Trasa górnicza to interaktywny szlak w Kopalni Soli "Wieliczka" położony z dala od popularnej Trasy turystycznej. Zwiedzanie miało formę aktywnej, pełnej przygód i wyzwań wyprawy w czasie której, uczniowie zobaczyli kopalnię "od kuchni", wcielili się w rolę górników i poznawali tajniki ich pracy. Każdy wyposażony został w prawdziwy górniczy ekwipunek (kombinezon ochronny, lampę, pochłaniacz, hełm) i wykonywał mnóstwo zadań pod okiem doświadczonego górnika-przewodnika. Uczniowie między innymi dokonywali pomiarów, wykuwali sól oraz wyznaczali drogę za pomocą mapy. Wyniki notowane były w specjalnym raporcie. Na zakończenie po wykonaniu wszystkich zadań praktycznych uczestnicy rozwiązali quiz z wiedzy o kopalni. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy "Młodego Górnika" i mały poczęstunek.
AKTUALNOŚCI
WYCIECZKA KLAS VI DO WIELICZKI
WARSZTATY TEATRALNE Z PANIĄ ALICJĄ JACHIEWICZ
19 października o godz. 15:00 w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty teatralne, które prowadziła znana aktorka pani Alicja Jachiewicz. Spotkanie rozpoczęło sie od prezentacji uczestników oraz rozmowy o teatrze. Nasi młodzi aktorzy członkowie koła teatralnego pod opieką pań Bożeny Śmieciuch i Anny Kuziak mieli możliwość skorzystania z fachowych rad pani Jachiewicz i wykorzystania ich w twórczej pracy. Tematem naszych teatralnych działań była "miłość". Każdy z uczestników na kartce zapisał zdanie na temat miłości, zapiski te stały się punktem wyjścia do do przygotowania scenek. Podzieliliśmy sie na dwie grupy i zabraliśmy się do pracy. Jeden zespół przygotował debatę na temat miłości, uczucia łączącego dwoje ludzi. Druga grupa przedstawiła scenki, których motywem przewodnim była miłość rodzicielska, dwojga młodych i uczucie do pieniądza. Pani Alicja udzieliła rad młodym aktorom jak należy mówić, jak zachować się na scenie, jak zagrać emocje. Na koniec zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie i podziękowaliśmy za wspaniałe warsztaty.
XV Dzień Papieski "Jan Paweł II – Patron Rodziny" - Parafia Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie
Przed rozpoczęciem Mszy świętej o godz. 9.30 dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Curie – Skłodowskiej wykonały program słowno- muzyczny poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II.
Dzieci zaśpiewały piosenkę pt. "Kochamy Cię Ojcze Święty".
Ponadto 12 dzieci idąc środkiem kościoła, a następnie bocznymi nawami, zaprezentowało myśli Jana Pawła II w formie niesionych wysoko plakatów. Uczniowie wzięli również czynny udział w Liturgii Eucharystycznej, zwłaszcza podczas procesji z darami do ołtarza.
KONKURS WIEDZY I PLASTYCZNY O JANIE PAWLE II
XV Dzień Papieski w naszej Ojczyźnie był przeżywany pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Z tej okazji oraz w 37. rocznicę wyboru papieża Polaka uczniowie z klas V-VI wzięli udział w przygotowanym przez siostrę Samuelę II Szkolnym Konkursie Wiedzy o św. Janie Pawle II. Uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie najważniejszych wydarzeń z życia i posługi naszego Ojca Świętego. A oto wyniki II SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II:
1. Borek Kinga 30 p. / na 30 p.
2. Siek Katarzyna 29 p.
3. Obszański Szymon 28 p.
4. Wnuk Katarzyna 28 p.
5. Wryszcz Martyna 27 p.
6. Kudła Amelia 27 p.
7. Kasperek Maria 26 p.
8. Witkowski Bartłomiej 25 p.
9. Majcher Paweł 25 p.
10. Pięciorek Paweł
11. Szeniak Jowita
12. Fusiarz Natalia
13. Kita Karina
14. Dworniczak Michał
15. Kuczma Michał
16. Lipka Amelia
17. Karakuła Jolanta
Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Uczniowie klas młodszych natomiast mogli wykonać pracę plastyczną na konkurs pt. „Św. Jan Paweł II- Opiekun Rodziny”. Dzieci chętnie ukazały postać Ojca Świętego towarzyszącego naszym Rodzinom. Najpiękniejsze prace zostały umieszczone na gazetce.
