REGULAMINY/PROCEDURY

        • PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

        • PROGRAM

          WYCHOWAWCZ0 - PROFILAKTYCZNY

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ  IM. MARII CURIE - SKŁODOWSKIEJ

          w Tarnogrodzie

          na rok szkolny 2019/ 2020

           

          Treść dokumentu:

          1.      Wstęp do programu wychowawczo - profilaktycznego z uwzględnieniem wyników przeprowadzonej diagnozy i podaniem podstaw prawnych.

          2.      Charakterystyka  środowiska szkolnego.

          3.      Wartości uznawane przez społeczność szkolną.

          4.      Model absolwenta.

          5.      Cele  ogólne i cele szczegółowe programu wychowawczo-profilaktycznego.

          6.      Formy realizacji celów.

          7.      Plan realizacji  zadań wychowawczo – profilaktycznych.

          8.      Oczekiwane efekty.

          9.      Sposoby ewaluacji programu.

           

          1.        Wstęp.

          Założenia teoretyczne:  Program wychowawczo – profilaktyczny uwzględnia wnioski z przeprowadzonej diagnozy potrzeb wychowawczych  i środowiskowych szkoły. Diagnoza została dokonana w oparciu o :

          - badania ankietowe uczniów, ich rodziców/opiekunów oraz nauczycieli,

          - obserwacje uczniów,

          - rozpoznanie potrzeb uczniów przez wychowawców i nauczycieli,

          - monitorowania i diagnozowania problemów uczniów,

          - analizy dokumentów szkolnych,

          - współpracę z rodzicami/opiekunami,

          - analizę współpracy z instytucjami wspomagającymi dziecko i rodzinę,

          - wnioski z konferencji podsumowującej rok szkolny 2018/2019.

          Wyniki przeprowadzonej diagnozy wykazały, iż uczniowie czują się w szkole bezpiecznie. Środowisko, w którym wychowują się według uczniów, rodziców
          i nauczycieli jest bezpieczne, sporadycznie zdarzają się sytuacje, gdy uczniowie obserwują patologiczne zachowania. Część uczniów zwraca uwagę na przemoc rówieśniczą. W przemocy fizycznej dominują popychanie, bicie i kopanie a przemocy psychicznej przezywanie, obrażanie, wulgaryzmy. Przemoc najczęściej ma miejsce na korytarzu, ale dochodzi do niej również w toaletach. Uczniowie deklarują, że nie korzystają z używek, niewielka liczba ankietowanych przyznaje się do eksperymentów w tej dziedzinie, przede wszystkim z ciekawości. Pojawiły się natomiast niepokojące sygnały dotyczące podejmowania przez uczniów prób zagrażających ich zdrowiu (samookaleczenia). Wzrosła natomiast motywacja uczniów do nauki – co przełożyło się na oceny końcoworoczne. Program wychowawczo – profilaktyczny dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania,  uwzględniając wymagania opisane w podstawie programowej. Stanowi integralną część działalności edukacyjnej szkoły, jest realizowany na zajęciach edukacyjnych, godzinach wychowawczych, zajęciach świetlicowych, pozalekcyjnych.  Oddziaływanie  wychowawczo – profilaktyczne obejmuje całą społeczność szkolną, poszczególne klasy,  grupy uczniów oraz indywidualnych uczniów. Za jego realizację odpowiadają wszyscy nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Dokument został stworzony z udziałem nauczycieli, uczniów i rodziców. Jest osadzony w tradycji szkoły  i lokalnej społeczności.
          Program uwzględnia zakres i formy prowadzenia działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej oraz profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.

           

           

          1.1.           Podstawa prawna:

          1.1.1.              Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U poz. 996 z późn. zm.),

          1.1.2.              Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity Dz. U z 2017 r. poz. 783).

          1.1.3.              Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. z 2015 r.  poz. 1249).

          1.1.4.              Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 2018 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U poz. 214).

          1.1.5.              Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego (Dz. U poz. 356).

          1.1.6.              Statut Szkoły Podstawowej  im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tarnogrodzie.

           

          1.2.           Wybrane kierunki wychowania i profilaktyki :

          1.2.1.              W realizacji procesu wychowawczo – profilaktycznego szkoła powinna podejmować działania związane z wychowaniem do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

          1.2.2.              Profilaktyka agresji i uzależnień.

          1.2.3.              Rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów.

          1.2.4.              Edukacja zdrowotna – dbanie o zdrowie psychiczne, kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym wyrabianie nawyków higienicznych, uczenie zachowań bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych, ugruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się oraz uświadomienie korzyści płynących z aktywności fizycznej.

          1.2.5.              Wzmocnienie bezpieczeństwa uczniów – utrzymywanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki; upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o bezpieczeństwie i bezpiecznego zachowania oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych, w tym związanych z korzystaniem z technologii informacyjno – komunikacyjnych.

          1.2.6.              Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny.

           

          2.       Charakterystyka środowiska szkolnego.

          Szkoła Podstawowa w Tarnogrodzie mieści się w budynku przy ulicy 1 Maja.  W szkole działa  świetlica, biblioteka, dwie sale gimnastyczne, pracownia komputerowa oraz kuchnia. Każda sala wyposażona jest w pomoce dydaktyczne oraz posiada dostęp do Internetu. Na terenie placówki znajduje się także boisko sportowe, ogólnodostępna siłownia.

          Szkoła ma 16 oddziałów (klasy od 1. do 8.). Liczba uczniów szkoły wynosi 317. Środowisko rodzinne uczniów jest różnorodne. Zdecydowana większość dzieci pochodzi z pełnych rodzin. Niewielka grupa uczniów szkoły przebywa w placówkach pieczy zastępczej. W szkole realizowane jest kształcenie specjalne dla uczniów posiadających orzeczenia o niepełnosprawności. W placówce zatrudnieni są specjaliści: pedagog, logopeda, nauczyciele ze specjalnością oligofrenopedagogika, którzy pracują z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ponadto wspomagają uczniów z trudnościami, takimi jak zaburzenia zachowania, problemy emocjonalne, niepowodzenia szkolne.

           

          2.1.           Analiza czynników chroniących i ryzyka oraz zasobów szkoły.

          2.1.1.              Czynniki chroniące w warunkach naszej szkoły to:

          2.1.1.1.                podmiotowe relacje pomiędzy uczniami i nauczycielami,

          2.1.1.2.                zaangażowanie kadry pedagogicznej i pracowników szkoły w rozwiązywanie konfliktów między uczniami,

          2.1.1.3.                sprzyjające bezpieczeństwu zasady i normy szkolne,

          2.1.1.4.                znajomość norm społecznych przez większość uczniów,

          2.1.1.5.                dostęp do instytucji wspierających wychowanie dzieci,

          2.1.1.6.                brak akceptacji przez szkołę przemocy,

          2.1.1.7.                poszukiwanie mocnych stron uczniów i wzmacnianie ich,

          2.1.1.8.                opracowane są procedury postępowania w sytuacjach zagrożeń oraz w sytuacjach kryzysowych,

          2.1.1.9.                prowadzone są działania profilaktyczne na temat zasad odpowiedzialnego korzystania z Internetu i telefonii komórkowej,

          2.1.1.10.            podejmuje się interwencje w każdym przypadku ujawnienia cyberprzemocy; uczniowie nie mogą korzystać w szkole
          z telefonów komórkowych.

