W ramach corocznej akcji "Łączy nas Pamięć", wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu (SKW) po raz kolejny wzięli udział w sprzątaniu miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej.
Jednym z tych miejsc pomnik ofiar Holocaustu, stojący w miejscu będącym świadkiem niewyobrażalnych cierpień i zbrodni, bedącym symbolem pamięci o ofiarach nazistowskiego reżimu. Wolontariusze, świadomi znaczenia pamięci historycznej i obowiązku jej pielęgnowania, co roku angażują się w porządkowanie tego wyjątkowego miejsca. Akcja "Łączy nas Pamięć" ma na celu nie tylko utrzymanie czystości i porządku na terenach związanych z historią, ale także edukację młodzieży na temat przeszłości, której nie wolno zapomnieć.
W czerwcu młodzi ludzie uprzątnęli również groby ś.p. Karola Rosochacza i jego brata, ludzi zasłużonych dla Tarnogrodu. Karol Rosochacz, powszechnie zwany „panem magistrem”, był członkiem ZWZ-AK, pierwszym kierownikiem biblioteki oraz wieloletnim nauczycielem szkoły w Tarnogrodzie. Jego brat, Roman Rosochacz, był także członkiem ZWZ-AK. Bracia byli osobami samotnymi, zatem nie mają nikogo, kto mógłby zająć się ich miejscem pochówku.
Tuż po zakończeniu roku szkolnego, 24 czerwca grupa wolontariuszy posprzątała teren wokół pomnika stojącego w Rynku Tarnogrodu, który został ufundowany przez mieszkańców miasta, aby uczcić pamięć tarnogrodzian, ofiar II wojny światowej. Szczególnym tragicznym wydarzeniem był dzień 30 czerwca 1943 r., kiedy to naziści dokonali wysiedlenia mieszkańców Tarnogrodu. Uczniowie pamiętają o tych tragicznych wydarzeniach i dbają o nasze ważne miejsce pamięci.
W tym roku wolontariusze z SKW z pełnym zaangażowaniem przystąpili do prac porządkowych. Wyposażeni w narzędzia i rękawice, rozpoczęli sprzątanie terenu, usuwając liście, gałęzie oraz śmieci. Dzięki ich pracy, miejsca pamięci zyskały schludny i godny wygląd, co jest niezwykle ważne dla wszystkich odwiedzających je osób.
Akcja porządkowa była także okazją do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości. Opiekunowie z SKW przypomnieli młodzieży o znaczeniu każdego miejsca, które sprzątają, oraz o tragicznych losach milionów ludzi, którzy zginęli podczas różnych form prześladowań. Dla wielu uczniów była to lekcja historii na żywo, która głęboko zapadła im w pamięć.
Udział w akcji "Łączy nas Pamięć" jest dla młodzieży z SKW nie tylko obowiązkiem, ale także przywilejem. Możliwość wspólnego działania na rzecz zachowania pamięci o ofiarach II wojny światowej buduje w nich poczucie odpowiedzialności za przeszłość oraz wrażliwość na problemy współczesnego świata. Dzięki takim inicjatywom, młodzież uczy się, że pamięć o przeszłości jest fundamentem dla budowania lepszej przyszłości.
Wolontariusze pokazali, że młode pokolenie potrafi z szacunkiem i zaangażowaniem pielęgnować pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed lat. Ich praca i postawa są dowodem na to, że pamięć jest żywa i ważna, a wspólne działania na rzecz jej zachowania mają głęboki sens. Dzięki takim inicjatywom, historia pozostaje żywa, a ofiary tamtych czasów nie zostaną zapomniane.