Dzień dobry
Informujemy rodziców dzieci dojeżdżających gimbusem do szkoły, że przywóz dzieci w poniedziałek będzie godzinę później, spod szkoły autobus wyjeżdża o 08.25.
Gimbus
WYCIECZKA KLASY IA, IB DO PRZYCHOJCA
W poniedziałek 27 maja 2024 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami p. Teresa Korpal, p. Tersesa Pszczoła oraz p. Aleksandra Zajac wybrali się do "Zagrody Edukacyjnej u Zawadzkiej" w Przychojcu. Dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. "Od ziarenka do bochenka", samodzielnie wykonywały proziaki, mieliły i ważyły makę, wyrabiały masło oraz poznały sposób pozyskiwania sera białego, samodzielnie karmiły zwierzęta. Poza zajęciami edukacyjnymi miały możliwość zabawy na świezym powietrzu pośród niecodziennego dla nich otoczenia. Dziewczynkom najbardziej spodobała się obszerna garderoba, która również nie pogardzili i chłopcy, jednak typowym zajęciem chłopców, które pochłonęło ich bez reszty okazało się jeżdżenie na przeróżnych sprzętach - wózkach, rowerkach, bliżej nieokreślonych kołowcach. Niecodzienna lekcja żywej przeszłości okazała się bardzo fascynujaca dla wszystkich bez wyjatku.
35
WYCIECZKA KLASY VIA DO KRYNICY ZDRÓJ
W dniach 23 i 24 maja, klasa VIA razem z opiekunami: Panią Anną Skobel oraz Panią Ireną Bartoszek wybrała się na wycieczkę do Krynicy Zdrój. Podekscytowana klasa wyjechała z Tarnogrodu, niecierpliwie czekając na dalsze atrakcje. Wszyscy byli niezwykle ucieszeni, gdy już dotarli na miejsce. Zwiedzanie zaczęli od Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Poznali tam różne legendy i opowiadania, jak i zobaczyli dużo skamieniałości. Gra terenowa była świetną atrakcją dla grupy, rywalizacja o punkty była zawzięta. Po dokładnych oględzinach Skamieniałego Miasta, cała grupa ruszyła do Muszyny, aby zobaczyć Ogród Zmysłów. Na każdy zmysł była osobna strefa. Uczniowie świetnie się bawili w ogrodzie, różne okazy zwierząt i roślin zaimponowały uczniom. Po zwiedzeniu ogrodu, zajechali do hotelu i spożyli posiłek. Na drugi dzień było śniadanie, które uczniowie z chęcią zjedli. Później czekała ich wieża widokowa na Słotwinach oraz kolejka górska. Podróż kolejką była świetną atrakcją, a górskie, beskidzkie widoki na wieży niezapomniane. Zwiedzili również Krynicę Zdrój, krążąc uliczkami tego miasta. Na straganach kupili wiele pamiątek, które z pewnością będą się kojarzyć z tym wyjazdem. Po obiedzie, odbył się wyjazd do parku etnograficznego, a tam uczniowie wspólnie z opiekunami odkrywali tajemnice dawnych mieszkań. Grupa miała również okazję, aby zrobić własne laleczki, co nie było też takim prostym zadaniem, jak się wydawało. Później, był czas na odjazd. Wszyscy wrócili szczęśliwie do domu, wstępując jeszcze do McDonald'a.
59
MIĘDZYNARODOWA AKCJA CZYTANIE NA POLANIE
W piękny, słoneczny dzień 28 maja 2024 roku, uczniowie klasy IIIa i IIIb zgromadzili się w ogrodzie, by wziąć udział w Międzynarodowej Akcji "Czytanie na Polanie". Wydarzenie w naszej szkole odbyło się pod hasłem „Czytanie na Polanie Stokrotek”. To spotkanie było nie tylko okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale również do nauki i zabawy w otoczeniu przyrody.
Dzień rozpoczął się o godzinie 10:00, kiedy to wszyscy uczestnicy zostali serdecznie powitani przez organizatorów wydarzenia.
