BIBLIOTEKA

        • SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM KOZIOŁEM

          W piątkowe przedpołudnie, 16 czerwca uczniowie z klas III i IV uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem dla dzieci i młodzieży Marcinem Koziołem. Odbyło się ono w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie.

           

          ****************************************************************************

          POTKANIE Z PISARKĄ ROKSANĄ JĘDRZEJEWSKĄ-WRÓBEL

          Dnia 5 czerwca 2023 roku o godzinie 12:00, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie wybrali się do Biblioteki Miejskiej na spotkanie z pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani”.

          Tematem rozmowy były wątki zawarte w książce pt. ,,Stan Splątania”. Autorka wyjaśniła motyw napisania książki, w której opisała problemy młodzieży ale także i starszych ludzi. Zachęcając młodzież do rozmowy kilkukrotnie czytała wybrane fragmenty ze swojej książki. Mówiła w sposób zrozumiały dla nastolatków, co ułatwiło wymianę zdań i dawało większe możliwości do zadawania pytań. Uczestnicy spotkania chętnie wyrażali swój punkt widzenia na poruszane zagadnienia. Pisarka pokazała zdjęcia i obrazki, które pomagały zrozumieć sens jej wypowiedzi i odnosiły się do opisanych w tekście wątków. Dla jeszcze lepszego zrozumienia przekazu, Roksana Jędrzejewska-Wróbel rysowała schematy funkcjonowania współczesnego społeczeństwa żyjącego ciągle pod presją oraz społeczeństwa, gdzie ważny jest człowiek. Dzięki tym schematom uczniowie mogli spojrzeć inaczej na „pajęczynę”, że to jest sieć, która łączy ludzi ze sobą. Natomiast „drabina” powoduje życie w ciągłym napięciu i presji. Warto przeczytać tę książkę, gdyż można inaczej spojrzeć na otaczający świat.

          /Maja Dziura/

          ****************************************************************************

          DZIEŃ Z LEKCJĄ MUZEALNĄ – POWSTANIE STYCZNIOWE: WYDARZENIA I MILITARIA

          W tym roku przypada 160. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Chcąc uczcić ten ważny ruch narodowowyzwoleńczy z 1863 r. do naszej szkoły zaproszeni zostali pracownicy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, którzy 7 czerwca prowadzili lekcje muzealne dla uczniów z klas IV, V i VI. Pan Tomasz Brytan zaprezentował młodzieży najważniejsze fakty i osoby związane z powstaniem. Szczególną uwagę zwrócił na okoliczności postawienia Pomnika z Krzyżem przy parkanie Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie postawionego ze składek. Uroczystość ta z obecnością biskupa i proboszczów z okolicznych parafii odbyła się 5 sierpnia 1861 roku, aby uczcić ofiary manifestacji patriotycznej w Warszawie. Natomiast Pan Tomasz Bordzań zaprezentował zbiór militariów i umundurowanie powstańców styczniowych. Wyjaśnił jak robiona patrony czyli ładunki, do których niezbędny był czarny proch, papierek i ołów. Każdy uczestnik mógł wziąć do ręki repliki broni. Panowie odpowiadali również na liczne pytania młodych ludzi. Takie żywe lekcje historii zapewne pozostaną na dłużej w pamięci uczniów.

          ****************************************************************************

          PRZEDSTAWIENIE "ŚPIĄCA KRÓLEWNA" DLA UCZNIÓW Z KLAS I-III I DLA PRZEDSZKOLAKÓW

          Koło teatralne "Bajarze" działające w bibliotece szkolnej wystąpiło przed uczniami z klas I-III naszej szkoły oraz przed dziećmi z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie. W wykonaniu młodych aktorów z klas: IIa, IIb, IVa, Va i Vb widzowie zobaczyli baśń pt. "Śpiąca Królewna". 

          ****************************************************************************

          NAGRODY DLA GABRYSI I NIKOLI W POWIATOWYM KONKURSIE "PIELĘGNUJĄC PRZESZŁOŚĆ TWORZYMY PRZYSZŁOŚĆ"

          W czwartkowe przedpołudnie w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji Powiatowego Konkursu "Pielęgnując Przeszłość Tworzymy Przyszłość", w którym nagrody zdobyły dwie uczennice z naszej szkoły: Gabriela Maśko i Nikola Siciarz. Dyplomy i upominki za udział otrzymały również: Emilia Gorzkowska, Magda Larwa, Julia Przytuła, Karolina Mulawa, Lena Gleń i Hanna Drzał. Prace wykonane przez dziewczynki związane były z ciekawymi miejscami Tarnogrodu. Przed uroczystością czwartoklasistki obejrzały 24 konkursowe prace oraz uczestniczyły w lekcji biblioteczno-regionalnej przeprowadzonej przez Panią Marię Szeliga dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju.

