Dnia 21 marca pani Anna Niziołek zorganizowała wyjście na kijki z okazji pierwszego dnia wiosny. Zanim wyruszyliśmy na placu szkolnym odbyła się rozgrzewka połaczona z instruktażem dotyczcym prawidłowej techniki chodzenia. Następnie wyruszyliśmy w stronę Błonia, po drodze wstąpiliśmy na plac zabaw gdzie spędziliśmy 15 minut wspaniałej zabawy. Dalej poszliśmy nad staw topić marzanne, by pożegnać zimę na dobre. Wszyscy bawiliśmy się bardzo dobrze i razem spędziliśmy przyjemne, choć krótkie chwile na świeżym powietrzu.
21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To także Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany inaczej Dniem Kolorowej Skarpetki.
"Święto" obchodzone jest na całym świecie od 2006 roku i jest uznawane za wyraz wsparcia dla osób z zespołem Downa i akceptacji dla ich odmienności. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły w tym dniu również włczyli się do akcji, czego potwierdzeniem jest poniższa, krótka fotorelacja...
7
MŁODZI ARTYŚCI Z KOŁA TEATRALNEGO "BAJARZE NA SCENIE TOK
W dniu dzisiejszym, 21 marca, podczas Powiatowego Przeglądy Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, widzowie byli świadkami wyjątkowego spektaklu, którym był "Baśniowy Ambaras" wystawiony przez zespół teatralny "Bajarze" z Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie.
Zespół "Bajarze", działający już drugi rok w szkolnej bibliotece, skupia w sobie niezwykłe talenty i pasję młodych aktorów z klas IIIa, IIIb i Via. Już w ubiegłym roku zaskoczyli widzów swoją interpretacją "Śpiącej Królewny", jednak tegoroczne przedstawienie przerosło wszelkie oczekiwania.
"Baśniowy Ambaras" to opowieść o niezwykłych przygodach baśniowych postaci, które stawiają czoła różnorodnym trudnościom. Jednakże, dzięki determinacji, odwadze i współpracy, udaje im się pokonać wszystkie przeszkody, co przypomina widzom o sile przyjaźni, solidarności i magii czytania.
Podczas dzisiejszego występu "Bajarze" przenieśli widzów w świat magii i fantazji, kreując na scenie obrazy oraz emocje, które zostaną w pamięci na długo.
Nie można nie wspomnieć o zaangażowaniu opiekunów, którzy wspierają rozwój artystyczny tego niezwykłego zespołu, kierując ich talent we właściwym kierunku.
Po spektaklu nie brakowało gorących braw. Publiczność nie szczędziła oklasków, wyrażając swój podziw dla pracy i talentu młodych aktorów.
Podziękowania dla całego zespołu "Bajarze" za występ oraz za to, że dzielą się swoim talentem i pasją teatralną przekazała Dyrektor TOK p. Renata Ćwik.
Życzymy im sukcesów i nieustającego zapału w dążeniu do sztuki teatralnej! Trzymamy kciuki za kolejne przedstawienia tego utalentowanego zespołu!
19
Wycieczka klasy VIb
19 Marca 2024 roku odbyła się wycieczka klasy 6b do Rzeszowa.Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Niziołek i Aleksandra Zając.Tam mieliśmy okazję skorzystać z różnych atrakcji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podziemi rzeszowskiego Rynku, gdzie mieliśmy możliwość poznania historii tego miasta i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na jego temat. Następnie udaliśmy się do Galerii Rzeszów, w której mieliśmy 1h czasu wolnego na zakupy. Zjedliśmy tu obiad w Restauracji "Sphinx". Atmosfera była przyjemna a jedzenie smaczne. Następną atrakcją było kino "Helios", w którym oglądaliśmy film pt."Za duży na bajki 2", który dostarczył nam dużo śmiechu i emocji. Po wyjściu z kina udaliśmy się do parku trampolin "FlyPark", mogliśmy tam skakać i bawić się na trampolinach. Było to niesamowite doświadczenie, które pokazało, jaką mamy kondycję fizyczną. W drodze powrotnej do Tarnogrodu zjedliśmy posiłek w McDonaldzie. Podsumowując, wycieczka do Rzeszowa była pełna wrażeń i ciekawych doświadczeń.
Wojciech Borek
"(...) najbardziej z całej wycieczki podobał mi się FLYPARK."
Szymon Zajac
24
MACIEJ MAZUREK UCZEŃ KLASY IIIB FINALISTĄ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU XZYTELNICZEGO „CZY ZNASZ…?