Po wprowadzeniu, rozpoczął się spacer po ogrodzie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnorodnością roślin, poznając ich smaki i zapachy. Ta część programu była niezwykle interesująca, ponieważ dzieci mogły na własne oczy zobaczyć i na własnej skórze poczuć, jak różne mogą być rośliny. Spacer zakończył się w urokliwym zakątku ogrodu, gdzie rozpoczęło się czytanie na świeżym powietrzu.
Uczniowie rozłożyli koce na polanie stokrotek, tworząc przytulną atmosferę do słuchania baśni. Zosia, jedna z uczennic, przeczytała na głos baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Stokrotka”. Czytanie na świeżym powietrzu w otoczeniu stokrotek było wyjątkowym doświadczeniem, które przeniosło dzieci w magiczny świat literatury.
Kolejną atrakcją były warsztaty rozpoznawania roślin. Dzieci uczyły się identyfikować różne gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych. Wykorzystując ilustracje i opisy z „Atlasu roślin”, uczestnicy mogli porównywać swoje znaleziska z obrazkami w książkach. Posługiwanie się indeksem nazw w książkach popularnonaukowych było ciekawym wyzwaniem, które rozwijało ich umiejętności badawcze.
Podczas kolejnej części zajęć uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali karty pracy i atlasy roślin. Zadaniem każdej grupy było znalezienie w atlasie informacji o roślinach, które zostały oznaczone w ogrodzie oraz zapisanie w karcie pracy obok polskiej nazwy, również nazwy łacińskiej i ciekawych informacji o znalezionych roślinach. Była to doskonała okazja do nauki współpracy oraz zdobywania wiedzy botanicznej.
Po intensywnej nauce nadszedł czas na odpoczynek. Uczniowie urządzili piknik na kocach, delektując się smacznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Był to moment na swobodną rozmowę, relaks i regenerację sił.
Około godziny 11:30 nastąpiło zakończenie wydarzenia. Nauczyciele: Anna Kuziak, Agnieszka Grasza i Joanna Karczmarzyk podziękowały wszystkim uczestnikom za aktywne uczestnictwo i zaangażowanie. Uczniowie wrócili do szkoły z nową wiedzą, niezapomnianymi wrażeniami oraz zaproszeniem na kolejne, czytelnicze wydarzenia.
"Czytanie na Polanie Stokrotek" okazało się wyjątkowym dniem, który połączył edukację, literaturę i przyrodę. Dzięki takim inicjatywom dzieci uczą się cenić naturę, rozwijają swoje zainteresowania oraz zdobywają cenną wiedzę w sposób przystępny i angażujący oraz przynoszący jeszcze więcej radości z nauki.
25
III MIEJSCE W PÓŁFINALE WOJEWÓDZKIM W CZWÓRBOJU DLA SP TARNOGRÓD
Reprezentacja chłopców z rocznika 2011 i młodsi zajęła III miejsce na odbywających się na obiektach OSiR Biłgoraj zawodach w czwórboju lekkoatletycznym. Nasi zawodnicy, po bardzo dobrych występach, powtórzyli wynik punktowy z zawodów powiatowych. Niestety tym razem musieliśmy uznać wyższość i lepszą predyspozycję drużyn z Frampola oraz Krzczonowa, ostatecznie zajmując III miejsce.
Skład naszej drużyny: Kacper Krasowski, Błażej Mazurek, Adrian Mach, Sebastian Żak, Norbert Szymanik, Kacper Sidor.
Dziękujemy zawodnikom za zaangażowanie i walkę do końca!
Opiekunem drużyny był pan Krzysztof Tarnowski.
BOMBA WITAMINOWA CZYLI SAŁATKA OWOCOWA W KLASIE II B
- 24
Uczniowie klasy 2 B po raz kolejny na zajęciach przygotowywali zupełnie samodzielnie pyszne i zdrowe sałatki owocowe. Dzieci wybrały i przyniosły do pracoklasowni kulinarnej swoje ulubione owoce. Po krótkim wstępie, przystąpiły do pracy. Umyły ręce, podwinęły rękawy i zabrały się za krojenie owoców, co sprawiło im nie lada przyjemność. Królowały truskawki, jabłka, gruszki, ale nie zabrakło też mandarynek, bananów, pomarańczy, winogron czy kiwi
Uśmiechnięte i pełne skupienia buzie pokazały, że zajęcia kulinarne bardzo się podobały. Sałatki były pyszne, a zapach roznosił się po całej szkole.