          ****************************************************************************

          KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I-III pt. "UTWORY ALEKSANDRA FREDRY W ILUSTRACJI"

          BibliotekaPedagogiczna w Zamościu zaprasza uczniów z klas I-III do udziału

          w Regionalnym Konkursie Plastycznym pt. "Utwory A. Fredry w ilustracji".

          Zadaniem uczestnika konkursu jest plastyczna interpretacja wybranego utworu Aleksandra Fredry,

           na odwrocie pracy konkursowej należy umieścić metryczkę zawierającą: imię, nazwisko oraz klasę, do której uczęszcza autor pracy, nazwę i adres placówki, imię i nazwisko nauczyciela/opiekuna, pod kierunkiem którego uczeń przygotował pracę, tytuł noweli do której powstała ilustracja,

           do pracy należy dołączyć formularz zgłoszeniowy/zgody podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego dziecka (zał. nr 1 Zal._1_Karta_zgloszenia_(2).pdf),

           uczestnik może złożyć tylko jedną pracę, praca powinna zawierać tytuł noweli, której jest interpretacją,  pracę wraz z załączonym formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 29 maja 2023 r,

           

          https://poezja.org/wz/zbior/Wiersze_dla_dzieci/Aleksander_Fredro

           

           

          ****************************************************************************

          ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA

          Eliminacje szkolne dla klas IV-VI odbędą się 11 maja 2023 r.

           

          Uczniowie z kl. I-III zakwalifikowani do udziału w konkursie pięknego czytania "Radość Czytania", który odbędzie się 11 maja 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie:

          Aleksandra Pietras IIb

          Paulina Rój IIb

          Maria Sawastynowicz IIIa

          Maja Bień Ib

          Julia Ivanytska Ib

          Kacper Piskorski Ia

          Aleksander Bryła Ia

          Claudia Roberts Ia

          • ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA - Obrazek 1

            ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA - Obrazek 2

          ****************************************************************************

          KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ - MAJ

          ****************************************************************************

          UCZNIOWIE Z KLAS IV i Vb W KONKURSIE CZYTELNICZYM CZY ZNASZ?

          Wśród finalistów etapu powiatowego znalazły się dwie czwartoklasistki: Nikola Siciarz i Gabriela Maśko.

          W dniu 19 kwietnia pięcioro uczniów z naszej szkoły: Gabriela Maśko, Nikola Siciarz, Jakub Mazurek, Marta Mazurek i Martyna Małek, uczestniczyło w etapie powiatowym Regionalnego Konkursu Czytelniczego dla klas IV-VI "Czy znasz...?", który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej Filia w Biłgoraju. Aby wziąć udział w konkursie uczniowie mieli za zadanie przeczytać 5 wyznaczonych książek i zapamiętać ich treść. Podczas I etapu konkursu mieli za zadanie rozwiązać test zawierający szczegółowe pytania. Kolejny etap odbędzie się 26 kwietnia w Zamościu. Podczas wizyty w Biłgoraju nasi uczniowie odwiedzili Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, gdzie z zainteresowaniem obejrzeli wystawy i uczestniczyli w lekcji historii. Przed powrotem do domu cała grupa udała się na pyszną pizzę.

           

          ZAPRASZAMY NA POWIATOWY PRZEGLĄD TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH

          W poniedziałek 17 kwietnia o godz. 10 w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury rozpocznie się święto teatru dziecięcego i młodzieżowego. Na scenie zaprezentują się uczniowie z koła teatralnego biblioteki szkolnej "Bajarze". Serdecznie zaprasza na przedstawienie pt. "Śpiąca Królewna",

          ****************************************************************************

          MISTRZOWIE CZYTELNICTWA W ZAMOŚCIU

          Czworo uczniów z kl. II i III Julka, Maciek, Marysia i Pola, pierwszy dzień wiosny spędziło w Zamościu na II etapie Regionalnego Konkursu Czytelniczego „Czy znasz…?, który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej. Młodzi czytelnicy po odebraniu dyplomów udali się do MD na posiłek a potem spacetowali po zamojskim rynku oraz odwiedzili sklep ze słodkościami.

          ****************************************************************************

          SUKCES UCZNIÓW W I ETAPIE REGIONALNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO „CZY ZNASZ...?”

          Gratulacje dla Maćka Mazurka (58/60 p.) Marysi Sawastynowicz (59/60 p.), Poli Siciarz (59/60 p.), i Julii Szumiec  (59/60 p.) awansu do II etapu konkursu, który odbędzie się 21 marca w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.👏👏👏

          I etap regionalnego konkursu czytelniczego „Czy znasz...?” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego odbył się 14 marca 2023 r. W konkursie wzięło udział 188 uczniów z 40 szkół podstawowych.

          Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne rozwiązanie testu wiedzy złożonego z 60 pytań.

          Pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie: Mira Lobe „Babcia na jabłoni”, Barbara Kosmowska „Niezłe ziółko”,  Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”,  Ewa Zawisza-Wilk „Plasterki na tęsknotę”.

          Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 45 uczniów w tym 4 z naszej szkoły..

          ****************************************************************************

          UCZNIOWIE Z KLAS II i III W KONKURSIE CZYTELNICZYM CZY ZNASZ?

          Pięcioro uczniów z naszej szkoły uczestniczyło dzisiaj w Bibliotece Pedagogicznej Filia w Biłgoraju w etapie powiatowym Regionalnego Konkursu Czytelniczego "Czy znasz...?". Aby wziąć udział w konkursie dzieci miały za zadanie przeczytać 4 wyznaczone książki i zapamiętać ich treść. Podczas przygotowania do konkursu młodzi czytelnicy opowiadali o wydarzeniach i bohaterach, odpowiadali na różne pytania, rozwiązywali testy i odczytywali ciekawe fragmenty. Podczas I etapu konkursu mieli za zadanie rozwiązać test zawierający szczegółowe pytania. Teraz czekamy na ogłoszenie wyników.

          Podczas wizyty w Biłgoraju nasi uczniowie odwiedzili Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, gdzie z zainteresowaniem obejrzeli wystawy i uczestniczyli w lekcji historii.

          Przed powrotem do domu cała grupa udała się na pyszną pizzę.

          Brawo Wy!

           

          ****************************************************************************

          REGIONALNY KONKURS CZYTELNICZY DLA KLAS IV -VI "CZY ZMASZ...?

          ⤵️⤵️⤵️

          Zapraszamy uczniów szkół podstawowych klas IV - VI powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego do udziału w regionalnym konkursie czytelniczym „Czy znasz...?”.

          👉Zadaniem każdego uczestnika konkursu będzie samodzielne rozwiązanie testu wiedzy.

          Pytania konkursowe zostaną przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie:

          📖Michael Ende „Momo albo Osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas”,

          📖Olaf Fritsche „Czarny rycerz”,

          📖Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem”,

          📖Dariusz Rekosz „Mors, Pinky i trzynasta komnata”,

          📖Moony Witcher „Dziewczynka z Szóstego Księżyca”.

          👉Zgłoszenia przyjmowane są do 14.04.2023 r. pod adresem 📧konkursy@bipe.pl

          👉Konkurs odbędzie się w dwóch etapach:

          - I etap powiatowy – 19.04.2023 r. o godz. 11.00,

          - II etap regionalny – 26.04.2023 r. o godz. 10.00.

          Dodatkowe informacje: ☎️ 84 638 49 39 wew. 25 lub wew. 23

          Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie‼️‼️‼️

          📎REGULAMIN KONKURSU https://www.bipe.pl/.../aktual.../zamosc/Rok_2023/24/reg.pdf

          📎WYKAZ LITERATURY https://www.bipe.pl/.../aktual.../zamosc/Rok_2023/24/lit.pdf

          📎KARTA ZGŁOSZENIA https://www.bipe.pl/.../aktualn.../zamosc/Rok_2023/24/kz.pdf

          ****************************************************************************

          "GDZIE MIESZKAŁA MALA?" - WSPANIAŁA LEKCJA HISTORII LOKALNEL W MBP W TARNOGRODZIE

          W Bibliotece Miejskiej w Tarnogrodzie 9 marca 2023 r. miała miejsce promocja książki „Kot Mali”. Autorka książki Mala Kacenderg (Szorer) urodziła się w 1927 roku w Tarnogrodzie. W swoim pamiętniku opisała realia drugiej wojny światowej i tragiczną sytuację narodu żydowskiego. Mala jako dwunastoletnie dziecko zostaje zamknięta w getcie w Tarnogrodzie. Wymyka się z niego, by zdobywać jedzenie dla rodziny. Zostaje postawiona przed dylematami, które złamałyby dorosłego. Jak ma powiedzieć rodzicom, że jej brat został zastrzelony? Czy powinna uciekać z Tarnogrodu, wiedząc, że zostawia swojego dziadka na pewną śmierć?

          W swoim pamiętniku opowiada o samotności w czasie wojny, kiedy jedyną przyjaciółką jest kotka. Przybłęda okazuje się Aniołem Stróżem ostrzegającym ją przed nazistami. Jej towarzystwo pozwala Mali przezwyciężyć strach, kiedy musi się ukrywać w ciemnym lesie. Książki takie jak ta - które są wspomnieniami, nie podlegają ocenie bo jak można oceniać ludzkie przeżycia? Takie książki po prostu się czyta. W historii Mali pomimo wielu tragedii znajdziemy też coś dobrego - nieprzeniknioną wolę życia i nadzieję. To niesamowite ile siły miała ta mała dziewczynka i ile przeszła. Musicie poznać jej losy.

