Uczniowie klasy IV a wraz z wychowawczynią p. Bożeną Larwa i p. dyrektor Urszulą Fedec w dniu 23 września uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Celem wyjazdu był udział w projektach w ramach XII Festiwalu Nauki w Lublinie. Czwartoklasiści w Instytucie Agrofizyki PAN w projekcie "I Ty możesz zostać odkrywcą!" udawadniali, że nie trzeba wiele aby zobaczyć mądrość i piękno nauki. Nie trzeba skomplikowanej wiedzy, wzorów ani definicji. Czasami wystarczy dobry pomysł, doświadczenie i obserwacja. Uczniowie pod okiem wykładowców wykonali proste doświadczenia z zakresu chemii i biologii. Podczas pokazu pobudzali szare komórki i wspólnie odpowiadali na zagadkowe pytania:
- Jak wyizolować DNA z warzyw, we własnej kuchni, przy użyciu płynu do mycia naczyń, soli kuchennej oraz denaturatu?
- Jak zwinąć DNA z roztworu?
- Jaka jest budowa DNA i jego funkcje?
- Co oznaczają literki C, A, T, G?
- Czy kod genetyczny chodzi po drabinie?
W drugiej części pokazu poznali magiczny świat barw, czyli jak w prosty sposób uzyskać chemiczne światła drogowe, przy pomocy środka do udrażniania rur, barwnika do wybarwiania jajek wielkanocnych oraz cukru. Poszukiwali również odpowiedzi na pytania dlaczego cukier zmienia kolor i co się kryje pod nazwą „Kret”? Dziewczynki i chłopcy poznali również zagadnienia związane z napięciem powierzchniowym. To zjawisko występujące na granicy dwóch różnych ośrodków, z których jednym jest ciecz a drugim gaz, ciało stałe lub inna ciecz. Przyczyną występowania napięcia powierzchniowego są siły przyciągania pomiędzy cząsteczkami. Na wszystkie cząsteczki leżące w warstwie powierzchniowej działają siły skierowane w głąb cieczy, co sprawia, że powierzchnia wykazuje naturalną zdolność do kurczenia się. Skutki występowania napięcia powierzchniowego obserwujemy w przyrodzie i naszym życiu codziennym. Zjawisko to powoduje, że powierzchnia cieczy zachowuje się jak napięta błonka. Dzięki temu małe owady mogą poruszać się po powierzchni wody, a małe przedmioty o gęstości większej od gęstości wody (np. szpilka czy żyletka) pływają po niej. Całość prezentacji opierała się na prostych i łatwych do powtórzenia doświadczeniach, które tłumaczą mechanizmy i procesy związane ze zmianą pH roztworów i napięciem powierzchniowym.
Czwartoklasistów czekała jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie robienie wielkich baniek mydlanych, przy których było wiele zabawy i śmiechu.
Podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili również Państwowe Muzeum na Majdanku, gdzie obejrzeli wystawę plenerową poświęconą 70. rocznicy powstania Muzeum oraz zapalili znicze przy Pomniku Bramie w hołdzie ofiarom obozu.