"LITERACKA KRAINA WYOBRAŹNI - TYDZIEŃ PRZYGÓD I ODKRYĆ"
W dniach 20 – 24 maja 2024 r. odbył się "Kreatywny Tydzień w Bibliotece Szkolnej", który został zorganizowany z inicjatywy czterech czwartoklasistek: Małgosi, Olgi, Anieli i Julki. To wydarzenie, pełne atrakcji i niespodzianek, było skierowane do wszystkich uczniów, którzy chcieli doświadczyć magicznego świata literatury w przyjaznej atmosferze szkolnej biblioteki.
Dzień Książkowych Zwierzaków - Podróż do Dżungli 3D
Pierwszy dzień rozpoczął się od fascynującej wystawy 3D, która przeniosła uczniów w głąb dżungli. Dzięki trójwymiarowym ilustracjom i książkom, dzieci mogły poczuć się jak odkrywcy, zanurzając się w egzotycznym świecie dzikich zwierząt. Niezwykła podróż do dżungli pobudziła wyobraźnię i zachwyciła wszystkich uczestników.
Równocześnie odbył się konkurs plastyczny, w którym wzięło udział aż 50 uczniów. Zadaniem uczestników było narysowanie lub namalowanie swojego własnego, wymyślonego zwierzaka cudaka. Kreatywność i pomysłowość dzieci nie miały granic, a ich prace zdobiły później bibliotekę, tworząc kolorową i inspirującą wystawę.
Oliwier, jeden z uczniów, przygotował specjalną prezentację na temat dzikich zwierząt. Na podstawie książek i własnych obserwacji, opowiadał koleżankom i kolegom o różnorodnych gatunkach zamieszkujących różne kontynenty. Jego pasja i wiedza zrobiły duże wrażenie na słuchaczach, zachęcając ich do dalszego odkrywania świata przyrody.
Dzień Muzyczny
Drugi dzień upłynął pod znakiem muzyki. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje muzyczne talenty podczas karaoke. Śpiewali swoje ulubione piosenki, a atmosfera radości i wspólnej zabawy udzielała się wszystkim obecnym.
Kolejną atrakcją był quiz muzyczny, w którym uczniowie musieli dopisać kolejne słowa do odtwarzanych na ekranie piosenek. Ta interaktywna zabawa połączyła miłość do muzyki z literaturą, rozwijając jednocześnie pamięć i zdolności lingwistyczne uczestników.
Dzień Dziwnych Pytań i Opowieści Różnej Treści
Trzeciego dnia odbyła się sonda korytarzowa, podczas której dziewczyny przeprowadziły quiz z nietypowymi i intrygującymi pytaniami z różnych dziedzin, takich jak nauka, historia czy fantastyka. Quiz okazał się świetnym sposobem na rozbudzenie ciekawości i rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia wśród uczniów.
Ponadto, zorganizowano dyskusje na temat książek. Uczniowie mieli okazję podzielić się swoimi opiniami na temat książek, które ich zaskoczyły, zainspirowały lub wywarły na nich głębokie wrażenie. Takie spotkania sprzyjały wymianie myśli i pogłębianiu literackich zainteresowań.
Dzień Otwartej Księgi Pamiątkowej
Ostatni dzień "Kreatywnego Tygodnia" był okazją do wyrażenia wdzięczności i pozostawienia trwałych wspomnień. Uczniowie zostali zaproszeni do napisania życzeń dla biblioteki, dziękując za udostępnianie książek i wspieranie czytelnictwa w szkole. Przygotowali również specjalne karty, na których mogli zostawić swoje osobiste życzenia i podziękowania.
Dzięki inicjatywie Małgosi, Olgi, Anieli i Julki, "Kreatywny Tydzień w Bibliotece Szkolnej" okazał się niezwykłym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. Literacka kraina wyobraźni, pełna przygód i odkryć, zainspirowała uczniów do dalszego zgłębiania świata książek i rozwijania swoich pasji.