          W spotkaniu uczestniczyli: Kamil Kopera historyk z Instytutu Pileckiego w Warszawie związany z programem „Zawołani po imieniu” poświęconym Polakom, którzy zostali zamordowani za udzielanie pomocy Żydom, dr Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Teresa Lis, która jako dziecko wraz z rodzicami została wysiedlona do Niemiec w 1943 roku, burmistrzowie – Paweł Dec i Tomasz Legieć, młodzież z Tarnogrodu, Różańca, Luchowa i Woli Różanieckiej, regionaliści oraz mieszkańcy Tarnogrodu.

          Chętni, którzy chcą poznać losy Mali mogą książkę wypożyczyć lub kupić.

          ****************************************************************************

          " BLIŻEJ TEATRU, BLIŻEJ SEJMIKU" - WARSZTATY TEATRALNE

          Tarnogrodzki Ośrodek Kultury

          W piątek, 3 marca 2023 r. przed uroczystym otwarciem 48. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych odbyły się zajęcia BLIŻEJ TEATRU, BLIŻEJ SEJMIKÓW prowadzone przez członków Rady Artystycznej.

          Pierwszą część - warsztatową - dla Teatru Młodszych Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury poprowadzili prof. Bożena Suchocka i prof. Edward Wojtaszek. Uczestnicy tworzyli etiudy jednoosobowe, w parach lub w większych grupach na zadane tematy. Prowadzący omawiali zachowanie na scenie, zwracając uwagę na ruch sceniczny, gesty, mimikę. Zdradzili sposoby na wyrażanie uczuć i właściwe planowanie scenek. Grupa świetnie się bawiła i wiele nauczyła. Drugą część - wykładową - poprowadzili prof. Lech Śliwonik i prof. Katarzyna Smyk. Przybyła na nią dodatkowo grupa dzieci i młodzieży z tarnogrodzkiej podstawówki. Profesor Śliwonik pokazał uczestnikom fragmenty filmu „Antygona w stodole”, uzmysławiając im, jak dawniej wyglądało życie na wsi, jak wiejska społeczność tworzyła teatr. Prof. Katarzyna Smyk omówiła ważne zwyczaje i tradycje, które często pokazywane są na scenie podczas sejmików. Swój wykład zilustrowała zdjęciami ze spektakli. w sobotę dla wszystkich uczestników odbyła się  kolejna część warsztatów. 

          ****************************************************************************

          WALENTYNKI W BIBLIOTECE

          "Nie pamiętam tytułu, ale okładka była czerwona" to tegoroczne hasło walentynkowe w bibliotece szkolnej. Na czytelników czekały na półkach książki z czerwonymi okładkami, baloniki i serduszka z walentynkowymi wierszykami, które potem można było podrzucić koleżance lub koledze do kieszeni lub do plecaka. Każdy z zaciekawieniem czytał wylosowany wierszyk i z uśmiechem na twarzy zabierał serduszko że sobą.

          #walentynki2023 #bibliotekaszkolna

          #nprcz #nprcz20NPRCz2.0

          ****************************************************************************

          ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WYZWANIACH KSIĄŻKOWEGO NIEKALENDARZA

          Mamy Projekt wraz z Narodowym Centrum Kultury i biblioteka szkolna zaprasza uczniów z naszej szkoły do udziału w wyzwaniu KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ, który jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Na każdy miesiąc opracowane zostały ciekawe zestawy wyzwań czytelniczych. A więc zaczynamy!!!

          Pierwsze wyzwanie to ROMANTYCZNY LUTYheart

          Po szczegółowe informacje zapraszam do biblioteki szkolnej.

           

          ******************************************************************************

          WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO W RAMACH PROJEKTU "MAGICZNA MOC BAJEK"

          ************************************************************************************

          ZAPRASZAMY DOZABAWY CZYTELNICZEJ - CZYTAJ GŁOŚNO 15 MINUT CODZIENNIE

          Pobierz lub weź z biblioteki szkolnej "Kartę codziennego czytania głośno". W karcie w drugiej kolumnie tabeli przy dacie należy wpisać tytuł czytanego głośno przez 15 minut tekstu (mogą być teksty z dowolnego podręcznika, artykuły z czasopism, książki). Potwierdzeniem codziennego wykonania zadania jest podpis rodzica. Celem akcji jest doskonalenie umiejętności czytania,  która stanowi o karierze szkolnej ucznia. Po zakończeniu miesiąca kartę należy oddać w bibliotece szkolnej. Zabawa trwa od 8 grudnia 2022 r. do 7 stycznia 202 r.Za wypełnioną solidnie kartę czekają niespodzianki.