          2.1.1.11.            szkoła wyposaża uczniów w wiedzę dotyczącą sposobów postępowania w sytuacji zagrożenia,

          2.1.1.12.            szkoła organizuje alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego, różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne.

          2.1.1.13.            szkoła realizuje zadania promujące zdrowie.

           

          2.1.2.              Czynniki ryzyka to:

          2.1.2.1.                niedostateczne kierowanie własnym zachowaniem - grupa dzieci z wysokim poziomem aktywności i pobudzenia, impulsywnością, skłonnością do demonstrowania agresji i złości oraz z dużym zapotrzebowaniem na stymulację (potrzeba silnych wrażeń przy niskich umiejętnościach przewidywania konsekwencji),

          2.1.2.2.                przemoc rówieśnicza,

          2.1.2.3.                rosnąca ilość dzieci z deficytami poznawczymi,

          2.1.2.4.                niewystarczające umiejętności wychowawcze  niektórych rodziców,

          2.1.2.5.                niewłaściwe  wzorce osobowościowe niektórych rodziców, którzy wartości materialne uznają za nadrzędne,

          2.1.2.6.                zacieranie granic – uczniowie częściej słyszą o prawach, a nie o odpowiedzialności i obowiązkach.

          2.2.           Zasoby, na których opieramy się w pracy profilaktycznej, to zasoby tkwiące w ludziach i materialne zasoby szkoły, takie jak:

          2.2.1.              wykwalifikowana kadra pedagogiczna zaangażowana w działania wychowawczo-profilaktyczne,

          2.2.2.              ścisła współpraca Rady Pedagogicznej i personelu szkoły,

          2.2.3.              współpraca ze środowiskiem, zwłaszcza z instytucjami wspierającymi rodzinę,

          2.2.4.              komputeryzacja szkoły i dostęp do Internetu ,

          2.2.5.              sala gimnastyczna,

          2.2.6.               boisko wielofunkcyjne,

          2.2.7.              świetlica i stołówka,

          2.2.8.              gabinet pedagoga,

          2.2.9.              biblioteka.

           

          2.3.           Instytucje wspomagające działanie szkoły w profilaktyce – realizatorzy zewnętrzni:

          2.3.1.              Policja Powiatowa w Biłgoraju oraz Posterunek Policji w Tarnogrodzie

          2.3.2.              Sąd Rejonowy w Biłgoraju

          2.3.3.              Straż Pożarna w Biłgoraju oraz OSP w Tarnogrodzie

          2.3.4.              Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnogrodzie,

          2.3.5.              Tarnogrodzki Dom Kultury,

          2.3.6.              Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Biłgoraju

          2.3.7.              Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju

          2.3.8.              Parafia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego

          2.3.9.              SANEPID w Biłgoraju

          2.3.10.          placówki doskonalenia nauczycieli,

          2.3.11.          Biblioteka Miejska w Tarnogrodzie

           

          3.       Wartości  uznawane przez społeczność szkolną.

           

                 Program wychowawczo - profilaktyczny został oparty o wartości, które są preferowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Należą do nich: przyjaźń, prawda, zdrowie, tolerancja, szacunek, godność, sprawiedliwość i zaufanie, odpowiedzialność, patriotyzm, szacunek do tradycji. Wszystkim uczestnikom wychowania zależy na rozbudzaniu wśród uczniów ciekawości poznawczej, motywowaniu ich do aktywności, rozbudzaniu kreatywności i logicznego myślenia, korzystania z różnych źródeł informacji,  zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań i uzdolnień dzieci, na zdobyciu przez nie umiejętności współdziałania
          w zespole, byciu odpowiedzialnym za postępowanie, za dalszą naukę i sprawne posługiwanie się językiem obcym. Chcemy, aby nasi uczniowie czuli wsparcie. Zależy nam, aby  dbali o zdrowie oraz bezpieczeństwo swoje i innych.  Ważne jest także, aby nauczyli się w sposób pokojowy rozwiązywać sytuacje konfliktowe, bezpiecznie działać i funkcjonować na bazie obowiązujących norm.

          4.       Model absolwenta.


          Założenia programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły zmierzają do tego, aby nasz  absolwent:

          4.1.           dbał o zdrowie oraz bezpieczeństwo swoje i innych,

          4.2.           kierował się wartościami : prawdy, sprawiedliwości, szacunku do innych, tolerancji, przyjaźni, współpracy, ofiarności,  odpowiedzialności, patriotyzmu, szacunku do tradycji,

          4.3.           znał normy i stosował się do zasad życia społecznego,

          4.4.           miał poczucie tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i religijnej,

          4.5.           miał rozbudzoną ciekawość poznawczą i motywację do nauki,

          4.6.           wierzył w swoje możliwości,

          4.7.           był wyposażony w wiedzę, pozwalającą mu kontynuować naukę na wyższym szczeblu,

          4.8.           był kreatywny, innowacyjny i przedsiębiorczy,

          4.9.           był asertywny, potrafił pokojowo rozwiązywać konflikty,

          4.10.        rozumiał potrzebę wolontariatu i chętnie brał w nim udział,

          4.11.        był świadomy zagrożeń współczesnego świata.

           

          5.       Cele kształcenia ogólnego w szkole podstawowej, które leżą u podstaw programu wychowawczo - profilaktycznego:

          5.1.           wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu, szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia,

          5.2.           wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej,

          5.3.           formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób,

          5.4.           rozwijanie kompetencji takich, jak kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość,

          5.5.           rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki,

          5.6.           wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat,

          5.7.           wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji,

          5.8.           kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym i odpowiedzialności za zbiorowość,

          5.9.           ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności.

          5.10.        Cel główny: Wspieranie ucznia we wszechstronnym i integralnym rozwoju, ukierunkowane na osiągnięcie pełnej dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, uzupełnione przez działania z zakresu profilaktyki.