46
Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej „Międzyczasie”
- 21
23 maja odbyła się wycieczka klasy IIIb do prowadzonej przez Panią Elżbietę Starzak Zagrody Edukacyjnej „Międzyczasie”. Jest to bardzo ciekawe miejsce położone wśród lasów i łąk, które daje możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą. Uczniowie III klasy spędzili tam niezwykły dzień pełen słonecznej pogody, wspaniałej atmosfery, bliskości przyrody i barwnych opowieści. Celem wyjazdu było ukazanie dzieciom piękna polskiej wsi oraz korzyści, jakie płyną z uprawiania ziemi i hodowli zwierząt. Właścicielka zwróciła uwagę również na to jak ważny w życiu jest szacunek do drugiej osoby i zwierząt. Pod jej czujnym okiem uczniowie mogli pokarmić zwierzęta: owce, lamy, kozy, króliki, kury, kaczki, pawie, indyki, koguty, nutrie oraz krowy. Kontakt ze zwierzętami okazał się wspaniałym przeżyciem, gdyż niecodziennie można podać marchew królikom, pogłaskać konia czy też nakarmić owsem kozy. Dodatkową atrakcją wycieczki były warsztaty z gliną, na których trzecioklasiści zrobili talerzyki i miseczki oraz nauczyli się wysiewać roślinki przy pomocy kulek z gliny. Ciekawym punktem wycieczki był również ,,Dom z Duszą", czyli miejsce, w którym znajdowały się przedmioty codziennego użytku z dawnych czasów. Dzięki zajęciom prowadzonym blisko natury wyjazd przyczynił się do rozwijania właściwych postaw prozdrowotnych i ochrony środowiska naturalnego. Paniom Elżbiecie i Monice dziękujemy za wspaniałe chwile spędzone w „Międzyczasie“ i niezapomniane wrażenia, a wszystkim innym polecamy to miejsce do odwiedzenia.
"BUM BUM RURKI"
- 3
22 maja w Szkole Podstawowej im. M. Curie - Skłodowskiej odbył się koncert gry na bum bum rurkach. .Jest to innowacyjna zabawka edukacyjna, która umożliwia naukę podstawowych elementów muzyki: rytmu, melodii oraz harmonii. Bum bum rurki dają nieograniczone możliwości zabawy i edukacji muzycznej. Muzykowanie za ich pomocą jest doskonałym wstępem do nauki gry na innych instrumentach. W tym roku szkolnym uczniowie klasy IIIb uczyli się gry zespołowej na kolorowych rurkach. Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas szkolnego koncertu.
Zapraszamy na Wędkarski Dzień Dziecka
BIEGACZE NA START!
„… Z KSIĄŻKĄ PRZEZ ŻYCIE” – POŻEGNANIE DŁUGOLETNIEGO DYREKTORA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TARNOGRODZIE
Niezwykła uroczystość, pełna wspomnień i wzruszeń. Dziękujemy p. Joannie Puchacz za niezliczone możliwości i inspiracje czytelnicze i kulturalne oraz niezwykłe podróże historyczne i regionalne.