          KARTA_CODZIENNEGO_CZYTANIA(2).doc

          ************************************************************************************

          UCZNIOWIE Z NASZEJ SZKOŁY UDZIELAJĄ WYWIADU I WYSTĘPUJĄ W MIĘDZYPOKOLENIOWEJ DEBACIE OXFORDZKIEJ

          Dzień 2 grudnia 2022 r. na pewno zapisze się w pamięci uczniom z naszej szkoły. Od 1 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościła ekipa telewizyjna TVP Kultura, która przygotowywała materiał filmowy do audycji o bibliotece. Dyrektor MBP p. Joanna Puchacz oczywiście zaprosiła na nagrania naszych uczniów.

          O godzinie 9 rano swój pierwszy telewizyjny wywiad o czytaniu i książkach udzielił Maciek Mazurek. Drugoklasista chętnie odpowiadał na różne pytania zadawane przez pana redaktora, który był pod wrażeniem drugoklasisty czytającego tak dużo książek i to wcale nie bajek.

          Gdy wybiła godzina 10 do drzwi Miejskiej Biblioteki zapukała grupa uczniów, aby wziąć udział w Międzypokoleniowej Debacie Oxfordzkiej „Świat książki kontra świat wirtualny”. Ochotnicy z klas IV-VIII przez dwa tygodnie przygotowywali się do debaty, poznawali jej zasady, zapisywali a potem na spotkaniach prezentowali swoje argumenty. Każdy z uczestników miał wolny wybór, której tezy będzie bronił i w naturalny sposób powstały dwie grupy. W skład reprezentacji weszli: Nikola Siciarz, Hanna Drzał, Maja Kurzydło, Julia Przytuła, Paulina Fus, Jakub Mazurek, Szymon Rogala, Aleksander Magoch, Rafał Lewkowicz, Gabriel Koza, Jakub Szymanik, Julita Rój, Alicja Borek, Łukasz Nowicki, Gabriela Petlak, Cyprian Rogala, Aleksander Bucior, p. Magdalena Futoma i p. Anna Kuziak. W Loży Ekspertów zasiadały p. Maria Szeliga, p. Bożena Śmieciuch i p. Halina Sarzyńska. Debatę prowadziła Marszałkini Oliwia Olejnicka.

          Warto było posłuchać jak młodzi ludzie dojrzale i obiektywnie argumentowali swoje zdanie, ucząc się przy tym publicznego wypowiadania się (zwłaszcza przed kamerą), słuchania zdania innych i właściwej postawy i zwrotów podczas debaty. Loża Ekspertów doceniając wystąpienia argumentacyjne dwóch drużyn przyznała równorzędne miejsca. Młodzież zgromadzona na widowni nagrodziła swoje koleżanki i kolegów gromkimi brawami. 

          Teraz wszyscy czekają na emisję w TVP Kultura :)

          ************************************************************************************

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          Dnia 1 XII 2022r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Specjalnie na tę okazję uczniowie przygotowali krótką część artystyczna. Następnie  uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz Królowa Śniegu. Po takim wprowadzeniu  nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki oraz zakładki do książek, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Po akademii uczniowie zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów

          ************************************************************************************

          WŁAŚNIE RUSZYŁA WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW W NASZEJ SZKOLE.

          Zapraszamy do udziału w konkursie.

          Po dodatkowe informacje i kartę zgłoszenie zapraszamy do biblioteki szkolnej.

          Zapraszamy też na stronę  https://wielkaliga.pl/ , gdzie znajdziecie więcej szczegółów dotyczących konkursu. 

           

          WYKAZ KSIĄŻEK DLA KL. I-III 

          Czytelnicy wybierają i czytają co najmniej 5 książek i w domu uzupełniają mini test, który do każdej wybranej książki otrzymają w bibliotece :)

          (TERMIN DO 22 GRUDNIA 2022 r.)