Finał Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Czy znasz...?” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z województwa lubelskiego odbył się 19 marca 2024 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.
W III etapie Konkursu wzięło udział 20 uczniów z 15 szkół podstawowych.
Zadaniem uczestników było samodzielne rozwiązanie trudnego i szczegółowego testu wiedzy złożonego z 70 pytań.
Pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie:
Anna Onichimowska „Dzień czekolady”
Elżbieta Zubrzycka „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów : historia mrożąca krew w żyłach”
Helena Sienkiewicz-Więcław „Powiedział Księżyc”
Krzysztof Kochański „Selfie ze stolemem”
Katarzyna Ziemnicka „Wielka wyprawa pirata Nata”
Katarzyna Ryrych-Korczyńska „Wyspa mojej siostry”.
Wielkie gratulacje dla Maćka i wszystkich uczestników Konkursu z naszej szkoły: Kariny Kulpy, Pawła Dudy i Bartłomieja Bartosika za aktywny i pracowity udział w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym.
I Powiatowe Zawody Halowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz II Gminne Zawody gminy Tarnogród
- 4
W dniu 15 marca 2024 r. w Tarnogrodzie odbyły się I Powiatowe Zawody Halowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz II Gminne Zawody gminy Tarnogród podczas których wystąpiły 4 drużyny z naszej MDP uzyskując bardzo dobre wyniki zarówno indywidualnie jak i drużynowo.
Klasyfikacja Gminna:
1 miejsce w klasyfikacji gminnej dziewcząt uzyskała drużyna w składzie Nela Blicharz, Martyna Przybyłowicz, Martyna Małek, Julia Mołda, Wiktoria Jawniak
2 miejsce w klasyfikacji gminnej dziewcząt uzyskała drużyna w składzie Dominika Bosek, Gabriela Zając, Julia Olejnicka, Emilia Lipka
1 miejsce w klasyfikacji gminnej chłopców uzyskała drużyna w składzie Patryk Bartosik, Wojciech Dec, Rafał Lewkowicz, Mazurek Hubert, Norbert Szymanik
2 miejsce w klasyfikacji gminnej chłopców uzyskała drużyna w składzie Kacper Kaczor, Dominik Szuba, Maciej Gałka, Marta Mazurek, Julia Bodek
Klasyfikacja powiatowa:
2 miejsce w klasyfikacji powiatowej dziewcząt uzyskała drużyna w składzie Nela Blicharz, Martyna Przybyłowicz, Martyna Małek, Julia Mołda, Wiktoria Jawniak
2 miejsce w klasyfikacji powiatowej chłopców uzyskała drużyna w składzie Patryk Bartosik, Wojciech Dec, Rafał Lewkowicz, Mazurek Hubert, Norbert Szymanik
W klasyfikacji końcowej najlepszy czas spośród wszystkich drużyn startujących w turnieju powiatowym uzyskali Wiktoria Jawniak oraz Wojciech Dec z MDP Tarnogród.
Gratulujemy wspaniałych wyników naszej młodzieży. Wszyscy druhny i druhowie naszej jednostki są Z WAS DUMNI!!!
Dziekujemy bardzo młodym adeptom pożarnictwa za chęci w treningach i ogromne zaangażowanie w uczestnictwie oraz organizacji dziejszego turnieju.
Zarząd OSP
Koncert muzyków Filharmonii Lubelskiej
14 marca 2024 roku do naszej szkoły zawitali muzycy z Filharmonii Lubelskiej. Podczas spotaknia zapozali oni uczniów z historia powstawania instrumentów, wspomnieli, że najstarszy instrument znany ludzkości to głos. Po krótce przedstawili budowe m.in. klarnetu, czy rogu. Dowiedzieliśmy się jakie instrumenty wchodza w skład orkiestry, kim jest najważniejsza osoba, bez krótej muzyka orkiestry mogłaby nie być miodem dla naszych uszu. Przerywniakami wykładu były utwory zaprezentowane przez panów: Vivaldii - Zima, utwory Fryderyka Chopina, utwór Legionów Polskich we Włoszech połaczony z przecudownym śpiewem uczniów.
2
Zawodowy strzał w 10 - Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia
Informujemy Państwa, że w Lubelski Kurator Oświaty w ramach „Zawodowego strzału w 10” podejmuje kolejne działanie służące wsparciu rodziców uczniów klas VIII w zakresie wyboru dalszego etapu kształcenia i procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych pt. „Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia”.