          5.11.        Cele szczegółowe:

          5.11.1.          Dbanie o bezpieczeństwo własne i innych.

          5.11.2.          Wprowadzanie uczniów w świat wartości.

          5.11.3.          Poznawanie dorobku kultury i kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

          5.11.4.          Zapobieganie zachowaniom agresywnym i przemocy rówieśniczej.

          5.11.5.          Doskonalenie umiejętności opanowywania emocji.

          5.11.6.          Usprawnianie komunikacji interpersonalnej.

          5.11.7.          Kształtowanie u dzieci poczucia własnej wartości.

          5.11.8.          Zwiększenie odpowiedzialności rodziców i uczniów za niewłaściwe zachowanie w szkole.

          5.11.9.          Konsekwentne reagowanie wszystkich nauczycieli na niewłaściwe zachowanie ucznia.

          5.11.10.       Propagowanie zdrowego stylu życia w tym poszerzanie wiedzy z edukacji zdrowotnej, w tym dbanie o zdrowie psychiczne.

          5.11.11.       Przeciwdziałanie pojawieniu się zachowań ryzykownych związanych z użyciem alkoholu, tytoniu, środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, narkotyków, dopalaczy oraz cyberprzemocy, uzależnienia od komputera.

          5.11.12.       Doskonalenie umiejętności przyswajania wiedzy oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz motywowanie uczniów do nauki  i osiągania lepszych wyników.

          5.11.13.       Doskonalenie umiejętności zdobywania informacji.

          5.11.14.       Wdrażanie do kulturalnego spędzania czasu wolnego uczniów,

          5.11.15.       Stwarzanie szans do rozszerzania i rozwijania zainteresowań.

          5.11.16.       Kształtowanie sprawności fizycznej.

          5.11.17.       Kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych, w tym działania wolontariatu.

          5.11.18.       Kształcenie postawy twórczej i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

          5.11.19.       Pozyskanie większości rodziców do drobnych działań na rzecz klasy/szkoły.

          5.11.20.       Wspieranie rodziców w procesie wychowania poprzez działania edukacyjne, informacyjne.

          5.11.21.       Wspomaganie wychowania i kompensowanie jego niedostatków.

          6.       Formy realizacji celów:

          6.1.           Realizacja planów wychowawców, które zawierają m.in. profilaktykę selektywną i wskazującą,  planu pracy świetlicy, biblioteki, zajęć dodatkowych, planów pacy pedagoga.

          6.2.           Realizację programów :   „Program dla szkół”,  „Spójrz inaczej ”, „Wkręceni w czytanie”, „PoczytajMy”, kampanie, akcje.

          6.3.           Podmiotowe traktowanie dzieci.

          6.4.           Wykorzystanie każdej okazji do rozmów z uczniami.

          6.5.           Organizowanie warsztatów dla uczniów i szkoleń dla rodziców i nauczycieli.

          6.6.           Wykorzystanie metod aktywnych.

          6.7.           Realizacja treści programowych na zajęciach edukacyjnych wszystkich przedmiotów.

          6.8.           Spektakle teatralne, lekcje w kinie.

          6.9.           Organizowanie zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.

          6.10.        Realizację godzin wychowawczych, zajęć WDŻ, doradztwa zawodowego.

          6.11.        Realizację  zajęć świetlicowych oraz bibliotecznych.

          6.12.        Realizację zajęć profilaktycznych.

          6.13.        Działalność Samorządu Uczniowskiego.

          6.14.        Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu.

          6.15.        Organizowanie spotkań z rodzicami, uczniami i nauczycielami, specjalistami oraz pracownikami szkoły.

          6.16.        Organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi.

          6.17.        Organizowanie konkursów, zawodów i itp.

          6.18.        Organizowanie wycieczek wyjść, wyjazdów, imprez, spotkań szkolnych i klasowych.

          6.19.        Propozycje organizacji czasu wolnego ucznia.

          6.20.        Organizowanie akcji charytatywnych.

          6.21.        Współpracę z: MOPS w Tarnogrodzie, TOK, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Biłgoraju, Środowiskowym  Domem Pomocy Społecznej
          w Tarnogrodzie, Policją, Strażą Pożarną, sądem rodzinnym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju, Biblioteką Miejską w Tarnoigrodzie.

          6.22.        Rozpowszechnianie wiedzy za pomocą ulotek, folderów, plakatów, informacji na stronach internetowych.

          6.22.1.          Poradnictwo i edukacja.

          6.22.2.          Działania charytatywne i wolontariat.

          6.22.3.          Działalność  kół zainteresowań.

          6.22.4.          Realizacja innowacji pedagogicznych.

          6.22.5.          Doskonalenie nauczycieli.

          6.22.6.          Przeglądy BHP i kontrole bieżące.

           

           

          7.       Plan realizacji działań wychowawczo – profilaktycznych szkoły.

           

          Sfery  wspomagania  rozwoju dziecka:

          SFERA FIZYCZNA (BIOLOGICZNA)

          ukierunkowana na zdobycie przez ucznia wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia    

            i podejmowania zachowań prozdrowotnych

           Strefa /Obszar

          Zadnia do realizacji

          Sposób realizacji

           

           

          Odpowiedzialni

          SFERA FIZYCZNA

          Zdrowie - edukacja zdrowotna

           

          Kształtowanie postaw prozdrowotnych   poprzez promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.

           

          ·         Udział w programach profilaktycznych:

          -  „Bieg po zdrowie”,

          - „Trzymaj formę”,

          -  „Program dla szkół”,

          - „Profilaktyka zdrowotna dla dziewcząt”.

          ·         Promowanie aktywności fizycznej w różnych formach.

          ·         Organizacja żywienia w szkole  zapewniającego ciepły
           i zgodny z normami żywieniowymi posiłek.

          ·         Uwzględnianie potrzeb dzieci w zakresie diety.

          ·         Współpraca z MOPS-em w Tarnogrodzie.

          ·         Zagospodarowanie czasu wolnego ze szczególnym uwzględnieniem aktywności fizycznej w szkole  i poza nią – stworzenie dostosowanej do potrzeb
           i możliwości oferty zajęć pozalekcyjnych
          i pozaszkolnych.

          ·         Zajęcia świetlicowe.

          ·         Korzystanie ze zbiorów bibliotecznych.

          ·         Organizacja, udział w zawodach sportowych.

          ·         Upowszechnianie, opracowanie materiałów   z zakresu edukacji zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, skierowanych do uczniów i rodziców.

          ·         Propagowanie i organizowanie konkursów, projektów, akcji, pikników, prezentacji, spotkań ze specjalistami, udział uczniów w konkursach   i zawodach sportowych.

          ·         Organizowanie wycieczek turystyczno – krajoznawczych/ wycieczek programowych.

          ·         Upowszechnianie profilaktycznych badań zdrowotnych.

          ·         Fluoryzacja jamy ustnej.

          ·         Dbanie o zdrowie psychiczne.