          1. A001 - Kopciuszek , Hanna Januszewsk

          2. A014 - Lotta z ulicy Awanturników , Astrid Lindgren , tł. Marii Olszańskiej

          3. A018 — Pilot i ja , Adam Bahdaj

          4. A020 ​​- Pippi Pończoszanka , Astrid Lindgren , tł. Irena Szuch-Wyszomirska

          5. A027 - Dżok. Legenda o psiej wierności , Barbara Gawryluk

          6. A029 - Detektyw Pozytywka , Grzegorz Kasdepke

          7. A031 - Asiunia , Joanna Papuzińska

          8. A032 - O psie, który jeździł koleją , Roman Pisarski

          9. A033 - Malutka czarownica , Otfried Preussler , tł. Hanna Ożogowska i Andrzej Ożogowski

          10. A038 - Afryka Kazika” , Łukasz Wierzbicki

          11. A039 - 120 Przygód Koziołka Matołka” , Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz

          12. A043 - Miś Paddington , Michael Bond , tł. Klaudia Iwanicka lub Kazimierz Piotrowski

          13. A044 - Dzień czekolady , Anna Onichimowska

          14. A047 - Kubuś Puchatek , Alan Alexander Milne , tł. Ireny Tuwim

          15. A050 - Plastusiowy pamiętnik , Maria Kownacka

          16. A058 - Puch, kot nad koty , Jan Grabowski

          17. A061 - Mali bohaterowie , Barbara Gawryluk

          18. A066 - Kapelusz Pani Wrony , Danuta Parlak

          19. A077 - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. T. 9. „Tajemnica szkoły , Martin Widmark, Helena Willis , tł. Barbary Gawryluk

          20. A080 - Sposób na Elfa , Marcin Pałasz

          KLASY IV-VI

          Czytelnicy wybierają i czytają co najmniej 5 książek i w domu uzupełniają mini test, który do każdej wybranej książki otrzymają w bibliotece :)

           

           

          (TERMIN DO 22 GRUDNIA 2022 r.)

          1. B010 - Dziecko z parku , Barbara Kosmowska

          2. B016 - Tajemniczy ogród , Frances Hodgson Burnett , tł. J. Włodarkiewicz lub A. Staniewska

          3. B021 - Księga dżungli , Rudyard Kipling , tł. J. Birkenmajera

          4. B022 - Duch starej kamienicy , Anna Onichimowska

          5. B023 - Dynastia Miziołków , Dynastia Miziołków

          6. B024 - Lassie wróć! , Eric Knight , tł. Czesław Dembiński

          7. B027 - Alicja w Krainie Czarów , Lewis Carroll

          8. B029 - Mikołajek , Jean-Jacques Sempé i René Goscinny , tł. Tola Markuszewicz i Elżbieta Staniszkis

          9. B033 - Matylda , Roald Dahl , tł. Mariusza Arno Jaworowskiego

          10. B035 - Bromba i inni , Maciej Wojtyszko

          11. B037 - Opowieści z Narnii”. Cz. 3. „Podróż Wędrowca do Świtu , Clive Staples Lewis , tł. Andrzej Polkowski

          12. B038 - Opowieści z Narnii”. Cz. 4. „Srebrne krzesło" , Clive Staples Lewis , tł. Andrzej Polkowski

          13. B043 - Tomek w krainie kangurów , Alfred Szklarski

          14. B048 - Magiczne drzewo”. T. 1. „Czerwone krzesło” , Andrzej Maleszka

          15. B053 - Czarownica piętro niżej , Marcin Szczygielski

          16. B060 - Chłopcy z Placu Broni , Ferenc Molnar , tł. J. Mortkowiczowa

          17. B063 - Arka Czasu , Marcin Szczygielski

          18. B071 - Kto do Malali? , Renaty Piątkowskiej

          19. B076 - Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” , Rafał Kosik

          20. B084 - Kapelusz za 100 tysięcy , Adam Bahdaj

           

           

          KLASY VII-VIII

          Czytelnicy wybierają i czytają co najmniej 5 książek i w domu uzupełniają mini test, który do każdej wybranej książki otrzymają w bibliotece :)

          (TERMIN DO 22 GRUDNIA 2022 r.)

          1. C001 - Za odcinek pierwszej miłości , Hanna Ożogowska

          2. C002 - Kłamczucha , Małgorzata Musierowicz

          3. C003 - Kwiat kalafiora , Małgorzata Musierowicz

          4. C006 - Wnuczka do orzechów , Małgorzata Musierowicz

          5. C007 - Księga strachów , Zbigniew Nienacki

          6. C010 - Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”. T. 1. „Złodziej pioruna , Rick Riordan , tł. Agnieszki Fulińskiej

          7. C011 - Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”. T. 2. „Morze potworów” , Rick Riordan , tł. Agnieszki Fulińskiej

          8. C012 - Mały Książę , Antoine de Saint-Exupéry , tł. Jana Szwykowskiego

          9. C015 - Siódme wtajemniczenie , Edmund Niziurski

          10. C016 - Przygody Tomka na Czarnym Lądzie , Alfred Szklarski

          11. C017 - Tomek w Gran Chaco , Alfred Szklarski

          12. C022 - Stowarzyszenie umarłych poetów , Nancy H. Kleinbaum , tł. Paweł Laskowicz

          13. C023 - Zwiadowcy”. Księga 1. „Ruiny Gorlanu , John Flanagan , tł. Stanisława Kroszczyńskiego

          14. 026 - Przygody Sherlocka Holmesa , Artur Conan Doyle , tł. Irena Doleżał-Nowicka

          15. C033 - Ludzie jak wiatr , Krystyna Siesicka

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW RUSZYŁA - Obrazek 1

           

          ************************************************************************************

          MAMY TO! NASZA NOC BIBLIOTEK!