Święty Janie Pawle II wstawiaj się za nami, wypraszaj łaski dla naszych Rodzin.
DZIEŃ NAUCZYCIELA
Dnia 14 października w naszym kraju jest obchodzone Święto Edukacji Narodowej na pamiątkę powstania w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Była ona pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.
Uczniowie z naszej szkoły każdego roku pamiętają o życzeniach dla swoich nauczycieli. Dnia 15 października uczniowoe z kl. III a i III b pod opieką swoich wychowawców p. Teresy Korpal i p. Andrzeja Pleskacza przygotowali żartobliwą scenkę o tym, jak to dzieci postrzegają pracę nauczycieli, były taż życzenia i wesołe piosenki. Oprócz życzeń trzecioklasistów, były słowa podziękowania i nagrody od pana Burmistrza Eugeniusza Stróża, od Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Pani dyrektor Urszula Fedec również wyraziła wdzięczność za pracę nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi, wręczyła także nagrody dyrektora 5 nauczycielom za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Na koniec uroczystości zaspół wokalny "Marysieńka" pod opieka p. Andrzeja Kusiaka oraz cała społeczność uczniowska zaśpiewali radosny hymn szkoły.
Biblioteka
Moduł Biblioteka został zmodyfikowany
KONKURS PLASTYCZNY "POD SKRZYDŁAMI ANIOŁÓW"
Uczniowie klas I-VI zostali zaproszeni przez siostrę Samuelę do udziału w konkursie plastycznym pt. "Pod skrzydłami Aniołów". Gratulujemy młodym artystom pomysłów wykonanych prac, okazanej chęci i życzliwości. Najpiękniejsze prace podziwiamy na gazetkach korytarza szkolnego.
Panie posyłaj nam Dobrych Aniołów
– niech dodają nam skrzydeł w nauce,
– pomagają w grzeczności,
– podpowiadają dobre rady,
– zatrzymają nas gdy chcemy poszaleć ( lub gdy roznosi nas energia)
Mój Aniele Stróżu proszę bądź moim przyjacielem.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Dnia 6 października uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantami. Policjanci przypomnieli uczniom zasady bezpieczeństwa podczas drogi do i ze szkoły, zwrcili uwagę na zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznajomych oraz zachowanie się w sytuacji spotkania z agresywnym czworonigiem. Uczniowie pytali policjantów również o sprawy dotyczące szkolenia i pielęgnacji psów policyjnych.
WIZYTA W MUZEUM ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ
Dnia 2 października uczniowoe klas IV i V a pod opieką pani Anny Skobel i pani Bożeny Larwy uczestniczyli w wycieczce do Biłgoraja, podczas której obejrzeli przedstawienie pt. "Mity greckie" w wykonaniu Teatru "ARTENES" z Wrocławia oraz zwiedzili wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.
OGNISKO KLASY V b
29 września 2015 r. uczniowie z kl. V b razem z wychowawczynią p. Bożeną Śmieciuch byli na ognisku klasowym w Płusach. Ognisko przygotowali rodzice uczniów mieszkajacych w Płusach: p. E. Larwa, p. M. Popowicz, p. M. Komanowski, p. A. Wryszcz a także p. A. Witkowska. Oprócz pysznych kiełbasek z ogniska rodzice przygotowali ciasto, orzechy i winogrona. Ognisko klasowe zorganizowane było na działce p. Jana Kulaszy. Gospodarz posiadłości opowiadał nam także o hodowli pszczół. Późnym wieczorem pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
OTRZĘSINY KLAS IV
30 września jak nakazuje szkolna tradycja odbyły się otrzęsiny klas IV. Czwartoklasiści byli poddawani różnym próbom charakteru, które przygotowali dla nich koleżanki i koledzy z klas VI. Było m. in. jedzenie bagietki, golenie nadmuchanego balonu, taniec na gazecie i łamigłówka - literówka. Próba nie ominęła również wychowawców klas IV. Zaróno nauczycielki jak i uczniowie świetnie zdali egzamin, po którym złożyli ślubowanie. Potem dla wszystkich uczniów z klas IV - VI odbyła się dyskoteka.