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Nauczyciele

          Wychowawcy

           

           

           

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Nauczyciele

          Wychowawcy

          Bibliotekarz

          Pracownicy kuchni

          Pedagog

          SFERA FIZYCZNA

          Zdrowie - edukacja zdrowotna

           

           

           

           

          Kształtowanie właściwych nawyków  

           higienicznych i zdrowotnych.

          ·         Zajęcia edukacyjne.

          ·         Zajęcia świetlicowe.

          ·         Spotkanie ze stomatologiem, pielęgniarką.

          ·         Wdrażanie do właściwej postawy w ławce.

          ·         Wdrażanie do utrzymywania higieny otoczenia.

          ·         Stwarzanie warunków do higienicznego spożywania posiłków.

          ·         Noszenie zmiennego obuwia w szkole.

          ·         Realizacja lekcji w-f w stroju wymaganym przez nauczyciela.

          ·         Dostosowanie planu zajęć oraz przerw do wymogów sanitarnych.

           

          Dyrektor
          Wicedyrektor

          Nauczyciele

          Pracownicy obsługi

           

          Kształtowanie umiejętności samodzielnego dokonywania właściwych wyborów zachowań chroniących zdrowe własne   i innych ludzi.

          /Poszerzanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa własnego i innych.

          ·         Zajęcia dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły.

          ·         Nauka znaków i przepisów drogowych.

          ·         Nauka asertywności.

          ·         Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

          ·         Nauka i wykorzystanie numerów alarmowych.

          ·         Wdrażanie do właściwego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

          ·         Zachowanie w kontaktach z nieznajomymi.

          ·         Zachowanie podczas spotkania z psem .

          ·         Bezpieczne sposoby spędzania czasu wolnego.

          ·         Pogadanki, spotkania, warsztaty.

          ·         Znajomość procedur szkolnych.

          ·         Praca zespołów wychowawczych.

          ·         Spotkanie z policjantem.

           

          Nauczyciele

          Pedagog

          Policjant

          Kształtowanie konstruktywnego obrazu samego siebie; świadomości swoich mocnych i słabych stron.

          ·         Opieka nad dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych oraz  wymagających indywidualnego traktowania
          ze względu na deficyty emocjonalne, intelektualne.

          ·         Pomoc w określaniu, nazywaniu uczuć, stanów psychicznych i radzeniu sobie ze stresem.

          ·         Rozwijanie poczucia własnej wartości.

          ·         Organizacja sytuacji, w których dziecko może  zaprezentować swe mocne strony.

           

          Dyrektor
          Wicedyrektor

          Nauczyciele

          Wychowawcy

          Pedagog

          Bibliotekarz

          Propagowanie ekologicznego modelu funkcjonowania we współczesnym świecie – uświadamianie zagrożeń cywilizacyjnych
          i ukazywanie sposobów zapobiegania degradacji środowiska naturalnego.

           

          ·         Zajęcia edukacyjne.

          ·         Zajęcia świetlicowe.

          ·         Organizacja i udział w akcjach ekologicznych.

          ·         Gazetki, plakaty, konkursy.

           

          Nauczyciele

          SFERA FIZYCZNA

          Zdrowie - edukacja zdrowotna

           

          Kształtowanie postaw otwartych na poszukiwanie pomocy oraz porady.

           

          ·         Indywidualne podejście do ucznia.

          ·         Integracja uczniów i nauczycieli.

          ·         Pomoc psychologiczno – pedagogiczna.

          ·         Stworzenie pozytywnego klimatu w szkole.

          ·         Obserwacja uczniów.

          ·         Stwarzanie okazji do rozmów z uczniami.

          ·         Praca pedagoga, wychowawców, nauczycieli, pracowników szkoły.

          ·         Podmiotowe relacje Uczeń- Nauczyciel – Pracownik.

          ·         Obserwacje uczniów i analizowanie ich zachowania.

          ·         Prowadzenie działań informacyjnych na temat możliwości współpracy z instytucjami udzielającymi pomocy uczniowi,  rodzinie.

          ·         Dbanie o zdrowie psychiczne.

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Nauczyciele

          Pedagog

          Bibliotekarz

          Pracownicy szkoły

          Sfera psychiczna (emocjonalno – intelektualna)

          ukierunkowana na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności

          Sfera psychiczna (emocjonalno – intelektualna)

          Bezpieczeństwo

          Stwarzanie bezpiecznych warunków

          nauki i zabawy.

          ·         Przestrzeganie zasad bhp.

          ·         Przeglądy bhp.

          ·         Wewnętrzne kontrole.

          ·         Nadzór pedagogiczny.

          ·         Podejmowanie działań profilaktycznych zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom, w tym ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa cyfrowego.

          ·         Wdrażanie „Procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli w SP w Tarnogrodzie”.

          ·         Opracowanie i wdrożenie „Strategii działań wychowawczych, zapobiegawczych i interwencyjnych wobec uczniów zagrożonych uzależnieniem”.

          ·         Rozwiązywanie konfliktów w szkole drogą mediacji,  szczególnie z uwzględnieniem działań mediatorów rówieśniczych.

           

          ·         Pomoc w adaptacji dzieci przedszkolnych, pierwszaków, nowych uczniów do warunków szkolnych.

          ·         Tworzenie kontraktów.

          ·         Bezpieczne prowadzenie zajęć .

          ·         Zajęcia edukacyjne, świetlicowe, biblioteczne.

          ·         Aktywne dyżury nauczycielskie.

          ·         Integracja uczniów.

          ·         Obserwacja zachowania uczniów i konsekwentne reagowanie wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.

          ·         Słuchanie potrzeb uczniowskich.

          ·         Zajęcia edukacyjne.

          ·         Zajęcia profilaktyczne.

          ·         Zachęcanie uczniów do zgłaszania problemów.

          ·         Wdrażanie uczniów do właściwego reagowania na objawy przemocy rówieśniczej.

          ·         Uświadomienie uczniom do kogo mogą zwracać się
           o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych.

          ·         Opieka podczas obiadów.

          ·         Zaznajomienie uczniów ze szkolnymi regulaminami.

          ·         Usprawnianie komunikacji interpersonalnej.

          ·         Kształtowanie wrażliwości uczuciowej.

          ·         Praca zespołów wychowawczych.

          ·         Obejmowanie uczniów pomocą psychologiczno – pedagogiczną.

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Wychowawcy

          Bibliotekarz

          Nauczyciele

          Pedagog

          Pracownicy szkoły

          Sfera psychiczna (emocjonalno – intelektualna)

          Profilaktyka uzależnień

          Rozpowszechnienie wiedzy o zachowaniach ryzykownych.

           

          ·         Monitorowanie/diagnozowanie.

          ·         Tworzenie przyjaznego klimatu w szkole.

          ·         Tworzenie pozytywnych więzi.