          Po długich oczekiwaniach nadeszła #NocBibliotek w naszej szkole. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmiało „To się musi powieść! Czyli podróż do Japonii”. O wydarzeniu informowały plakaty wywieszone dwa tygodnie wcześniej w bibliotece szkolnej i na korytarzu.

          W piątek 18 listopada 2022 r. o godzinie 18, ponad 40 uczniów z klas III-VIII wyposażonych w karimaty, śpiwory, poduszeczki i tradycyjne latarki zameldowało się ponownie w szkole, aby spędzić w niej niecodzienny czas. Po rozlokowaniu się na korytarzu i wymoszczeniu posłania na karimatach przyszła pora na pierwszy punkt programu, a mianowicie powitanie TAJEMNICZYCH GOŚCI. Dziewczynki i chłopcy musieli odgadnąć kto ich odwiedzi i zadawali pytania, a udzielane na nie odpowiedzi bardzo szybko nakierowały ich na właściwe wskazanie na Grupę Eksploratorów czyli p. Janusza Szabata i p. Piotra Magocha. Panowie opowiadali o swojej pasji, pokazywali znalezione artefakty i odpowiadali na dociekliwe pytania uczniów. Uczestnicy Nocy Bibliotek mieli możliwość dotknąć śladów historii naszego miasta oraz zapoznać się ze sprzętem , którym posługują się eksploratorzy. Po podziękowaniu za niezwykle ciekawe opowieści i pożegnaniu gości wszyscy udali się do naszej szkolnej kuchni na kolację, czekała tam też niespodzianka w postaci smakowitych japońskich placków przygotowanych przez Nikolę, Gabrysię i Karolinę. Była też gorąca herbatka i kanapki, które każdy sam sobie przygotowywał według własnego gustu.

          Po kolacji cała grupa udała się na nocne zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie. Z wielką radością młodych ludzi przywitała tam dyrektor p. Joanna Puchacz. Były niesamowite opowieści o historii, literaturze oraz pamiątkowy wpis do Kroniki Biblioteki. Wszyscy chętnie oglądali książki opisujące miejsca, wydarzenia i osoby z Tarnogrodu. Był również wykład o japońskich Mangach, ciekawostki o tych książkach opowiadała Paulinka.

          Po powrocie do szkoły uczniowie obejrzeli japoński film animowany i mogli iść spać… Była godzina 23:30 czyli najlepszy czas na rozpoczęcie nocnej gry terenowej w szkole. Uczestnicy po wylosowaniu grup otrzymali „karty podróżnika”, długopisy i wskazówki do zagadki. Wyposażeni w tradycyjne latarki ręczne lub czołowe w ciemne szkolne korytarze aby rozwiązać 11 zagadek związanych z Japonią. Członkowie każdej drużyny współpracowali ze sobą, pilnowali się i pomagali sobie. Po zaliczeniu zadań wypełnione „karty podróżnika” oddawali w bibliotece i udawali się na swoje miejsce noclegowe, a była godzina około 1:30.

          Rano podsumowując nocną przygodę wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki (wszak to była Noc Bibliotek) oraz pozowali do wspólnego zdjęcia.

          Do zobaczenia!

          ************************************************************************************

          „BRZECHWA ZOBRAZOWANY” - KLASA IIIA NA WARSZTATACH KULTURALNO-EDUKACYJNYNO-ILUSTRATORSKICH

          W ramach projektu „Brzechwa zobrazowany” 3 października 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej zostały zorganizowane warsztaty kulturalno-edukacyjne i ilustratorskie, które prowadziły: Agata Korcz-Rozłowska oraz Barbara Flores. W warsztatach uczestniczyli uczniowie z klasy IIIa. Warsztaty rozwijały kulturę czytelniczą trzecioklasistów, spostrzegawczość, kreatywność oraz wyobraźnię artystyczną. Pierwszym zadaniem dzieci było odnalezienie jak najwięcej bohaterów wierszy Jana Brzechwy „zobrazowanych na wystawie”. Potem były rozmowy o cechach bohaterów, ale również o mocnych stronach uczestników warsztatów. Świetną zabawą było przy pomocy nici zilustrowanie podróży sójki, która wybierała się za morze. Podsumowaniem zajęć było stworzenie wspólnej ilustracji ptaka, każdy miał za zadanie namalować inną część. Jedni przygotowywali oko, inni pióra, skrzydła, nogi czy też ogon. Po wycięciu przygotowanych elementów uczniowie przyklejali je na dużym kartonie i w ten sposób powstał fantastyczny ptak.