TOK ZAPRASZA NA DZIEŃ DZIECKA
WYCIECZKA DO JANOWA LUBELSKIEGO – NIEZAPOMNIANE PRZYGODY UCZNIÓW KLAS VII, VIII I VIB
23.05.2024r. uczniowie z klas VII wraz z kolegami z klasy VIII i VIb pod opieką pani Bożeny Śmieciuch i pana Grzegorza Niziołka pojechali na wycieczkę do Janowa Lubelskiego. Pierwszą aktywnością była mała olimpiada, podczas której byliśmy podzieleni na 5- osobowe drużyny. Konkurencje były ciekawe, pozwoliły nam się bardziej zintegrować i wspólnie działać. Pokazały, że potrafimy razem świetnie współpracować. Bawiliśmy się super podczas chodzenia w 5 osobowych spodniach, skakania w połączonych workach, chodzenia na "5-osobowych nartach", przenoszenia poszkodowanego kolegi w siatce, chodzenia na szczudłach, jazdy na dziwnym rowerze, itp. Dodatkową zabawą była rywalizacja pomiędzy dwoma osobami ciągnącymi linę, kto pierwszy przeciągnie przeciwnika na swoją stronę. W tej konkurencji brały udział zarówno dziewczyny jak i chłopcy. Po olimpiadzie poszliśmy na dmuchańce, które uatrakcyjniły nam pobyt: zjeżdżalnie, ściana wspinaczkowa, eliminator a także dmuchane urządzenie do rywalizacji bungee run, które cieszyło się największym powodzeniem. Następnie wyruszyliśmy na godzinną przejażdżkę samochodami terenowymi. Podzieleni na dwa zespoły pokonywaliśmy samochodami mokradła, wzniesienia i leśne bezdroża. Samochody prowadzili kierowcy, którzy biorą lub brali udział w rajdach OFF-ROAD, dzięki czemu ich doświadczenie i umiejętności zapewniły nam bezpieczeństwo i niesamowite wrażenia. Najzabawniejsza była kąpiel błotna, którą mieliśmy za darmo, bo w sanatoriach za taki zabieg borowinowy należałoby sporo zapłacić. Byliśmy po same uszy oblepieni błotem, sami nie mogliśmy się rozpoznać, tylko oczy nam się świeciły. Żeby było jeszcze ciekawiej, ruszyliśmy na ogromną górę piasku, skąd staczaliśmy się na dół. Piasek dodatkowo pokrył grubą warstwą nasze ciała. W następnej kolejności ruszyliśmy nad zalew. Tam mogliśmy się opłukać z brudu, co wcale nie było takie łatwe. Po tych atrakcjach usiedliśmy przy ognisku i upiekliśmy sobie kiełbaski. Apetyt dopisywał każdemu, bo poprosiliśmy nawet o dokładkę. Ostatnim punktem naszej wyprawy był park linowy. Zdążyliśmy jedynie przejść szkolenie dotyczące bezpiecznego poruszania się po trasie i trzem chłopcom udało się dokończyć marsz po przeszkodach, bo pogoda pokrzyżowała nam plany. Rozpadało się na dobre, więc musieliśmy zrezygnować. Do domu mimo wszystko wróciliśmy szczęśliwi. Janów Lubelski jest zaledwie 60 km od Tarnogrodu, więc podczas wakacji na pewno park linowy będzie zaliczony.
Blanka Sidor
62
SZKOŁA PODSTAWOWA W TARNOGRODZIE MISTRZEM POWIATU W TRÓJBOJU LEKKOATLETYCZNYM
Kolejny sukces w zawodach lekkoatletycznych odnieśli nasi najmłodsi reprezentanci, czyli uczniowie z rocznika 2013 i młodsi.
Nasza drużyna w składzie: Kacper Sidor, Szymon Przytuła, Bartosz Dziedzic, Dominik Dziedzic, Miłosz Mazurek oaz Patryk Pokrywka zajęła I miejsce na zawodach powiatowych w trójboju lekkoatletycznym.
W zawodach uczestniczyło 12 zespołów z powiatu biłgorajskiego. Na trójbój składają się: rzut piłeczką palantową, skok w dal oraz bieg na 60 m. Przed zawodnikami teraz półfinał wojewódzki, który odbędzie się 28 maja w Biłgoraju.
Życzymy dalszych sukcesów naszym reprezentantom na kolejnym etapie zawodów!
Opiekunem drużyny był pan Krzysztof Tarnowski.
SUKCES MŁODYCH MIŁOŚNICZEK KSIĄŻEK I CZYTANIA
W dniu 22 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się III finałowy etap Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Czy znasz...?" dla uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych. Wśród uczestników znalazły się trzy nasze uczennice. Konkurs zakończył się sukcesem dla młodych miłośniczek literatury, Marysia Sawastynowicz zdobyła 3 miejsce, Julia Szumiec uzyskała wyróżnienie i Hania Iwańczyk otrzymała tytuł finalisty. Wielkie gratulacje!
Pobyt w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu był też okazją do poznania jej zasobów, nawiązania relacji i rozmów o ciekawych książkach z innymi uczestnikami konkursu oraz obejrzenia wystawy malarstwa Roberta Gomułki pt. "Czasoprzestrzeń".