          ·         Dostarczenie informacji  na temat skutków zachowań ryzykownych /strategia informacyjna/.

          ·         Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania konfliktów, asertywności /strategia edukacyjna/.

          ·         Pomoc w zaspakajaniu potrzeb/sukcesu, przynależności oraz stwarzanie możliwości zaangażowania się w działalność pozytywną np. artystyczną, społeczną, sportową / strategia działań alternatywnych/.

          ·         Stosowanie procedur oraz wspieranie w sytuacjach kryzysowych /strategia interwencyjna/.

          ·         Przeciwdziałanie pierwszym próbom podejmowania zachowań ryzykownych.

          ·         Współpraca z rodzicami.

          ·         Przeciwdziałanie wzrostowi uczniów palących papierosy : lekcje wychowawcze, zajęcia świetlicowe, rozmowy indywidualne, pogadanki, filmy edukacyjne, plakaty; realizacja programu dla klas IV „Bieg po zdrowie”

          ·         Realizacja programów profilaktycznych: „Spójrz inaczej” oraz z zakresu zdrowia psychicznego.

          ·         Podnoszenie poziomu wiedzy na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci
           i młodzieży.

          ·         Akcja informacyjna „Palenie papierosów to obciach”.

           

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Wychowawcy

          Nauczyciele

          Bibliotekarz

          Pedagog

          Pracownicy szkoły

           Sfera psychiczna (emocjonalno – intelektualna)

          Własny rozwój

           

          Kształtowanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia.

           

           

          ·         Indywidualizacja nauczania.

          ·         Praca z uczniem zdolnym.

          ·         Praca z uczniem słabym.

          ·         Rozwijanie indywidualnych zainteresowań   i uzdolnień poprzez indywidualizację nauczania oraz dostosowanie oferty zajęć pozalekcyjnych   i dodatkowych.

          ·         Prowadzenie działań monitorujących przebieg kształcenia i zachowania.

          ·         Prowadzenie działań informacyjnych na temat miejsc
          i możliwości rozwoju zainteresowań.

          ·         Propagowanie i organizowanie konkursów, projektów, akcji,  udział uczniów w kampanii przeciwko przemocy, zawodach sportowych.

          ·     Rozwijanie systemu pomocy materialnej, charytatywnej.

          ·     Stosowanie technik relaksacyjnych
           i przeciwdziałających stresom.

          ·     Stały kontakt z rodzicami/opiekunami.

          ·     Dbałość o estetykę sal lekcyjnych, korytarzy, boiska.

          ·     Uświadomienie rodzicom, jakie czynniki mają wpływ
          na osiągnięcia uczniów (frekwencja, systematyczna praca, środowisko dziecka, warunki indywidualne, motywacja dziecka, system wychowawczy i zaangażowanie rodziców),

          ·     Wymaganie od rodziców informacji zwrotnych.

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Wychowawcy

          Nauczyciele

          Bibliotekarz

          Pedagog

          Pracownicy szkoły

          Sfera psychiczna (emocjonalno – intelektualna)

          Własny rozwój

          Motywowanie do nauki.

           

          ·         Indywidualizacja nauczania.

          ·         Promowanie postępów w nauce i zachowaniu – system oceniania jako środka do osiągania celów wychowawczych.

          ·         Monitorowanie frekwencji na zajęciach.

          ·         Udzielanie wskazówek.

          ·         Zajęcia pozalekcyjne.

          ·         Stosowanie  aktywnych metod i różnorodnych form pracy.

          ·         Analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych.

          ·         Przeprowadzanie testów i ich analiza.

          ·         Stosowanie elementów zasad Oceniania Kształtującego.

          ·         Organizacja i prowadzenie zajęć  zespołów dydaktyczno - wyrównawczych, zajęć specjalistycznych, uwzględniających indywidualne potrzeby  i możliwości uczniów.

          ·         Prowadzenie zajęć wychowawczych na temat technik uczenia się i pracy umysłowej.

          ·         Tworzenie warunków do nauki – dbałość o bazę   
              i wyposażenie.

          ·         Nagradzanie uczniów.

          ·         Zajęcia wyrównawcze, rewalidacyjne, logopedyczne.

          ·         Współpraca z rodzicami (Szkolny harmonogram spotkań oraz w  razie potrzeby).

           

          Dyrektor

          Nauczyciele

          Pedagog

          Rodzice

          Budzenie aktywności poznawczej

          ·         Indywidualizacja nauczania.

          ·         Praca z uczniami metodami aktywnymi.

          ·         Stosowanie różnorodnych form i metod pracy.

          ·         Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne.

          ·         Stymulowanie aktywności poprzez prezentacje prac uczniów, wystawy.

          ·         Wdrażanie do poszukiwania informacji.

          ·         Edukacja czytelnicza – promowanie czytelnictwa poprzez pracę pedagogiczną biblioteki  oraz świetlicy – organizacja wystaw, konkursów.

          ·         Organizacja konkursów (Kalendarz imprez szkolnych)

          ·         Stosowanie środków multimedialnych.

          ·         Organizacja wyjść, wycieczek.

          ·         Korzystanie z różnorodnych pomocy naukowych.

          Dyrektor

          Nauczyciele

          Pedagog

          Bibliotekarz

          Sfera psychiczna (emocjonalno – intelektualna)

          Własny rozwój

          Zwiększanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z nowoczesnych technologii.

           

          ·         Zajęcia edukacyjne.

          ·         Zajęcia świetlicowe.

          ·         Działania informatyków.

          ·         Plakaty, kampanie.

          ·         Filmy edukacyjne nt. zagrożeń w sieci.

          ·         Uświadamianie rodziców i uczniów.

          ·         Propozycje alternatywnych form spędzania czasu wolnego – realizacja innowacji pedagogicznej „Zabawy w programowanie” w ramach programu MegaMisje Fundacji Orange w klasach II oraz zorganizowanie zajęć poświęconych  podstawom  robotyki dla uczniów klas starszych.

          ·         Uświadamianie przepisów prawnych dotyczących korzystania np. z FB.

           

          Nauczyciele

          Pedagog Nauczyciele informatyki

           

          Redukowanie agresywnych zachowań poprzez uczenie pokojowego rozwiązywania problemów,
          z wykorzystaniem elementów negocjacji i mediacji.

           

          ·         Wykorzystywanie treści programowych do wzbogacenia słownika uczuć i emocji oraz ulepszenia komunikacji językowej, postaw, oceny zachowania bohaterów.

          ·         Realizacja programu „Spójrz inaczej”.

          ·         Indywidualne i grupowe rozmowy z uczniami.

          ·         Warsztaty.

          ·         Godziny wychowawcze.

          ·         Stwarzanie możliwości pracy grupowej.

          ·         Treningi zachowań.

          ·         Zajęcia świetlicowe.

