,
WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH”
Zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia obchodzonego 25 listopada
Pluszowy Miś od ponad stu lat jest najwierniejszym przyjacielem dzieci na całym świecie. Towarzyszy dzieciom w ich codziennym życiu dzieląc z nimi chwile radości, bywa również powiernikiem smutków i lęków. Miś stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury i na stałe zagościł w świecie bajek.
Cele konkursu :
-pobudzanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów poprzez poznawanie sylwetek
misiów jako bohaterów literackich,
-kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych,
-rozwijanie umiejętności manualnych,
– rozwijanie wrażliwości estetycznej,
– kształtowanie wyobraźni i kreatywności.
Konkurs trwa od 07.11.2023 r. do 22.11.2023r.
Konkurs oceniany będzie w trzech kategoriach wiekowych:
- uczniowie klas I-III
- uczniowie klas IV V
- uczniowie klas VI - VIII
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego misia-bohatera literatury, filmu lub wydarzeń historycznych.
Technika prac płaska (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, colage itp.) Format A3, A4.
Prace powinny być wykonane indywidualnie i samodzielnie przez uczniów.
Każda praca powinna posiadać metryczkę -na odwrocie pracy (imię i nazwisko autora pracy, wiek oraz tytuł książki, filmu).
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25.11.2021 r.
wyniki KONKURSU PLASTYCZNEGO
Laureaci:
Iwańczyk Jan
Buliński Hubert
Krystoszyk Magdalena
Krasowski Tymoteusz
Borek Katarzyna
Mazurek Maciej
Chmielewska Alicja
Chmielewska Izabela
Sereda Amelia
Nagroda Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej:
Klara Koziara IIa
Sereda Amelia VIa
Tymoteusz Krasowski Ib
Nagroda:
- Klasa Ia:
Pleskacz Szymon
Korniak Jeremiasz
Horoch Lena
Małek Lena
Śmieciuch Mateusz
Rój Nikola
- Klasa Ib
Mulawa Filip
Socha Mikołaj
Laska Nikola
- Klasa IIa
Micyk Wojciech
Chodkiewicz Oliwier
Koziara Klara
- Klasa IIb
Kornaś Sandra
Kołodziej Sara
- Klasa IIIb
Grasza Marlena
Dworniczak Aleksandra
Bartosik Bartłomiej
Pietras Aleksandra
Rataj Błażej
- Klasa IVa
Piebiak Aleksandra
Feliks Oliwia
- Klasa IVb
Zdanevych Milena
Wyróżnienie:
- Klasa Ia
Konon Matylda
Pszczoła Zuzanna
Bartosz Iga
Myszkowiak Michał
Pawłuszkiewicz Szymon
- Klasa Ib
Bober Zofia
Sereda Miłosz
- Klasa IIa
Przytuła Martyna
Czyżo Julia
- Klasa IIb
Majcher Maksymilian
Borowiec Wiktoria
- Klasa IIIa
Stankiewicz Amelia
Magoch Zofia
- Klasa IIIb
Grasza Michał
- Klasa IVa
Duda Julia
- Klasa Vb
Rogala Maria
- Klasa Via
Gierula Marcel
***********************************************************************
BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W AKCJI?
- Zapraszamy wszystkich uczniów z klas I-VIII do biblioteki szkolnej po „Bilety powrotne do biblioteki”.
- Na bilecie znajdują się ikonki, a na odwrocie legenda z wyjaśnieniem, jakie kategorie książek ilustrują. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Otrzymuje wówczas stempel na odpowiedniej ikonce.
- Po skasowaniu całego biletu uczeń otrzyma dyplom i nagrodę.
- Akcja trwa od 1 października do 22 grudnia 2023 r.
Serdecznie zapraszamy na przygodę z książkami J
***********************************************************************
PREZENTACJA BAJKI PROFILAKTYCZNEJ W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM
W piątek 27.10.2023r.w ramach współpracy Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie z biblioteką Szkoły Podstawowej im. Marii Curie - Skłodowskiej p. Anna Sowa odwiedziła grupę III "Motylki". Okazją do wizyty była prezentacja bajki profilaktycznej w ramach ogólnopolskiej akcji "Czytamy z Sercem". Opowieść pt. "Serce misia" przedstawiona została najmłodszym w formie teatrzyku Kamishibai. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały treści utworu, oglądając jednocześnie zmieniające się obrazki. Wszyscy chcieli też dotknąć i zobaczyć z bliska niezwykłe drewniane pudełko ze skarbnicą bajek. Przy okazji dzieci dowiedziały się jak ważne jest dbanie o zdrowie. Na podsumowanie zajęć z biblioteką dzieci wykonały pracę plastyczną. Dziękuję bardzo i zapraszamy ponownie – czytamy na stronie Przedszkola Miejskiego.