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji „Samorządy mają głos”, której celem była organizacja i przeprowadzenie demokratycznych wyborów do władz SU, które odbyły się 30 września 2015 r. Uczniowie kandydujący na przewodniczacego SU przed wyborami przygotowywali plakaty i ulotki wyborcze. Odbyła się również debata przedwyborcza, podczas której kandydaci prezentowali swoje hasła wyborcze.
30 września w sali nr 24 przygotowano lokal wyborczy, w którym pod czujnym okiem komisji wyborczej wszyscy uczniowie na kartach do głosowania zakreślali swojego faworyta, a następnie głosy wrzucali do prawdziwej urny wyborczej. Pozakończeniu wyborów komisja przeliczyła głosy, spisała protokół i wywiesiła go na tablicy ogłoszeń.
Najwięcej głosów otrzymała Katarzyna Niziołek z kl. VI a i tym samym została przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Drugie miejsce i funkcję zastępcy przewodniczącej uzyskała Jowita Szeniak z kl. VI a. Gratulujemy!
ZBIERAMY ZNACZKI NA MISJE
"I ty możesz być małym misjonarzem!"
Zapraszamy do akcji "Znaczek na misje". Zbieramy zużyte znaczki. Nie odklejamy ich, ale wycinamy z 1 cm brzegiem koperty poza znaczek, tak aby nie uszkodzić znaczka. Zebrane znaczki zostaną przekazane Księżom Misjonarzom na rzecz pomocy dzieciom w krajach misyjnych.
Pojemnik na znaczki znajduje się w bibliotece szkolnej
DZIEŃ CHŁOPAKA
30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Każdego roku chłopcy zastanawiają się, co też przygotują im koleżanki z klasy. Jedno jest pewne zawsze są zaskoczeni i zadowoleni. W tym roku były konkursy, tort pieczony przez babcię dziewczynek, mini deskorolki, piłeczki-globusy, bryloczki, pojemniki na długopisy w kształcie piłek, bobo-smoczki i oczywiście życzenia i słodycze.
AKCJA "NAKRĘĆ SIĘ I POMÓŻ JULII- ZBIÓRKA PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK"
Informujemy, że nadal uczestniczymy w akcji zbierania nakrętek plastikowych, aby pomóc małej Julii.
Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie Julii w Niemczech, zakup leków oraz rehabilitację.
Zbieramy nakrętki plastikowe każdego rodzaju:
• po napojach, sokach, wodach
• po mleku
• po kawach,
• pokrywki po margarynach, po lodach itp.
Wszelkie plastikowe zamknięcia:
• po ketchupach, majonezach, soczkach (Kubusiach itp.)
• po środkach chemicznych (np. płynach do prania, domestosach – wszelkich środków czyszczących, płynach do mycia naczyń, itp.)
• po kosmetykach(m.in. po dezodorantach, żelach pod prysznic).
UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE PRZY POMNIKU KATYŃSKIM
Uczniowie naszej szkoły w niedzielne południe wzięli udział w uroczystościach patriotycznych upamiętniających 76. rocznicę zatrzymania i rozbrojenia przez sowietów Oddziału Zapasowego 14 D.P. Armii Poznań.
Noc z 27 na 28 września 1939 roku żołnierze OZ 14 D.P. Armii Poznań spędzili w Łukowej, rankiem 28 września ruszyli w stronę Tarnogrodu by kontynuować marsz w stronę granicy z Węgrami. Tutaj natknęli się na szpicę 5 Dywizji Kawalerii 2 Korpusu 6 Armii Radzieckiej. W Bramie Korchowskiej polscy żołnierze zostali otoczeni i rozbrojeni. Kadra oficerska i podoficerska została przetransportowana m. in. do obozu w Kozielsku i poniosła śmierć w Katyniu
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku 24 września uczniowie klas VI sprzątali teren szkoły i ulice wokół niej. Ta jednodniowa akcja posiada wymiar symboliczny i ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej.