Spotkanie on-line ze specjalistami w tej dziedzinie odbędzie się dnia 14 marca 2024 r. (czwartek) o godz. 17.00.W związku z powyższym przekazuję informację o tym wydarzeniu wszystkim rodzicom i uczniom klas VIII (list LKO w załączeniu), wraz z linkiem do zalogowania się.
Rywalizacja o tytuł MasterChefa
Uczniowie klasy VIIb i VIII rywalizowali dzisiaj w kuchni o tytuł MasterChefa. Kucharze amatorzy zamienili się dzisiaj w mistrzów gastronimii. Przygotowali przepyszne potrawy, którymi nie powstydziliby się prawdziwi szefowie prestiżowych restauracji. Jury w osobach pani Bożena Śmieciuch i pan Krzysztof Tarnowski degustowali dania, oceniali sposób podania, a także sprawdzali czystość przy stanowiskach. Wytypowali nawet mistrzów kulinarnych, których nazwisk ze względu na RODO nie mogli podać do publicznej wiadomości w obawie, by nie skradziono ich do Piekielnej Kuchni.
11
XVIII REGIONALNE WARSZTATY ZDOBIENIA PISANEK 11-12.03.2024
W dniaxh 11-12.03.2024r. odbyły się w Tarnogrodzkim Ośroku Kultury XVIII REGIONALNE WARSZTATY ZDOBIENIA PISANEK. Uczestnikami warsztatów byli również nasi uczniowie z klasy IIb, IIIa - wraz z wychowawcami oraz V i VI - pod opieka p. M. Glinianowicz, którzy pod okiem doświadczonych instruktorów poznawali różne techniki zdobienia pisanek, takich jak: batik, decoupage, technika akrylowa. Dodatkowo mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach tworzenia kwiatów.
12 marca na zakończenie warsztatów zdobienia pisanek uczniowie klas V-VIImogli wysłuchać wykładu na temat histroii zajaczka wielkanocnego w naszej kulturze. Wykład połaczony z prezentacja multimedialna wygłosiła kustosz, etnograf Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo - Parkowego pani Katarzyna Ignas.
Dowiedzieliśmy się, że Wielkanocny Zajaczek to zwyczaj, który przywędrował do na Polski z Niemiec. Polega na tym, że po śniadaniu wilekanocnym domownicy udaja się na poszukiwanie ukrytych prezentów. Pani kustosz zwróciła uwagę na różnice pomiędzy zajaczkiem, a królikiem, które należa do jednej rodziny. Zajaczek Wielkanocny stał się symbolem odnowy życia.
Na zakończenie pan wicestarosta Tomasz Rogala, a także burmistrz Tarnogrodu pan Paweł Dec podziękowali ludowym twórcom prowadzacym dwudniowe warsztaty zdobienia pisanek, pani kustosz, a także dzieciom i młodzieży z powiatu biłgorajskiego, którxy po raz kolejny uczestniczyli w tym wydarzeniu.
23
WYCIECZKA DO RZESZOWA - PRZYGODA, ZABAWA I WZRUSZENIA
W środę, 13 marca uczniowie z klas Vb, IIa, IVb i VIa wyruszyli w podróż do Rzeszowa, pełną przygód, emocji i edukacyjnych doświadczeń. Celem wyjazdu było nie tylko spędzenie czasu razem, ale również rozwijanie umiejętności społecznych, aktywności fizycznej oraz poszerzanie horyzontów w dziedzinie kultury i filmu.
Organizacją wyprawy zajęli się z zaangażowaniem uczniowie z klasy Vb pod opieką wychowawczyni. Ich staranność i zaangażowanie sprawiły, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik – od rezerwacji miejsc w atrakcjach po zgody od rodziców i przygotowanie niezbędnych dokumentów.
Początek wycieczki był pełen energii i ekscytacji, gdy grupa przybyła do FlyParku. Tam przez dwie godziny uczniowie mogli oddać się zabawie na trampolinach, ściankach wspinaczkowych oraz w basenach z kolorowymi gąbkami. Atmosfera była niesamowita, a każdy moment spędzony w tym miejscu wzbudzał uśmiech na twarzach uczestników.
Po intensywnej aktywności przyszedł czas na zasłużony odpoczynek i posiłek w jednej z rzeszowskich restauracji. Tutaj uczniowie nie tylko delektowali się smacznymi potrawami, ale również doskonalili swoje umiejętności zachowania się w restauracji oraz kulturalnego spożywania posiłku.