          *************************************************************************************

          Z KULTURĄ ZA PAN BRAT – UCZNIOWIE NA WERNISAŻU WYSTAWY

          W sobotnie południe 1 października, grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wernisażu wystawy „Brzechwa zobrazowany”, który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie. Na wystawie prezentującej ponad 100 obrazków  uczniowie zobaczyli jak mistrzowie polskiej ilustracji podchodzili do wierszy Brzechwy. Są tutaj przykłady zarówno najstarszych ilustracji, poczynając od lat 30. i rysunków Franciszki Themerson, przez mistrzów polskiej ilustracji: Wojciecha Zamecznika, Stanisława Zamecznika, Józefa Wilkonia, Jana Marcina  Szancera, aż do czasów współczesnych i interpretacji plastycznych: Grażki Lange, Lecha Majewskiego, Pawła Mildnera, Marianny Sztymy. Przewodnikiem uczniów po świecie ilustracji do wierszy Brzechwy była kuratorka wystawy p. Anna Skrzypek-Duda.

          Organizatorem wystawy jest Fundacja „Kreatywna Przestrzeń”.

          *************************************************************************************

          OGÓLNOPOLSKA AKCJA #CZYTAMYZSERCEM

          W dniach 29-30 września w naszej szkole zorganizowana została Akcja "Czytamy z Sercem", do której zostali zaproszeni wszyscy uczniowie.

          Główne cele akcji to promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

          W ramach akcji odbyły się:

          1. uczniowie przyszli do szkoły w czerwonych ubraniach.

          2. Głośne czytanie tekstów o sercu w bibliotece i w klasach II-III.

          3. Pogadanki w klasach na temat serca - budowy serca i jego funkcji, chorób serca i transplantologii oraz udzielania pierwszej pomocy.

          4. Kolorowanie wielkiego serca w bibliotece oraz rysowanie serc na kartkach przez drugo i trzecioklasistów. 

          5. Każdy uczeń w szkole otrzymał ulotkę "Jak dbać o serce" lub złotą myśl o sercu.

          6. Udział w wyzwaniu #sercedlagabi

          7. Warsztaty z długopisami 3D - uczniowie z kl. VIb i IVb projektowali i wykonywali trójwymiarowe serduszka do breloczków lub wisiorków

          8. Spacer Serc - rozdawanie mieszkańcom ulotek i książeczek o tematyce profilaktycznej, które otrzymaliśmy z naszego ośrodka zdrowia.

          W bibliotece ciągle trwa i nadal można oglądać wystawę rysunków z sercami, kolorować wielkie serce oraz głośno czyta

          ZAPRASZAMY!

           

           

          *************************************************************************************

          NARODOWE CZYTANIE - "BALLADY I ROMANSE" ADAMA MICKIEWICZA

          W dniu 3 września na scenie letniej przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury odbyło sie 11. Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizatorem "tarnogrodzkiego czytania" była Miejska Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie oraz Tarnogrodzki Ośrodek Kultury. 

          https://sptarnogrod.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9NzIzJmFsYnVtaWQ9YWxidW0%3D

          *********************************************************************************

          „KSIĄŻKA UCZY, LECZY, POMAGA” - SPOTKANIE Z GABRIELĄ FIGURĄ

          • 29 sierpnia 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Gabrielą Figurą – dziennikarką, animatorką kultury, koordynatorką projektów, trenerką, miłośniczką książek w ramach projektu „Profilaktyki uzależnień”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły

            Czytanie książek rozwija, także inspiruje. Spotkanie w bibliotece z młodzieżą było szansą na pokazanie im, że w książkach można znaleźć o wiele ciekawsze historie i przeżycia niż w telefonie, czy w komputerze.

            Podczas spotkania Gabriela Figura opowiedziała co czytała w dzieciństwie i też o tym dlaczego jej zdaniem literatura jest ważna i może nie jednokrotnie być pomocna w życiu.

            Celem spotkania było promowanie działań związanych z profilaktyką i przeciwdziałaniem uzależnieniom od telefonów komórkowych, tabletów, komputerów, gier komputerowych, telewizji.

             Podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży na temat konsekwencji wynikających z nadmiernego spędzania czasu przy urządzeniach elektronicznych oraz niebezpieczeństw wiążących się z korzystania z Internetu. Promowanie czytania, zdrowego stylu życia oraz aktywnego spędzania czasu wolego.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie
      • 84 6897062
      • Szkoła Podstawowa w Tarnogrodzie, ul. 1 Maja 7 23-420 Tarnogród Poland
      • 667504684
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 2063
  • Nasza strona na Facebooku