11
WYNIKI DRUGIEGO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO
Hania Iwańczyk, Julia Szumiec i Marysia Sawastynowicz awansowały do finału Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Czy znasz...?". Wielkie gratulacje!
KONKURS CZYTELNICZY I ZWIEDZANIE ZAMOŚCIA – LITERACKA I EDUKACYJNA PRZYGODA
W dniu 15 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się II etap Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Czy znasz...?" dla uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych. Wśród uczestniczek znalazły się trzy laureatki etapu szkolnego: Hania Iwańczyk, Marysia Sawastynowicz i Julka Szumiec. Z całych sił trzymamy za nie kciuki i wierzymy w ich sukces!
W naszej szkole nie brakuje miłośników literatury, dla których czytanie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Dzięki ich elokwencji, wiedzy i wyobraźni, kraina "Fantazjana" nigdy nie popadnie w nicość, a bohaterowie tacy jak Atreju, Fuchur, Dziecięca Cesarzowa i inni mieszkańcy będą mogli nadal uczestniczyć w niekończących się historiach.
Aby dowiedzieć się więcej o magicznej krainie "Fantazjany" i jej mieszkańcach, warto porozmawiać z uczestniczkami konkursu: Hanią Iwańczyk, Marysią Sawastynowicz, Julią Szumiec, Julią Sidor, Małgosią Janeczek, Izą Chmielewską, Polą Siciarz, Emilką Gorzkowską, Gabrysią Maśko, Hanią Drzał i Marysią Rogalą. To właśnie one swoimi literackimi talentami przyczyniają się do tego, że literatura w naszej szkole jest tak żywa i inspirująca.
Po zakończeniu konkursu, uczennice miały okazję zwiedzić Zamość, co było dla nich niezapomnianą przygodą. Spacer rozpoczął się na Rynku Wielkim, gdzie dziewczynki policzyły schody prowadzące do Ratusza, wysłuchały hejnału i wyruszyły na wycieczkę meleksem. Trasa prowadziła przez urokliwe uliczki starego miasta, mijając fortyfikacje, Bramę Lwowską i Lubelską, Kolegiatę Zamojską, liczne kościoły, synagogę, Pałac Zamoyskich, Akademię Zamojską oraz podziwiając piękne renesansowe kamieniczki. Zwiedziły również Rynek Wodny i Rynek Solny, ciesząc się atmosferą tego historycznego miasta.
Po emocjonującej przejażdżce, wszystkie udały się do Manufaktury Słodyczy, gdzie w magicznym świecie słodyczy obserwowały proces przygotowywania masy karmelowej, a następnie samodzielnie ukręciły sobie lizaki. Było to wyjątkowe doświadczenie, które z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci.
To był dzień pełen wrażeń, który połączył literacką pasję z odkrywaniem piękna Zamościa. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom konkursu i życzymy dalszych sukcesów literackich oraz kolejnych wspaniałych przygód!
13
DWUDNIOWA PRZYGODA KLASY VI B W WARSZAWIE
W dniach 07 - 08.05.2024r. klasa VI b była na wycieczce w Warszawie. Naszymi opiekunkami były: Anna Niziołek oraz Katarzyna Skubisz oraz przewodnik.
