PROGRAMY/PROJEKTY

• PROJEKTY 2015/16

• „Christmas is coming this year again”

W I semestrze roku szkolnego 2015/2016 uczniowie klasy V a brali udział w projekcie eTwinning zatytułowanym „Christmas is coming this year again”, czyli „Boże Narodzenie znowu nadchodzi w tym roku”. W projekcie oprócz uczniów naszej szkoły wzięli udział uczniowie z Niemiec, Finlandii, Portugalii i Chorwacji. Celem projektu było przygotowanie interaktywnego multimedialnego kalendarza adwentowego, w którym znalazły się między innymi tradycje bożonarodzeniowe z poszczególnych krajów, kolędy i życzenia świąteczno-noworoczne we wszystkich językach partnerskich oraz w języku angielskim. Ponadto powstały prezentacje multimedialne opisujące wykonanie ozdób świątecznych, prezentacje klas i szkół biorących udział w projekcie oraz prezentacje prac plastycznych o tematyce bożonarodzeniowej. W ramach projektu odbyły się konkursy plastyczne: na tło do kalendarza oraz na kartkę świąteczną z życzeniami. Zwycięzcą międzypartnerskiego konkursu na tło do kalendarza został uczeń klasy III a Radosław Sadlej, a praca Angeliki Komosa z klasy V a zdobyła II miejsce. W trakcie realizacji projektu uczniowie podnosili swoje kompetencje językowe, jak również poznawali kulturę i tradycje innych krajów.

„Healthy Eating Habits for School Pupils”

„Healthy Eating Habits for School Pupils” to kolejny projekt międzynarodowy realizowany w naszej szkole w ramach eTwining, przez koło przyrodnicze. Biorą w nim udział szkoły z Polski, Włoch, Grecji, Francji i Słowacji. Głównym celem projektu jest wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych. W ramach wspólnych działań uczniowie z poszczególnych państw prezentowali swoja ojczyznę i miasto, przygotowywali potrawy tradycyjne dla danego regionu, poszerzali swoją wiedzę na temat wartości odżywczych poszczególnych produktów spożywczych, uczyli się czytać etykiety umieszczane na produktach spożywczych i wyszukiwać składniki szkodliwe dla zdrowia. Projekt posiada stronę internetową na której wszystkie szkoły uczestniczące w projekcie dokumentują swoją pracę.

Tesco dla szkół - przyszłość na talerzu”

Konkurs ogólnopolski „Tesco dla szkół - przyszłość na talerzu”. Głównym celem jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat żywności oraz praktycznych umiejętności ich przygotowania. W trakcie realizacji poszczególnych zadań na ścieżce podstawowej uczniowie klas VI, członkowie koła przyrodniczego, poszerzyli swoją wiedzę na temat pochodzenia produktów oraz nagrali reklamę promującą zdrowe odżywianie. W realizacji tego zadania bardzo dużą pomoc uzyskaliśmy od panów Stanisława i Dariusza Dołomisiewicz. Nagrana dzięki nim reklama w głosowaniu ogólnym zajęła 2 miejsce w województwie. Obecnie uczniowie realizują ścieżkę rozszerzoną, polegającą na przygotowywaniu potraw indywidualnych i zespołowych. Konkurs posiada stronę internetową, na której umieszczane są zadania realizowane przez poszczególne zespoły. W rankingu ogólnym zespół z naszej szkoły znajduje się na 15 miejscu.

Szkoła demokracji - Samorządy mają głos

W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski przystąpił do projektu Szkoła demokracji - Samorządy mają głos - realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zakładał on zorganizowanie i przeprowadzenie demokratycznych wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego według ustalonych procedur. W szkole powołano Komisję Wyborczą składającą się z przedstawicieli wszystkich klas. Komisja rejestrowała kandydatów, którzy musieli zebrać podpisy poparcia, prowadzić kampanię wyborczą oraz wziąć udział w debacie.

Wybory odbyły się 30 września w całej Polsce. W naszej szkole 220 uczniów oddało głos, co daje 88% frekwencję. Przewodniczącą SU została Katarzyna Niziołek z kl. VIA zdobywając 99 głosów, jej zastępcą Jowita Szeniak z klasy VIA, sekretarzem Oskar Koza z kl. IV a. W skład Zarządu SU weszli również Michał Bucior z klasy IVA, Iga Serek z klasy VB oraz Anna Malinowska z klasy VA.

Udział w tym projekcie był dla uczniów naszej szkoły bezcenną lekcją demokracji oraz stanowił swojego rodzaju innowację pedagogiczną.

„Lepsza Szkoła”

W klasach IV – VI realizowany jest już od kilku lat projekt edukacyjny GWO - „Lepsza Szkoła”, w ramach którego uczniowie wszystkich klas IV – VI biorą udział w matematycznych „Sesjach z Plusem”.

„Oswajamy testy”.

W klasach VI, wzorem lat ubiegłych, przeprowadzane są comiesięczne sprawdziany próbne, w celu wdrożenia uczniów do pracy z arkuszem egzaminacyjnym. Nowa formuła sprawdzianu od roku 2015 przyczyniła się do zwrócenia większej uwagi na różnorodność zadań, rozwiązywania ich różnymi sposobami i bardziej dogłębnej analizy wyników tych sprawdzianów. Działania te, już drugi rok z rzędu, nazywamy projektem „Oswajamy testy”.