#czytanienapolanie
W piękny, słoneczny dzień 28 maja 2024 roku, uczniowie klasy IIIa i IIIb zgromadzili się w ogrodzie, by wziąć udział w Międzynarodowej Akcji "Czytanie na Polanie". Wydarzenie w naszej szkole odbyło się pod hasłem „Czytanie na Polanie Stokrotek”. To spotkanie było nie tylko okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale również do nauki i zabawy w otoczeniu przyrody.
Dzień rozpoczął się o godzinie 10:00, kiedy to wszyscy uczestnicy zostali serdecznie powitani przez organizatorów wydarzenia.
Po wprowadzeniu, rozpoczął się spacer po ogrodzie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnorodnością roślin, poznając ich smaki i zapachy. Ta część programu była niezwykle interesująca, ponieważ dzieci mogły na własne oczy zobaczyć i na własnej skórze poczuć, jak różne mogą być rośliny. Spacer zakończył się w urokliwym zakątku ogrodu, gdzie rozpoczęło się czytanie na świeżym powietrzu.
Uczniowie rozłożyli koce na polanie stokrotek, tworząc przytulną atmosferę do słuchania baśni. Zosia, jedna z uczennic, przeczytała na głos baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Stokrotka”. Czytanie na świeżym powietrzu w otoczeniu stokrotek było wyjątkowym doświadczeniem, które przeniosło dzieci w magiczny świat literatury.
Kolejną atrakcją były warsztaty rozpoznawania roślin. Dzieci uczyły się identyfikować różne gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych. Wykorzystując ilustracje i opisy z „Atlasu roślin”, uczestnicy mogli porównywać swoje znaleziska z obrazkami w książkach. Posługiwanie się indeksem nazw w książkach popularnonaukowych było ciekawym wyzwaniem, które rozwijało ich umiejętności badawcze.
Podczas kolejnej części zajęć uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali karty pracy i atlasy roślin. Zadaniem każdej grupy było znalezienie w atlasie informacji o roślinach, które zostały oznaczone w ogrodzie oraz zapisanie w karcie pracy obok polskiej nazwy, również nazwy łacińskiej i ciekawych informacji o znalezionych roślinach. Była to doskonała okazja do nauki współpracy oraz zdobywania wiedzy botanicznej.
Po intensywnej nauce nadszedł czas na odpoczynek. Uczniowie urządzili piknik na kocach, delektując się smacznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Był to moment na swobodną rozmowę, relaks i regenerację sił.
Około godziny 11:30 nastąpiło zakończenie wydarzenia. Nauczyciele: Anna Kuziak, Agnieszka Grasza i Joanna Karczmarzyk podziękowały wszystkim uczestnikom za aktywne uczestnictwo i zaangażowanie. Uczniowie wrócili do szkoły z nową wiedzą, niezapomnianymi wrażeniami oraz zaproszeniem na kolejne, czytelnicze wydarzenia.
"Czytanie na Polanie Stokrotek" okazało się wyjątkowym dniem, który połączył edukację, literaturę i przyrodę. Dzięki takim inicjatywom dzieci uczą się cenić naturę, rozwijają swoje zainteresowania oraz zdobywają cenną wiedzę w sposób przystępny i angażujący oraz przynoszący jeszcze więcej radości z nauki.