          ·         Praca zespołów wychowawczych.

          ·         Obserwacje nauczycieli i pracowników.

          ·         Konsekwentne reagowanie na przemoc rówieśniczą.

          ·         Współpraca z rodzicami.

          ·         Stosowanie procedur.

          ·         Aktywne dyżury nauczycielskie.

          ·         Udzielanie pomocy uczniom pokrzywdzonym oraz objęcie wzmożoną opieką wychowawczą
          i nadzorem sprawców przemocy.

          ·         Stosowanie programu indywidualnej opieki wychowawczej dla ucznia sprawiającego problemy wychowawcze. Monitorowanie ich zachowania

          ·         Integracja uczniów.

          ·         Kampania p/przemocy.

           

          Nauczyciele

          Pedagog

           

          Rozwijanie umiejętności radzenia sobie  z własnymi negatywnymi emocjami oraz  z zachowaniami agresywnymi.

           

           

          ·         Godziny wychowawcze.

          ·         Indywidualne podejście do ucznia.

          ·         Zajęcia edukacyjne.

          ·         Zajęcia świetlicowe.

          ·         Zajęcia profilaktyczne.

          ·         Realizacja Programów:  „Spójrz inaczej”, „Lekcje z emocjami”.

          ·         Działania pedagoga.

          ·         Obserwacja uczniów.

          ·         Stwarzanie okazji do rozmów z uczniami.

          ·         Aktywne dyżury nauczycielskie.

          ·         Stwarzanie okazji uczniom przejawiającym złe zachowanie do wykazania się.

          ·         Współpraca z rodzicami.

          ·         Integracja uczniów.

           

          Nauczyciele

          Pedagog

          Zespół wychowawczy

          Kształtowanie krytycznego myślenia   
          i wspomaganie uczniów w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających prawidłowemu rozwojowi
          i zdrowemu życiu.

          ·         Wspólne rozwiązywanie problemów.

          ·         Indywidualne podejście do ucznia.

          ·         Organizacja debat, dyskusji.

          ·         Konsekwentne reagowanie wszystkich nauczycieli
          na niewłaściwe zachowanie ucznia. /System punktowy oceniania zachowania/

          ·         Zwiększenie odpowiedzialności rodziców  i uczniów
          za niewłaściwe zachowanie.

          ·         Współpraca z Policją.

          ·         Spotkania z pedagogiem, psychologiem.

          ·         Obserwacja, rozmowy z uczniami.

          ·         Znajomość praw i obowiązków ucznia.

          ·         Wymaganie od rodziców informacji zwrotnych
           o przeczytanej uwadze.

          o     

           

          Dyrektor

          Wychowawcy

          Nauczyciele

          Pedagog

          Psycholog

          Pozyskiwanie rodziców do współpracy.

           

           

          ·         Współpraca z Radą Rodziców.

          ·         Zapoznanie rodziców z dokumentami szkolnymi.

          ·         Spotkania z rodzicami, poznanie sytuacji domowej uczniów.

          ·         Zebrania, konsultacje, indywidualne, grupowe oraz klasowe spotkania, systematyczne informowanie, wspólne rozwiązywanie problemów.

          ·         Udostępnianie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej.

          ·         Wspieranie i doradztwo.

          ·         Podziękowania dla rodziców na forum szkoły.

          ·         Udział rodziców  w przedstawieniach  i uroczystościach szkolnych .

          ·         Pośredniczenie w kontaktach  z poradnią psychologiczno – pedagogiczną.

          ·         Stały kontakt rodzica ze szkołą.

          ·         Zachęcanie rodziców do wspólnego spędzania czasu wolnego.

          ·         Opieka podczas wycieczek, wyjść.

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Wychowawcy

          Nauczyciele

          Pedagog

           

          Sfera psychiczna (emocjonalno – intelektualna)

          Własny rozwój

          Dostarczenie wiedzy z zakresu prawa dotyczącego postępowania w sprawach nieletnich.

          ·     Przekazywanie informacji na temat konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem przepisów prawa dotyczących używania środków uzależniających.

          ·     Przepisy prawne dotyczące korzystania z Internetu (np. FB) przed 13 r. ż.

          ·     Spotkanie z policjantem.

          ·     Współpraca z instytucjami wspierającymi

                  proces dydaktyczno – wychowawczy: PPP. Policja,   

                   MOPS, itp.

           

          Dyrektor

          Nauczyciele

          Pedagog

          SFERA SPOŁECZNA

          ukierunkowana na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych

          oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych

          SFERA SPOŁECZNA

          Relacje – kształtowanie postaw społecznych

          Kształtowanie umiejętności komunikacyjnych: wyrażanie własnych opinii, przekonań i poglądów.

           

          ·     Realizacja zajęć WDŻ.

          ·     Działalność uczniów w organizacjach szkolnych – SU, samorządy klasowe.

          ·     Stwarzanie możliwości do wyrażania swojego zdania
           i argumentowania wyrażanych poglądów.

          ·     Dbanie o formę językową wypowiedzi.

          ·     Treningi umiejętności.

          ·     Debaty, dyskusje.

          ·     Znajomość praw dziecka.

          ·     Uświadamianie znaczenia pojęć: tolerancja, akceptacja.

           

          Dyrektor

          Nauczyciele

          Pedagog

          Rozwijanie wrażliwości na potrzeby i trudności innych ludzi poprzez krzewienie potrzeby udzielania pomocy – wolontariat

           

          ·     Rozwijanie i wspieranie działalności wolontarystycznej – udział w działalności charytatywnej  pomoc potrzebującym – Szkolne Koło Wolontariatu,

          ·     Pomoc zwierzętom w schroniskach.

          ·     Udział w akcjach.

          ·     Zajęcia profilaktyczne, edukacyjne.

          ·     Organizowanie pomocy koleżeńskiej.

           

          Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

          Nauczyciele

          Pedagog

           

          SFERA SPOŁECZNA

          Relacje – kształtowanie postaw społecznych

          Budowanie atmosfery wzajemnego szacunku  
            w społeczności szkolnej.

           

          ·     Jasne określenie zasad życia w szkole.

          ·      Zapoznanie z regulaminami, procedurami (statut).

          ·     Tworzenie kontraktów.

          ·     Tworzenie przyjaznego klimatu w szkole.

          ·      Budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz
           z nauczycielami i rodzicami.

          ·     Wsłuchiwanie się w potrzeby uczniów.

          ·     Promocja kultury słowa i savoir vivre – innowacja pedagogiczna „Grunt to dobre wychowanie. Bądź damą, bądź dżentelmenem”.

           

          Dyrektor

          Nauczyciele

          Pedagog

          Rozwijanie poczucia przynależności do grupy .