Dziękujemy za zaproszenie
***********************************************************************
„CZYTAMY Z SERCEM” W BIBLIOTECE
Nasza biblioteka po raz drugi dołączyła do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej "Czytamy z sercem". Akcja skupia się na promocji literatury i czytelnictwa, poszerzaniu wiedzy dzieci i młodzieży na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijaniu wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowaniu zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Od 29 września w naszej szkole pod kierunkiem Pani Anny Kuziak i Pani Anny Sowy odbywało się szereg zajęć edukacyjnych dla dzieci klas młodszych i starszych.
Projekt rozpoczął się w piątek, 29 września głośnym czytaniem opowieści z serem w tle. Chętnych do czytania przez specjalny mikrofon było wielu. Jedni czytali, inni słuchali i rysowali wielki plakat z serduszkami. Biblioteka została przystrojona girlandami narysowanych przez dzieci serduszek. W kolejnych dniach uczniowie z klas I-III uczestniczyli w zajęciach profilaktyczno-czytelniczych, których motywem przewodnim było serce. Dzieci wysłuchały i obejrzały w teatrzyku kamishibai bajkę o misiu i kotku i chętnie rozmawiały o tym jak dbać o zdrowie.
Odbyły się też zajęcia czytelniczo-profilaktyczne dla klas: VIIb, Vb i Va, które zastały zrealizowane w ramach Ogólnopolskiej Akcji. Na początku lekcji pani Anna Kuziak mówiła jak dbać o serce i jak bardzo ważne zadanie pełni ono w naszym życiu. Po kilku minutach dyskusji, mogliśmy już powiedzieć, że znamy podstawy opiekowania się naszym sercem oraz, że o nasze centrum trzeba dbać codziennie. Następnie bibliotekarka zachęcała nas do czytania z sercem w ramach projektu „Bilet powrotny do biblioteki”.. To działanie polega na przeczytaniu książek o różnej tematyce, następnie na karcie zapisywanie tytułów książek już przeczytanych. Można było też polecić utwory literackie, które nam osobiście się spodobały. Podczas tych zajęć bibliotekarka zachęcała uczniów do częstego odwiedzania biblioteki i czytania książek. W tym roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do biblioteki trafiło ponad trzysta nowych dzieł. W tej kolekcji znajdują się zarówno książki dla młodzieży jak i dla dzieci. Ta lekcja przypomniała nam o tym, że książki są ważne w naszym życiu – w sprawozdaniu z zajęć napisał Antek uczeń klasy VIIb.
***********************************************************************
ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI
Zapraszamy do aktywnego udziału w wyzwaniu wrześniowego niekalendarza książkowego i codziennego głośnego czytania co najmniej przez 5 minut (po karty czytania zapraszamy do biblioteki)
Na uczestników wyzwań czytelniczych czekają nagrody.
***********************************************************************
NASI UCZNIOWIE W AKCJI NARODOWEGO CZYTANIA "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
W sobotnie przedpołudnie, 9 września 2023 r. uczniowie z naszej szkoły aktywnie włączyli się do 12. edycji Narodowego Czytania. Organizatorami tegorocznej akcji w Tarnogrodzie byli tradycyjnie: Miejska Biblioteka Publiczna, Szkołą Podstawowa oraz Tarnogrodzki Ośródek Kultury. Uczniowie pod opieką Anny Kuziak i Bożeny Śmieciuch przedstawili zebranym informacje o Elizie Orzeszkowej i jej powieści oraz o wątkach związanych z Powstaniem Styczniowym. Następnie na scenie czytali wybrane fragmenty "Nad Niemnem", rozdawali mieszkańcom naszego miasta ulotki z odbitą okolicznościową pieczęcią, którą w posiadaniu ma Miejska Biblioteka. Młodzież chętnie obejrzała wystawę oraz wzięła udział w konkursie wiedzy przygotowanym przez bibliotekę. Dopełnieniem scenerii akcji były stylizowane stroje uczniów.
***********************************************************************
Wojewódzki konkurs plastyczny „KEN NA AFISZU”
Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych i szkół podstawowych klas 6-8 z województwa lubelskiego do udziału w konkursie. Zadaniem uczestników będzie wykonanie plakatu promującego osoby, wydarzenia historyczne związane z utworzeniem i działalnością Komisji Edukacji Narodowej.
Terminy
Termin oddawania prac upływa 25 września 2023 r. Prace przynosimy do biblioteki szkolnej.
Nagrody
Wręczenie nagród wraz z otwarciem wystawy odbędzie się 5 października
2023 r. o godz. 11.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.