Następnie grupa udała się do Multikina, gdzie czekał na nich seans filmowy. Wybór padł na "Emma i czarny jaguar", film poruszający ważne tematy, takie jak przyjaźń, ochrona środowiska i szacunek dla natury. Seans ten nie tylko zapewnił rozrywkę, ale również skłonił uczestników do refleksji nad otaczającym światem.
Po zakończeniu seansu pełni wrażeń i nowych doświadczeń uczniowie wrócili do swoich domów. Ta wycieczka nie tylko umocniła więzi między uczniami, ale również pozwoliła im poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć nowe umiejętności. Jest to doskonały przykład na to, jak dzięki współpracy i zaangażowaniu można stworzyć wyjątkowe i inspirujące wydarzenie edukacyjne.
22
MACIEJ MAZUREK W III ETAPIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO "Czy znasz...?
Maciej Mazurek uzyskał awans do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Czy znasz...?” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Finałowy etap odbędzie się 19 marca 2024 r. o godzinie 11.00 w siedzibie Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu
II etap zmagań konkursowych odbył się 12 marca 2024 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu, Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej i w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. W konkursie wzięło udział 65 uczniów z 27 szkół podstawowych. W trudnym wyzwaniu czytelniczym uczestniczyło troje uczniów z naszej szkoły: Maciej Mazurek, Karina Kulpa i Paweł Duda.
Zadaniem uczestników było samodzielne rozwiązanie testu wiedzy złożonego z 70 pytań. Pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie: Anna Onichimowska „Dzień czekolady”, Elżbieta Zubrzycka „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów : historia mrożąca krew w żyłach”, Helena Sienkiewicz-Więcław „Powiedział Księżyc”, Krzysztof Kochański „Selfie ze stolemem”, Katarzyna Ziemnicka „Wielka wyprawa pirata Nata”, Katarzyna Ryrych-Korczyńska „Wyspa mojej siostry”.
Nasi młodzi czytelnicy tego dnia zwiedzili również wypożyczalnię i magazyn książek oraz zapoznali się z numerycznym układem książek na regałach oraz porównywali pieczątki w książkach. Dużym zaskoczeniem dla trzecioklasistów były ruchome regały, oczywiście nie obyło się bez praktycznego przesuwania wielkich szaf z książkami przy pomocy specjalnej kierownicy. Dzień pełny wrażeń zakończyli smacznym posiłkiem w McDonalds.
6
"W tajemniczym ogrodzie"
W środę 7 marca 2024 roku uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami udali się do Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury na przedstawienie teratralne pt. "W tajemniczym ogrodzie". Spektakl zrealizowany na podstawie Powieści F. H. Burnett przygotowali aktorzy Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.
W czasie przedstawienia śledziliśmy losy sieroty Mary Lennox, która przybyła z Indii do Anglii do wuja Cravena. Dziewczynka jest niegrzeczna i źle się czuje w nowym otoczeniu. Dzięki rozmowom ze służaca Marta powoli zmienia się na lepsze. Odkrywa tajemnicę kuzyna Colina i zachęca go do aktywności. Odnajduje też klucz do zaniedbanego ogrodu. Wspólnie z Dickiem zamienia to smutne miejsce w cudowny zakatek.
Efekty świetlne i dźwiękowe oraz ładna scenografia pomagały w pełnym odbiorze spektaklu.
Przedstawienie podobało mi się, ponieważ podkreśla ważna rolę przyjaźni i kontaktu z przyroda w życiu młodgo człowieka.
Gabriela Maśko
2
PIERWSZE WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW NA TURNIEJU KRAJOWYM W BADMINTONIE I PIERWSZY SUKCES – PAWEŁ MRÓZ I MIEJSCE W TURNIEJU DEBLOWYM.
UKS Jedynka Tarnogród zapisał się złotymi zgłoskami w naszej małej sportowej historii Tarnogrodu. Po raz pierwszy nasi uczniowie wystąpili w turnieju badmintona o randze krajowej. Turniej odbył się w Zamościu i zorganizowany był przez Polski Związek Badmintona. Pełna nazwa turnieju – Krajowy Turniej Klasyfikacyjny Młodzików i Juniorów w Badmintonie. Wcześniej nasz klub został zarejestrowany i zgłoszony do rozgrywek ogólnopolskich w ramach Polskiego Związku Badmintona. Pojechaliśmy na turniej zdobywać doświadczenie oraz rywalizować z zawodnikami nie tylko z woj. lubelskiego. W turnieju uczestniczyło 10 klubów z całej Polski.
