REGULAMINY/PROCEDURY

        • ZASADY OCENIANIA UCZNIÓW PODCZAS ZDALNEGO NAUCZANIA

        • ROZDZIAŁ 9

           

          KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ

          WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY ZDALNEGO OCENIANIA UCZNIÓW

           

          § 72

           

          1.        W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dyrektor szkoły odpowiada za organizację realizacji zadań tej szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań, a w szczególności:

          1)   przekazuje uczniom, rodzicom i nauczycielom informację o sposobie i trybie realizacji zadań szkoły w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania;

          2)   koordynuje współpracę nauczycieli z uczniami lub rodzicami, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów, w tym dzieci i uczniów objętych kształceniem specjalnym, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze;

          3)   ustala, we współpracy z nauczycielami, tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas oraz na zajęciach realizowanych w formach pozaszkolnych, uwzględniając w szczególności:

          a)      równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,

          b)      zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,

          c)      możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,

          d)     łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,

          e)      ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć;

          4) ustala, we współpracy z nauczycielami, sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach;

          5) ustala warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, egzaminu semestralnego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny, a także warunki i sposób zaliczania zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych;

          6) ustala sposób dokumentowania realizacji zadań;

          7) wskazuje, we współpracy z nauczycielami, źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć, w tym materiały w postaci elektronicznej, z których uczniowie lub rodzice mogą korzystać;

          8) zapewnia każdemu uczniowi lub rodzicom możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia oraz przekazuje im informację o formie i terminach tych konsultacji;

          9) ustala z nauczycielami potrzebę modyfikacji odpowiednio zestawu programów wychowania przedszkolnego i szkolnego zestawu programów nauczania.

          2. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość mogą być realizowane w szczególności:

            1) z wykorzystaniem:

          a)                  materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem www.epodreczniki.pl,

          b)  materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,

          c)      materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii,

          d)     innych niż wymienione w lit. a–c materiałów wskazanych przez nauczyciela;

          2) przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia;

          3) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę  informacji między nauczycielem, uczniem lub rodzicem;

          4) przez informowanie rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu – w przypadku dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym, edukacją wczesnoszkolną, wczesnym wspomaganiem rozwoju, zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi oraz uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

           

          § 73

           

          1. Nauczyciel w szczególności:

          1) ustala tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach;

          2) uwzględnia potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne swoich uczniów;

          3) ustala sposób monitorowania postępów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów;

          4) informuje uczniów i rodziców o postępach w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach;

          5) dokumentuje realizację swoich zadań:

          6) zapewnia swoim uczniom i rodzicom możliwość konsultacji;

          7) modyfikuje realizację programu jeśli zachodzi taka potrzeba:

          8) korzysta ze środków komunikacji elektronicznej zapewniającej wymianę informacji z uczniem i rodzicem;

          9) informuje uczniów oraz rodziców dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym i edukacją wczesnoszkolną o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji;

          2. Wychowawcy klas koordynują pracę nauczycieli w zakresie wymiany informacji pomiędzy nauczycielami uczącymi w tej klasie a uczniami i rodzicami.

           

           

          § 74

           

          1. W zależności od specyfiki zajęć edukacyjnych oraz możliwości komunikacyjnych nauczyciela i ucznia kontrola osiągnięć uczniów może odbywać się w formie:

          1) ustnej (połączenie bezpośrednie online z nauczycielem);

          2) pisemnej (np. sprawdziany, kartkówki);

          3) praktycznej (karty pracy, prace samodzielne uczniów).

          2. Nauczyciele mogą przeprowadzać kartkówki, sprawdziany, testy online w klasach II-VIII. Nie jest to forma obowiązkowa.

          3. W klasach I-III należy stosować kontrolę osiągnięć uczniów poprzez połączenie bezpośrednie z uczniem.

          4. Po każdym zrealizowanym dziale programowym przeprowadzany jest sprawdzian/test lub podsumowanie w formie karty pracy.

          5. Sprawdziany/testy obejmujące szerszy zakres materiału nauczania (więcej niż pięć jednostek lekcyjnych) powinny być zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzone lekcją powtórzeniową.

          6. Uczeń powinien otrzymać w terminie do 2 tygodni od daty napisania pracy ocenę wyrażoną stopniem szkolnym.

          7. Uczeń ma prawo do poprawy oceny z pracy online w trybie uzgodnionym z nauczycielem przedmiotu. Każda ocena uzyskana w trybie poprawy jest dopisywana do oceny poprawianej.

          Warunki poprawy oceny:

          1) uczeń ma prawo do poprawy oceny ze sprawdzianu, karty pracy/testu w ciągu tygodnia od dnia sprawdzenia prac.

          2) jeżeli uczeń nie pisał karty pracy/testu z przyczyn losowych powinien ją napisać w ciągu tygodnia od dnia, kiedy może już uczestniczyć w zajęciach online.

          3) przy poprawianiu i pisaniu karty pracy/testu w drugim terminie kryteria ocen nie zmieniają się, a ocena wpisywana jest obok pierwszej oceny.

          4) kartkówki nie muszą być zapowiadane i mogą obejmować materiał z dwóch ostatnich lekcji.

          5) poprawianie ocen za inne prace zlecone przez nauczyciela np.praca badawcza, projekt ( nie dotyczy pracy domowej) – w terminie uzgodnionym z nauczycielem danego przedmiotu.

          6) po okresowym nieuczestniczeniu w zajęciach online z przyczyn losowych uczeń ma obowiązek uzupełnienia notatek w zeszycie przedmiotowym i zeszycie ćwiczeń. Jeżeli nieobecność wynosi 1-2 dni notatki należy uzupełnić na bieżąco. Przy dłuższej nieobecności – w terminie ustalonym z nauczycielem.

          7) O osiągnięciach i postępach ucznia rodzice/prawni opiekunowie będą informowani za pomocą różnych komunikatorów (na bieżąco).

          8) nauczyciel/wychowawca może kontaktować się telefonicznie z rodzicami/prawnymi opiekunami, jeżeli jest zaniepokojony postępami ucznia w nauce lub zupełnym brakiem jego aktywności na lekcjach online.

          9) ocena, jaką otrzymał uczeń w toku nauki zdalnej, na prośbę ucznia lub rodzica/prawnego opiekuna powinna być uzupełniona komentarzem słownym, motywującym ucznia do lepszej pracy.

          10) wszelkie formy oceniania muszą zapewnić uczniowi otrzymanie informacji zwrotnej na temat wyników jego uczenia się oraz aktywizować jego rozwój, wskazując mu kierunek poprawy.

          8. Przy ustalaniu oceniania z przedmiotów artystycznych i wychowania fizycznego należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie
      • 84 6897062
      • Szkoła Podstawowa w Tarnogrodzie, ul. 1 Maja 7 23-420 Tarnogród Poland
      • 667504684
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 843
  • Nasza strona na Facebooku