We wtorek (07.05.2024) o godzinie 6:00 wyjechaliśmy busem do Warszawy. Około godziny 10:00 dotarliśmy na miejsce. Najpierw udaliśmy się pod Pomnik Syreny. O 11:00 mieliśmy godzinę, żeby obejrzeć Centrum Nauki "Kopernik". O godzinie 12:30 poszliśmy do planetarium. Następnie pojechaliśmy windą na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Obejrzeliśmy panoramę Warszawy z wysokości 114 m. Potem metrem (było ono 11 metrów pod Wisłą) udaliśmy się na PGE Narodowy. Następnie zakwaterowaliśmy się w hotelu i zjedliśmy kolację o godzinie 19:00. Następnego dnia rano, gdy się obudziliśmy, zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy w drogę. Na początku pojechaliśmy na Starówkę. Trasa spaceru po tym miejscu zaczęła się przy Kolumnie Zygmunta, później przeszliśmy na Plac Zamkowy, Katedrę Janów, górę Gnojną oraz Rynek, na którym był pomnik Syrenki. Mieliśmy 40 minut na zakupienie pamiątek. Dalej przeszliśmy obok Barbakanu, murów obronnych oraz pomnika Małego Powstańca. Później przeszliśmy obok Pałacu Prezydenckiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz pomnika Mikołaja Kopernika. O godzinie 12:00 pod grobem Nieznanego Żołnierza była zmiana warty oraz uroczystość upamiętniająca zakończenie II Wojny Światowej (08.05.1945). Następnie odwiedziliśmy lasy saskie. O 13:00 zjedliśmy obiad i ruszyliśmy w stronę Łazienek Królewskich, gdzie zobaczyliśmy auto marszałka Józefa Piłsudskiego. Po tym wszystkim udaliśmy się do domu. W Tarnogrodzie byliśmy około 20:00.
Wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ mieliśmy bogaty program i wiele atrakcji. Zobaczyłem wiele miejsc, których wcześniej nie widziałem. Moim zdaniem warto pojechać na taką wycieczkę.
Jakub Mazurek
24
PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ I KULTURĘ - WYCIECZKA UCZNIÓW Z KLAS V DO KOPALNI SOLI W BOCHNI, KRAKOWA I ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW W CIĘŻKOWICACH.
W dniach 8 i 9 maja, uczniowie z klas V mieli niepowtarzalną okazję na bliższe poznanie historii i kultury Polski. W ramach szkolnej wycieczki udali się najpierw do Kopalni Soli w Bochni, a następnie do historycznego miasta Krakowa. To podróż, która pozwoliła im odkryć tajemnice podziemnych korytarzy oraz zapoznać się z bogatym dziedzictwem królewskiego miasta.
Pierwszym punktem programu był wypad do Ciężkowic, gdzie uczniowie mieli okazję przejść przez niezwykłą ścieżkę w koronach drzew. Spacerując po drewnianych kładkach zawieszonych między gałęziami, mogli doświadczyć lasu z zupełnie nowej perspektywy. Widoki na górzyste tereny i malownicze okolice Ciężkowic były niezapomniane, a sama ścieżka stanowiła niezwykłe doświadczenie zarówno edukacyjne, jak i przyrodnicze.
Podsumowaniem pierwszego dnia była Kopalnia Soli w Bochni, jedno z najstarszych miejsc wydobywania soli na świecie. To miejsce, gdzie uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda proces pozyskiwania soli, sięgający już średniowiecza. Przewodnicy oprowadzili ich po labiryntach korytarzy, opowiadając fascynujące historie związane z tym miejscem. Spacerując po podziemnych chodnikach, uczniowie mogli poczuć niepowtarzalny klimat dawnych czasów i zrozumieć, jak wielką rolę odgrywała sól w życiu społeczeństwa.
Drugiego dnia piątoklasiści wyruszyli w dalszą podróż do historycznego Krakowa. Pierwszym punktem programu był Wawel, symbol władzy królewskiej i narodowej duma Polski. Zwiedzając zamek i katedrę, uczniowie mogli zgłębić historię państwa polskiego oraz poznać legendy związane z tym miejscem. Następnie uczniowie mieli okazję przejść przez Rynek Główny, serce miasta, pełne życia i kolorów. Spacerując uliczkami Starego Miasta, podziwiali Bazylikę Mariacką, Collegium Maius, Bramę Floriańską oraz Barbakam i malownicze kamienice, . Odwiedzili też Sukiennic, gdzie mogli nabyć pamiątki i doświadczyć autentycznej atmosfery handlu średniowiecznego.
Po dwóch dniach pełnych wrażeń uczniowie wrócili do szkoły z bagażem niezapomnianych doświadczeń i nowych spostrzeżeń o historii i kulturze Polski. Ta wycieczka nie tylko wzbogaciła ich wiedzę, ale również otworzyła oczy na piękno i wartość dziedzictwa narodowego. Dla wielu z nich była to podróż, która na zawsze pozostanie w ich wspomnieniach jako jedno z najbardziej niezwykłych przygód szkolnych.
39