W naszej kadrze wystąpili: Martyna Małek, Marta Jaworowska, Lena Obszańska, Szymon Przytuła, Kacper Sidor, Dominik Dziedzicz, Dawid Bukowiński, Błażej Mazurek, Sebastian Żak, Wojciech Borek, Paweł Mróz, Michał Szymanik oraz Wojciech Dec. Wszyscy zawodnicy prezentowali się bardzo dobrze rywalizując z o wiele bardziej doświadczonymi sportowcami.
Największy sukces osiągnął Paweł Mróz w parze deblowej z Aleksandrem Bandrowiczem z SSKS Badminton Przemyśl. W finale pokonali oni zawodników z Kiko Zamość Bartłomieja Dobosza oraz Bartłomieja Pióro i zajęli I miejsce w turnieju. Blisko podium byli bardzo dobrze grający Sebastian Żak oraz Wojciech Dec pokonując w kolejnych etapach doświadczonych zawodników z Górnika Łęczna. Na drodze do półfinału naszym zawodnikom stanęli obecnie najlepsi zawodnicy woj. Lubelskiego - Bartłomiej Dobosz oraz Bartłomiej Pióro. Po zaciętej walce nasi zawodnicy musieli uznać wyższość i przede wszystkim doświadczenie rywali z Kiko Zamość. Sebastian Żak - Bartłomiej Dobosz 21-12,19-21,21-12 Wojciech Dec- Bartłomiej Pióro 21-19 21-17.
Przygotowujemy się z zapałem do kolejnych turniejów oraz zawodów badmintonowych. Naszych zawodników czeka teraz wyjazd na zgrupowanie kadry województwa lubelskiego. Wszyscy nasi zawodnicy otrzymali zaproszenie na dwudniowy wyjazd. Obóz szkoleniowy będzie w ośrodku w Straszęcinie w dniach 16-17 marca grupa młodsza oraz 23-24 marca grupa starsza.
Do zawodów młodych sportowców przygotowywał Krzysztof Tarnowski.
4
BIBLIOTECZNY DZIEŃ KOBIET NAUKI!📚
Dzisiaj, 8 marca, w naszej szkolnej bibliotece mieliśmy niezwykłe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet! To inicjatywa naszych wspaniałych uczennic: Poli Siciarz, Leny Paszkowskiej z klasy IVb oraz Nikoli Siciarz z klasy Va. Dzięki nim każdy mógł wziąć udział w pełnym atrakcji dniu 8 marca.
Już od rana na wszystkich czekały kolorowe plakaty-zaproszenia do udziału w naszych atrakcjach. Na dodatek, specjalnie dla wszystkich przygotowana została gazetka "Kobiety Nauki", która zawierała fascynujące historie i osiągnięcia kobiet w świecie nauki.
Ale to jeszcze nie koniec! Nasza szkolna biblioteka stała się areną dla szkolnego Escaperoomu, składającego się z 5 zagadek do rozwiązania. Zadania zostały umieszczone w różnych miejscach w szkole, a zadaniem uczestników było odnaleźć je i rozwiązać. Na specjalnej karcie detektywa należało wpisać rozwiązania zagadek, które były naprawdę wymagające - od odczytania zaszyfrowanego alfabetem Morsa i rozwiązanie tajemniczego szyfru Pigpen do oszukania w bibliotece książek z tytułami zawierającymi imię dziewczyny oraz zadania ze znajomości treści książek.
I to nie wszystko! Dla tych, którzy lubią spokojniejsze zabawy, zostały przygotowane kolorowanki, które nie tylko umilały czas, ale także zawierają ciekawe informacje biograficzne o dziesięciu wybitnych kobietach nauki.
A na długiej przerwie odbył się też konkurs znajomości przedmiotów używanych przez dziewczyny. Dziewczyny przygotowały prezentację ze zdjęciami (bez podpisów) między innymi zalotki, maskary, papilotów itp. Zadanie konkursowe polegało na zapisaniu na kartce nazw tych przedmiotów. Wśród 26 uczestników wyłoniono 6 laureatów z maksymalną liczbą punktów.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Bibliotecznym Dniu Kobiet Nauki! To było niesamowite doświadczenie, które pokazało, jak wiele kobiet wnosi do świata nauki i jak bardzo są inspirujące.