           

          ·     Tworzenie kontraktów regulujących życie w klasie,
          w grupie.

          ·     Integracja zespołów.

          ·     Działania wychowawcy.

          ·     Stwarzanie możliwości podejmowania działań grupowych, pracy zespołowej.

          ·     Praca Samorządów Klasowych oraz Samorządu Szkolnego.

          ·     Rozwój grupy poprzez współdziałanie  i współtworzenie oraz współodpowiedzialność za wykonanie zadania.

           

          Nauczyciele

          Wychowawcy

          Opiekun SU

           

          Kształtowanie pozytywnych relacji z obcokrajowcami oraz uczniami powracającymi   z zagranicy.

          ·         Stwarzanie sytuacji do poznania kultury  i zwyczajów innych krajów.

          ·         Rozwijanie empatii, tolerancji  poprzez oddziaływanie na zespół klasowy.

          ·         Działania wychowawcy integrujące zespół klasowy.

          ·         Dodatkowa nauka języka polskiego.

           

          Nauczyciele

          Wychowawcy

          SFERA SPOŁECZNA

          Funkcjonowanie w grupie

           

          Kształtowanie umiejętności komunikowania się (werbalnego i niewerbalnego)

           

          ·         Rozwój grupy poprzez współdziałanie  i współtworzenie oraz współodpowiedzialność za wykonanie zadania.

          ·         Tworzenie pozytywnego klimatu w grupie.

          ·         Zapoznawanie z zasadami różnych form wypowiedzi, sztuką dyskusji i argumentacji.

          ·         Doskonalenie umiejętności rozwiązywania konfliktów przy pomocy mediacji.

          ·         Prowadzenie zajęć doskonalących umiejętności interpersonalne np. „Spójrz inaczej”.

          ·         Wykorzystanie w pracy z uczniem metod aktywizujących, szczególnie metody projektu.

          ·         Kształtowanie umiejętności samokontroli, radzenia sobie z własnymi i cudzymi emocjami.

          ·         Promocja kultury.

          o    Pro

           

           

          Nauczyciele

          Wychowawcy

          Pedagog

           

          Integrowanie zespołu klasowego

           

          ·         Zabawy integracyjne.

          ·         Działania wychowawców.

          ·         Umożliwienie uczniom wejścia w różne role – koordynatora, inicjatora np. poprzez scenki dramowe.

          ·         Organizowanie wspólnych wyjść, wycieczek
           i  wyjazdów, imprez, akcji.

          ·         Wdrażanie do odpowiedzialności.

           

          Nauczyciele

          Wychowawcy

          Uświadomienie zagrożeń płynących z braku tolerancji.

          ·         Zajęcia edukacyjne.

          ·         Zajęcia profilaktyczne.

          ·         Podejmowanie wspólnych akcji charytatywnych.

          ·         Rozmowy z uczniami.

           

          Nauczyciele

          Uświadomienie zagrożeń wynikających  
           z przedwczesnej inicjacji.

          ·         Realizacja treści ,,Wychowania do życia  w rodzinie”.

           

          Nauczyciel WDŻ

          Położna środowiskowa

          SFERA SPOŁECZNA

          Życie w społeczeństwie

          Kształtowanie postaw obywatelskich.

           

          ·         Wprowadzanie w świat wartości (prawdy, sprawiedliwości, szacunku, tolerancji, przyjaźni, współpracy, ofiarności, odpowiedzialności, patriotyzmu)..

          ·         Wprowadzenie elementów wychowania regionalnego
           na lekcjach różnych przedmiotów - realizacja innowacji pedagogicznej „Mówię Gwarą”.

          ·         Poznanie praw i obowiązków ucznia, praw dziecka.

          ·         Poznawanie dziejów narodowych poprzez różnorodne działania: wywiady, inscenizacje, formy teatralne, montaże literacko – muzyczne, osądy bohaterów historycznych  i literackich.

          ·         Dostarczanie wiedzy o najbliższym otoczeniu.

          ·         Wykonywanie przez uczniów prac użytecznych.

          ·         Poznanie tradycji i zwyczajów.

          ·         Budowanie pojęć Mała Ojczyzna – Ojczyzna.

          ·         Wyrabianie u uczniów pozytywnych cech charakteru.

          ·         Stwarzanie okazji do współdziałania.

          ·         Stwarzanie okazji do działań kreatywnych, innowacyjnych,  przedsiębiorczych.

          Nauczyciele

          Wychowawcy

          Kształtowanie szacunku dla tradycji  i historii oraz symboli  narodowych.

           

          ·         Zajęcia edukacyjne.

          ·         Zajęcia świetlicowe.

          ·         Udział w uroczystościach z okazji świąt państwowych, wydarzeń historycznych (Kalendarz imprez szkolnych).

          ·         Wyrażanie szacunku do miejsc pamięci.

          ·         Opieka nad miejscami pamięci narodowej.

          ·         Odpowiedni ubiór podczas obchodów różnych uroczystości szkolnych.

           

          Nauczyciele

          Powiązanie tradycji narodowych z tradycjami rodzinnymi, motywowanie do poznania dziejów przodków.

           

          ·         Organizowanie uroczystości szkolnych, klasowych (Kalendarz imprez).

          ·         Oferta biblioteczna.

          ·         Zajęcia edukacyjne.

          ·         Zajęcia świetlicowe.

           

          Nauczyciele

           

          Wdrażanie do rozwiązywania problemów
           o charakterze społecznym

           

          ·         Informowanie o procedurach współpracy szkoły
           z policją.

          ·         Debaty, dyskusje.

          ·         Podejmowanie tematów z życia codziennego.

           

          Nauczyciele

          Pedagog

           

          Rozwijanie samorządności.

           

          ·         Wybory do Samorządu Uczniowskiego i jego aktywne działanie.

          ·         Możliwość współdecydowania w sprawach grupy, klasy, świetlicy, szkoły.

          ·         Podejmowanie przez uczniów prac społecznych, użytecznych.

           

          Opiekun SU

          Nauczyciele

          Wychowawcy

          Rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, ojczyzny, społeczności europejskiej.

           

          ·         Uroczystości związane  z patronem szkoły.

          ·         Realizacja innowacji pedagogicznej „Śladami Marii Curie – Skłodowskiej”.

          ·         Wycieczki programowe.

           

          Nauczyciele

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          SFERA SPOŁECZNA

          Doradztwo

          zawodowe

          Preorientacja zawodowa poprzez zabawę.

          Zapoznanie z charakterem różnych zawodów (dobre i złe strony).

           

          ·         Zajęcia edukacyjne.

          ·         Zajęcia świetlicowe.

          ·         Rozwijanie zainteresowań.

          Nauczyciele

          Pedagog

          Bibliotekarz

          Poczucie własnych predyspozycji do wykonywania określonego zawodu.