Oprócz tego w ramach tegorocznych obchodów Sprzątanie Świata 2015 - wyprawka –poprawka uczniowie będą mieli możliwość współuczestniczenia w działaniach podejmowanych dla rzecz czystego środowiska tworząc mapę dzikich wysypisk śmieci Tarnogrodu i jego okolic. Mamy nadzieję, że podjęta przez nas inicjatywa pozwoli nam zaistnieć w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.
Biblioteka
Moduł Biblioteka został zmodyfikowany
UCZNIOWIE KLASY IV a NA XII FESTIWALU NAUKI W LUBLINIE
Uczniowie klasy IV a wraz z wychowawczynią p. Bożeną Larwa i p. dyrektor Urszulą Fedec w dniu 23 września uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Celem wyjazdu był udział w projektach w ramach XII Festiwalu Nauki w Lublinie. Czwartoklasiści w Instytucie Agrofizyki PAN w projekcie "I Ty możesz zostać odkrywcą!" udawadniali, że nie trzeba wiele aby zobaczyć mądrość i piękno nauki. Nie trzeba skomplikowanej wiedzy, wzorów ani definicji. Czasami wystarczy dobry pomysł, doświadczenie i obserwacja. Uczniowie pod okiem wykładowców wykonali proste doświadczenia z zakresu chemii i biologii. Podczas pokazu pobudzali szare komórki i wspólnie odpowiadali na zagadkowe pytania:
- Jak wyizolować DNA z warzyw, we własnej kuchni, przy użyciu płynu do mycia naczyń, soli kuchennej oraz denaturatu?
- Jak zwinąć DNA z roztworu?
- Jaka jest budowa DNA i jego funkcje?
- Co oznaczają literki C, A, T, G?
- Czy kod genetyczny chodzi po drabinie?
W drugiej części pokazu poznali magiczny świat barw, czyli jak w prosty sposób uzyskać chemiczne światła drogowe, przy pomocy środka do udrażniania rur, barwnika do wybarwiania jajek wielkanocnych oraz cukru. Poszukiwali również odpowiedzi na pytania dlaczego cukier zmienia kolor i co się kryje pod nazwą „Kret”? Dziewczynki i chłopcy poznali również zagadnienia związane z napięciem powierzchniowym. To zjawisko występujące na granicy dwóch różnych ośrodków, z których jednym jest ciecz a drugim gaz, ciało stałe lub inna ciecz. Przyczyną występowania napięcia powierzchniowego są siły przyciągania pomiędzy cząsteczkami. Na wszystkie cząsteczki leżące w warstwie powierzchniowej działają siły skierowane w głąb cieczy, co sprawia, że powierzchnia wykazuje naturalną zdolność do kurczenia się. Skutki występowania napięcia powierzchniowego obserwujemy w przyrodzie i naszym życiu codziennym. Zjawisko to powoduje, że powierzchnia cieczy zachowuje się jak napięta błonka. Dzięki temu małe owady mogą poruszać się po powierzchni wody, a małe przedmioty o gęstości większej od gęstości wody (np. szpilka czy żyletka) pływają po niej. Całość prezentacji opierała się na prostych i łatwych do powtórzenia doświadczeniach, które tłumaczą mechanizmy i procesy związane ze zmianą pH roztworów i napięciem powierzchniowym.
Czwartoklasistów czekała jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie robienie wielkich baniek mydlanych, przy których było wiele zabawy i śmiechu.
Podczas wyjazdu uczniowie odwiedzili również Państwowe Muzeum na Majdanku, gdzie obejrzeli wystawę plenerową poświęconą 70. rocznicy powstania Muzeum oraz zapalili znicze przy Pomniku Bramie w hołdzie ofiarom obozu.
Obiady
O g ł os z e n i e
Wpłaty na obiady na miesiąc październik 2015 r. przyjmowane będą w sekretariacie szkoły
w dniach 25-30 września
w następującej wysokości
zupa 36,75
II danie 63,00