8
PIĄTOKLASIŚCI NA WERNISAŻU WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ "PTAKI POLSKI"
W piątek, 8 marca, uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym - wernisażu wystawy fotograficznej "Ptaki Polski", który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Autorem zdjęć jest pan Krzysztof Pawłowski. Stworzył on obrazy przenoszące widzów w świat kolorowych piór i melodyjnych śpiewów ptaków. Podczas otwarcia wystawy uczniowie: Dawid, Martyna, Nikola, Maciek i Adriana mieli zaszczyt dokonać symbolicznego przecięcia wstęgi nożycami z ekspozycji Muzeum Nożyczek, wprowadzając zgromadzonych gości w atmosferę pełną radości i oczekiwania. Po prelekcjach prelegentów, w tym pana Pawła Deca, Burmistrza Tarnogrodu, uczniowie mogli zaangażować się w eksplorację świata ptaków, korzystając z dostępnych w bibliotece książek przyrodniczych i atlasów. Ich ciekawość i zaangażowanie w proces poznawczy zachwyciły zarówno nauczycieli, jak i pozostałych uczestników wernisażu. Wystawa "Ptaki Polski" nie tylko dostarczyła uczestnikom wspaniałych wrażeń estetycznych, ale także stanowiła niezwykłą okazję do poszerzenia wiedzy o świecie przyrody, dowodząc, że sztuka może być narzędziem edukacyjnym i integracyjnym. Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie kontynuuje swoją misję promowania kultury i edukacji, zapewniając uczniom różnorodne i wartościowe wydarzenia kulturalne.
24
MACIEJ MAZUREK, KARINA KULPA I PAWEŁ DUDA W II ETAPIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO „CZY ZNASZ…?”
I etap Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Czy znasz...?” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych odbył się 5 marca 2024 r. w szkołach z województwa lubelskiego, które zgłosiły się do konkursu.
Zadaniem uczestników było samodzielne rozwiązanie testu wiedzy.
Pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie: Anna Onichimowska „Dzień czekolady”, Elżbieta Zubrzycka „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów : historia mrożąca krew w żyłach”, Helena Sienkiewicz-Więcław „Powiedział Księżyc”, Krzysztof Kochański „Selfie ze stolemem”, Katarzyna Ziemnicka „Wielka wyprawa pirata Nata”, Katarzyna Ryrych-Korczyńska „Wyspa mojej siostry”.
Drugi etap konkursu odbędzie się 12 marca 2024 r. o godzinie 11.00 w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu.
SZKOLNY GANG MOCNIAKOW Z KLASY IIIa
Jesienią uczniowie klasy 3a wzięli udział w konkursie organizowanym przez Biedronkę "Szkolne Przygody Gangu Mocniakow. Naszym zadaniem było przeprowadzenie zajęć praktycznych w Laboratorium Przyszłości na temat zdrowego żywienia oraz wykonanie plakatu promujące go zdrowy styl życia. W ramach zajęć uczniowie wykonali sałatki owocowe i koktail owocowy oraz wzięli udział w realizacji scenariusza o zdrowym żywieniu, próbowali różnych produktów. Na konkurs wysłaliśmy zdjęcia z zajęć oraz plakat. Tydzień temu otrzymaliśmy wiadomość, że zostaliśmy laureatami głównej nagrody. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz maskotki Gangu Mocniakow. Wszyscy bardzo się cieszyli z wygranej oraz nagrody.
3
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1.marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych przygotowując gazetkę na korytarzu szkolnym, przypominając sylwetki wybranych działaczy podziemia niepodległościowego walczących z władzą komunistyczną. Obejrzeli również film pt. „Inka”, opwiadający o losach Danuty Siedzikówny, młodej bohaterki, niezłomnej w walce o wolność Polski.
SPOTKANIE Z JÓZEFEM LEWKOWICZEM – MISTRZEM DRZEWORYTU
Mistrz drzeworytu – Józef Lewkowicz – poprowadził w MBP w Tarnogrodzie wykład i warsztaty dla uczniów z naszej szkoły. Pan Lewkowicz w niezwykle ciekawy sposób przybliżył młodzieży historię drzeworytu płazowskiego. Spotkanie zakończyło się nauką wykonywania odbitek drzeworytniczych. Uczniowie klas Vb i VIIb mogli pod okiem i zgodnie z wskazówkami mistrza wykonać swoje pierwsze odbitki na przyniesionych koszulkach. To spotkanie trwało kilka godzin gdyż każdy uczestnik chciał zabrać odbitkę z drzeworytu Józefa Lewkowicza do domu.
9