           

          ·         Współpraca z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną.

          Nauczyciele

          Pedagog

           

          Poznanie sieci szkół zawodowych
           i ogólnokształcących oraz możliwości kształcenia
           w danym zawodzie.

           

          ·         Zapoznanie uczniów z aktualną siecią szkół.

          ·         Spotkania z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych.

          Wicedyrektor

          Nauczyciele

          SFERA SPOŁECZNA

          Współpraca ze środowiskiem lokalnym

          Współpraca z instytucjami na terenie miasta.

           

          ·         Współpraca z Urzędem Miasta i Gminy, 
          Biblioteką,  MOPS-em, Kościołem, Poradnią Pedagogiczno – Psychologiczną.

          ·         Pozyskiwanie sponsorów w celu doposażenia szkoły
          w pomoce naukowe i pomoc w pracach na rzecz szkoły.

          ·         Opieka nad miejscami pamięci narodowej.

          ·         Zapraszanie przedstawicieli różnych instytucji, emerytowanych pracowników szkoły na imprezy
          i uroczystości szkolne.

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Nauczyciele

          Współpraca z lokalnym czasopismem „Kwartalnik Tarnogrodzki”

          ·         Promowanie szkoły na łamach lokalnej prasy

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Nauczyciele

           

           

          SFERA AKSJOLOGICZNA

          ukierunkowana na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia

          SFERA AKSJOLOGICZNA

          Kultura – wartości, normy i wzory zachowań

          Budowanie systemu wartości – przygotowanie
          do rozpoznawania podstawowych wartości.

           

          ·     Wykorzystanie treści programowych do analizy cech osobowościowych, sytuacji, ukazywanie wzorców moralnych, autorytetów, kształtowanie otwartości
          i wrażliwości na inną kulturę, rasę  i religię. Rozumienie pojęć dyskryminacja – tolerancja.

          ·     Podejmowanie działań na rzecz klasy, szkoły, środowiska lokalnego.

          ·     Wykorzystanie treści programowych
          do kształcenia wrażliwości estetycznej.

          ·     Podtrzymywanie klasowych tradycji.

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Nauczyciele

          Pedagog

          Bibliotekarz

          Wdrażanie do respektowania zasad, regulaminów, kontraktów, poszanowania prawa.

           

          ·     Zachęcanie do udziału w uroczystościach szkolnych
          i imprezach środowiskowych  z uwzględnieniem odpowiedniego zachowania się i stosownego stroju.

          ·     Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

          ·     Rzetelne i konsekwentne stosowanie punktowego systemu oceniania przez wszystkich nauczycieli.

          ·     Szkolny system nagród i  kar.

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Wychowawcy

          Nauczyciele

          Pedagog

          Bibliotekarz

           

          Popularyzowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego.

          ·         Informowanie o dostępnych imprezach na terenie miasta i powiatu.

          ·         Organizacja wycieczek, wyjść.

          ·         Organizacja imprez szkolnych.

          ·         Organizacja imprez klasowych.

          ·         Organizacja kół zainteresowań – zaznajomienie uczniów z podstawami robotyki.

          ·         Rozpowszechnienie informacji o zajęciach pozaszkolnych.

          ·         Stwarzanie możliwości prezentacji pasji, zainteresowań uczniów.

          ·         Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień podczas pobytu dzieci w świetlicy szkolnej.

          ·         Działania biblioteki i czytelni szkolnej.

          ·         Zachęcanie rodziców do wspólnego spędzania czasu wolnego.

           

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Bibliotekarz

          Wychowawcy

          Nauczyciele

          Opiekunowie szkolnych stron WWW

          SFERA AKSJOLOGICZNA

          Kształtowanie potrzeby uczestnictwa w kulturze.

          Kultywowanie tradycji narodowych, religijnych

               i rodzinnych

           

          ·     Organizowanie uroczystości szkolnych z okazji świąt państwowych, okolicznościowych (Kalendarz imprez).

          ·     Prezentacje twórczości dziecięcej z okazji np. Dnia Matki.

          ·     Kultywowanie obrzędów religijnych – jasełka  szkolne   i klasowe spotkania wigilijne.

          ·     Kształtowanie umiejętności odczytywania różnorodnych tekstów kultury: obrazów, przekazów multimedialnych, ikonografii, tekstów obecnych w życiu codziennym i ich trafnej interpretacji, poruszanie się w obszarach kultury symbolicznej.

          ·     Organizowanie wyjazdów do teatru, kina, muzeum, na wystawy.

          Dyrektor

          Nauczyciele

          SFERA AKSJOLOGICZNA

          Kształtowanie uczuć patriotycznych oraz szacunku do tradycji.

           

          Znajomość symboli narodowych, dziejów Polski i jej znaczenia w Europie i w świecie.

          ·         Udział w uroczystościach szkolnych, apelach, akademiach upamiętniających święta narodowe.

          ·         Dekoracje szkoły z okazji świąt państwowych.

          ·         Zajęcia edukacyjne.

          ·         Zajęcia świetlicowe.

           

          Dyrektor

          Wicedyrektor

          Nauczyciele

           

           

           

           

          8.       Oczekiwane efekty

          Realizacja Programu Wychowawczo – Profilaktycznego ma wpłynąć przede wszystkim na wzrost poczucia bezpieczeństwa naszych uczniów oraz zmniejszenie agresji fizycznej i słownej.

           

          9.       Ewaluacja

                      Program wychowawczo - profilaktyczny będzie na bieżąco monitorowany oraz poddany ewaluacji pod koniec roku szkolnego. Ewaluacja będzie dokonana
           w oparciu o analizę realizacji planów wychowawczo – profilaktycznych wychowawców, działań nauczycieli, pedagoga, świetlicy, biblioteki,  analizę ocen zachowania, obserwacje oraz badania ankietowe.  Wyniki zostaną wykorzystane do sformułowania wniosków i zaleceń, które posłużą do modyfikacji działań wychowawczo-profilaktycznych na kolejny rok szkolny.

           

           

          Z Programem Wychowawczo – Profilaktycznym Szkoły Podstawowej im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tarnogrodzie na rok szkolny 2019/2020

           

           

          ·         Zapoznano Radę Pedagogiczną w dniu 30.09.2019 r.

          ·         Zapoznano członków Samorządu Uczniowskiego w dniu 30.09.2019r.

          ·         Przyjęto uchwałą Rady Rodziców w dniu 30.09.2019 r.

           

           

          Rada Rodziców:                                                                            Rada Pedagogiczna:                                                             Samorząd Uczniowski:

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie
      • 84 6897062
      • Szkoła Podstawowa w Tarnogrodzie, ul. 1 Maja 7 23-420 Tarnogród Poland
      • 667504684
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 958
  • Nasza strona na Facebooku