5 grudnia przypada Dzień Wolontariatu, w związku z tym Szkolny Klub Wolontariatu postanowił uczcić ten dzień propagując jedną z bardzo ważnych idei, a mianowicie pierwszą pomoc. Uczniowie obejrzeli filmik instruktażowy o użyciu defibrylatora w ratowaniu życia. Poza tym członkowie SKW przygotowali i rozdawali wśród społeczności uczniowskiej ulotki z instrukcją udzielania pierszej pomocy oraz wykazem telefonów alarmowych. Następnie uczennice z kl. VIIb Iga, Amelia, Natalia i Radek (kl. Va) prezentowały sposoby zachowania w nagłych wypadkach. Został również ogłoszony konkurs na plakat pod hasłem "Wolontariat w moich oczach". Podczas apelu Natalia zapoznała wszystkich zebranych z dotychczasową działalnością Szkolnego Klubu Wolontariatu.
Działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu od września 2017 roku.
Jak wiemy, Szkolny Klub Wolontariatu powstał na początku tego roku szkolnego, lecz zdołał zorganizować lub wziąć udział w wielu wydarzeniach charytatywnych i społecznych. Przez 3 miesiące skrupulatnie uczęszczaliśmy na spotkania wolontariatu i omawialiśmy plany bieżącej pracy.
Pierwszą akcją było zbieranie karmy dla zwierząt domowych. Wielu uczniów dołożyło cegiełki do urozmaicenia posiłków i uszczęśliwienia zwierząt ze schroniska, które zasłużyły na szczęśliwą rodzinę i ciepły dom.
Kolejną akcją była zbiórka zniczy na groby żołnierzy oraz osób zasłużonych Polsce na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie na Ukrainie. Znicze oddawane przez tarnogrodzian w punktach zbiórki zorganizowanych na terenie miasta oraz w szkole zostały posortowane, spakowanie w pudełka i zawiezione do Rzeszowa do głównego punktu zbiórki na terenie Telewizji Lublin.
W październiku zrealizowaliśmy jeszcze jeden projekt. Grupą wybraliśmy się na tzw. stary cmentarz. Naszym celem było posprzątanie i odczyszczenie w wielu przypadkach zaniedbanych grobów żołnierzy z dawnych lat. Okazało się to wyzwaniem, w niektórych miejscach znajdowaliśmy naprawdę grubą warstwę mchu, lecz po pracy każdy z nas był dumny, że mógł w ten sposób przyczynić się całej gminie i w pewien sposób oddać honor ludziom walczącym za naszą wspólną ojczyznę. Zapaliliśmy też znicze w miejscach pamięci narodowej i na grobach żołnierskich i opuszczonych w Luchowie Górnym i w Tarnogrodzie.
Chyba czas wspomnieć o najważniejszej pracy każdego wolontariusza przez ten okres czasu. Jak pewnie każdy wie, dyrekcja szkoły zorganizowała zbiórkę pieniędzy na zakup defibrylatora. To głównie wolontariusze podjęli się tej trudnej pracy. Mogę oficjalnie powiedzieć, że nie licząc pieniędzy uzbieranych przez rodziców na dyskotece andrzejkowej, uzyskano sumę 900 złotych. Sądzę, że każdy wolontariusz i każdy uczeń, który przyczynił się do zorganizowania tej akcji, ma prawo i absolutną powinność bycia z siebie dumnym. W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim rodzicom, dzieciom i mieszkańcom Tarnogrodu za pomoc w uzyskaniu tak dużej kwoty dla ratowania życia.
Wzięliśmy udział jeszcze w kilku innych wydarzeniach o charakterze charytatywnym. Odbyło się czytanie książeczek dzieciom z przedszkola oraz kl. I-III w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
W świetlicy odbywa się tzw. pomoc koleżeńska. My, uczniowie ze starszych klas z chęcią podejmujemy się próby pomocy naszym młodszym kolegom i koleżankom w nauce.
Wolontariat włączył się aktywnie w akcję pt. "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę", która odbyła się 10 grudnia w godzinach 9-14 w naszej szkole.
Następnym wydarzeniem będzie zbieranie pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której finał odbędzie się 14 stycznia, do tej akcji zostało zgłoszonych 6 wolontariuszy z klas VII.
Uważam, że bardzo dobrym wyborem jest uczęszczanie na Szkolne Koło Wolontariatu. Spośród wielu korzyści jest jedna, według mnie najważniejsza, uwrażliwiamy i rozwijamy się mentalnie, co w naszym wieku jest bardzo ważne. Pragnę przekazać, że oferujemy ludziom często więcej niż mogą sobie wyobrazić. Zachęcam do uczestnictwa akcjach charytatywnych wszystkich uczniów.
Natalia Fusiarz kl. VIIb